Već godinama popularna kulturna manifestacija Noć muzeja okuplja mnoštvo ljubitelja umjetnosti kao i one koji će to tek postati u muzejima diljem Lijepe naše da pogledaju kulturno blago i barem nakratko zavire u bogatu kulturnu baštinu hrvatskoga naroda.

U toj popularnoj kulturnoj manifestaciji od 2015. godine sudjeluje i Muzej bl. Alojzija Stepinca smješten u dijelu Nadbiskupskog dvora u tzv. kuli Nebojan od 2007. godine. Ove godine zbog pandemije kao i teškog oštećenja stropa prve prostorije Muzeja usljed potresa, prvi put nakon svog otvaranja 2007. godine Muzej bl. A. Stepinca nije u mogućnosti primati posjetitelje te se uključuje u kulturnu manifestaciju Noć muzeja video izložbom "Čašćenje bl. Alojzija Stepinca u hrvatskom narodu".

Autor video izložbe u trajanju od devet minuta je dugogodišnji tajnik Ureda za kulturna dobra Zagrebačke nadbiskupije prof. Tomica Plukavec uz stručnu suradnju: Zvonimira Atletića, fotografa Stepinčevih vitraja, relikvijara i medalja iz Riznice Zagrebačke katedrale, kipova, fotografija crkava i kapela na području Zagrebačke nadbiskupije; mons. dr. Jurja Batelje, postulatora; Anamarije Benčić s 2. godine preddiplomskog studija, Odjela za komunikologiju Hrvatskog katoličkog sveučilišta; Vesne Jurić-Rukavine urednica na Hrvatskoj radioteleviziji - Radiju Sljeme; Ane Kahlić s 2. godine preddiplomskog studija, Odjela za komunikologiju Hrvatskog katoličkog sveučilišta; Blaženke Matić iz Glasa Koncila; vlč. dr. Vlade Mikšića, predstojnika Ureda za kulturna dobra Zagrebačke nadbiskupije; Ilije Nikolića Predsjednik Udruge za promicanje Kršćanskih vrednota, ljubavi, dobrote i mira prema čovjeku "Stepinčeva oaza mira"; mons. Nedjeljka Pintarića čije fotografije s beatifikacije bl. Alojzija Stepinca i danas žive u mnogim knjigama i monografijama; upravitelja župe Presvetog Trojstva iz Krašića, vlč. Ivana Vučaka; Josipa Žulja iz Udruge Stepinčeva oaza mira te Tiskovnog ureda Zagrebačke nadbiskupije.

Video izložba počinje tonom sv. pape Ivana Pavla II. u slavlju proglašenja blaženim Alojzija Stepinca 3. listopada 1998. godine, a nakon toga autor kroz fotografije, tekst, literaturu o Blaženiku kao i kroz umjetnička djela, crkve i kapele posvećene Blaženiku razvija tematiku.

Svetost zagrebačkog nadbiskupa Alojzija Stepinca prepoznata je za njegova života, a odmah po smrti počinje se častiti kao Božji ugodnik. Relikvijari, litanije kao i brojne molitve koje nisu ovdje sve navedene dokazuju da je vjernički puk prihvatio čašćenje zagrebačkog nadbiskupa Alojzija Stepinca koji se usudio svojom riječju i životom usprotiviti svim diktaturama onoga doba.

Bratovštine koje se nadahnjuju životom tog Najsvjetlijeg lika Crkve Božje u Hrvata, kako ga nazva njegov nasljednik na nadbiskupskoj stolici, kardinal Josip Bozanić, živi su dokaz da bl. A. Stepinac nije samo povijesna osoba već dio naše svakodnevne pobožnosti. Crkve i kapele koje su u Zagrebačkoj nadbiskupiji posvećene bl. A. Stepincu također su kratko prikazane. Izložba "Čašćenje bl. Alojzija Stepinca u hrvatskom narodu" u ovom obliku na jednostavan način želi prikazati da je pobožnost prema blaženom A. Stepincu živa, da se razvija i da postaje dio vjerničke prakse. Usudio bih se reći da ova izložba vapi za proširenjem te se nadam da će nas autor prof. Tomica Plukavec do Stepinčeva razveseliti jednim proširenim izdanjem. Izložbu možete pogledati ovdje, a može se razgledati i preko digitalne platforme noc.muzeja.hr kao i na službenom YouTube kanalu Zagrebačke nadbiskupije.

Vlč. dr. sc. Vlado Mikšić,
predstojnik Ureda za kulturu

Radio Marija

00:00 Lijepa naša domovino - hrvatska himna; Posvetna molitva sv. Josipu
00:03 Glazba
00:30 Marijina legija - tema: "Presveto Trojstvo i ljudska čežnja za povezivanjem"; gost vlč. Matej Petrić; ur. i vod.: Marijana Oroz
01:15 Glazba

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

Molitva za obitelj - svakoga dana u 20h

Svakoga dana u 20:00 h nakon molitve Anđeo Gospodnji molimo molitvu za obitelj. Pridružite nam se u zajedništvu molitve za sklad i plodnost...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Studeni 2024
P U S Č P S N
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.