ST gospa od zdravlja 2020 naslovno
Blagdan Gospe od Zdravlja svečano je proslavljen, u četvrtak 21. studenoga, u istoimenoj samostanskoj crkvi u Splitu na Dobrom. Središnje misno slavlje predvodio je splitsko-makarski nadbiskup i metropolit mons. Marin Barišić u koncelebraciji s gvardijanom samostana fra Matom Matićem, župnikom fra Antom Udovičićem i ostalim svećenicima.
Na početku euharistijskoga slavlja nadbiskup je pozvao vjernike da uđu u duhovnu blizinu s Majkom Marijom te je zamole za zdravlje bolesnih, za zdravlje svih onih koji skrbe o njima, za medicinsko osoblje i za sve one koji trpe boli na duši i tijelu.
U svojoj je propovijedi mons. Barišić govorio o posebnoj Marijinoj ulozi u povijesti spasenja. „Danas slavimo blagdan Gospe od zdravlja i blagdan Marijina prikazanja u hramu. Marija je svoj život od početka prikazala Gospodinu kazavši: 'Evo službenice Gospodnje, neka mi bude po riječi tvojoj!' Posebnu je ulogu po milosti Božjoj dobila u povijesti spasenja, po njoj je došao Bog od vječnosti. Preko nje je Gospodin povezan s nama i povezani smo mi međusobno. Isus je punina ljubavi i života. On je sebi našao dom u jednoj obitelji jer je obitelj hram ljubavi i života“, kazao je nadbiskup na početku propovijedi.
Protumačio je evanđeoski tekst koji govori o svadbi u Kani Galilejskoj te je u tom vidu istaknuo da je sakrament ženidbe toliko važan za naš život i našu budućnost. U zadnje vrijeme radi epidemioloških mjera proslava toga sakramenta ograničena je na broj ljudi i na vrijeme, a brojne su svadbe odgođene za neka bolja vremena. U tom je kontekstu govorio o Isusovom čudu pretvaranja vode u vino te o simbolici vode i vina. „Voda je simbol nevolja, kriza i poteškoća a vino je simbol svega onoga što život čini radosnim, ispunjenim i bogatim. Nedostatak 'vina' u našem životu može se dogoditi radi naše sebičnosti, egoizma, oholosti, nepažljivosti, neosjetljivosti i neuvažavanja drugoga. Život je težak i u normalnim okolnostima a kamoli u tim nenormalnim uvjetima. Majka Marija primjećuje ono što nam nedostaje, naše poteškoće preuzima na sebe te ih prikazuje svome Sinu“, naglasio je nadbiskup Barišić dodavši da često puta ne možemo sami izići iz poteškoća, nego su nam potrebni drugi. Podsjetio je na riječi pape Franje: „Ne činiti zlo je dobro, ali ne činiti dobro nije dobro!“
U nastavku propovijedi govorio je o obiteljskom i bračnom zajedništvu: „U obitelji smo postali pomalo distancirani, egoistični, sebični i oholi. Postali smo neznanci. Nedostaje nam hvala, molim i oprosti. Vani glumimo uglađenost i osjetljivost, a u svojoj obitelji smo hladni i neosjetljivi. Takvi ne samo da vodu nećemo pretvoriti u vino nego ćemo vino pretvoriti u vodu. Pobrinimo se da nam obitelj uvijek bude hram ljubavi i svetište života, da uvijek imamo 'vina'. Kada u svom životu pretvaramo vodu u vino događa se na svoj način uskrsnuće. Možemo kazati da su momenti uskrsnuća, odnosno pretvaranja vode u vino kada iz laži idemo u istinu, iz nevjere u vjernost, iz mržnje u ljubav, iz osvete u pomirenje.“
Na kraju propovijedi govorio je o različitim virusima u našem životu koji razaraju naše bračno i obiteljsko zajedništvo poput oholosti, sebičnosti, egoizma upozorivši na posljedice takvih ponašanja - udaljavanje jednih od drugih pa čak i rastava. Kazao je da će uskoro doći cjepivo protiv koronavirusa, ali da nam Gospodin – „liječnik daje lijekove protiv ovih drugih virusa. On svojom riječju i sakramentima želi nas osposobiti protiv virusa da bismo mogli živjeti puninu ljubavi i života.“ Osvrnuo se na svakodnevne vijesti o oboljelima od koronavirusa, izoliranima, ozdravljenima i umrlima izrazivši nadu da će sve više biti onih ozdravljenih i izliječenih u našim domovima, obiteljima i u našoj domovini.
Na kraju misnoga slavlja riječ pozdrava i zahvale nadbiskupu, i svima koji su pridonijeli ljepoti slavlja i sudjelovali u pripravi za blagdan uputio je gvardijan fra Mate Matić.
Radi epidemioloških mjera u dogovoru s Nadbiskupskim ordinarijatom mješoviti župni zbor sastavljen od desetak članova pod ravnanjem fra Stipice Grgata i s. Zorislave Radić otpjevao je četiri skladbe za vrijeme mise. Tijekom cijeloga su jutra hodočasnici posjećivali omiljenu splitsku crkvu da bi izmolili od Gospe zdravlje za sebe i svoje najbliže, upalili svijeću, pomirili se s Bogom u sakramentu pomirenja te se osnažili u euharistiji tijelom Kristovim.


Tekst i fotografije: Silvana Burilović Crnov / Splitsko-makarska nadbiskupija

Radio Marija

07:00 Svetu misu za članove Obitelji prijatelja Radio Marije u kapelici Navještenja Marijina predslavi p. Stjepan Fridl
07:30 Molitva - Jutarnja
07:40 Glazba
08:00 Svetac dana - sv. Katarina Aleksandrijska

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

Molitva za obitelj - svakoga dana u 20h

Svakoga dana u 20:00 h nakon molitve Anđeo Gospodnji molimo molitvu za obitelj. Pridružite nam se u zajedništvu molitve za sklad i plodnost...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Studeni 2024
P U S Č P S N
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.