solin mala gospa 9

Proslava blagdana Male Gospe i Dana grada Solina završila je svečanim popodnevnim misnim slavljem koje je na Gospinom Otoku predvodio splitsko-makarski nadbiskup koadjutor mons. Dražen Kutleša u koncelebraciji sa splitsko-makarskim nadbiskupom mons. Marinom Barišićem, don Rankom Vidovićem, župnikom župe Gospe od Otoka i solinskim dekanom i ostalim svećenicima.
Prije samoga početka euharistijskoga slavlja riječ pozdrava uputio je nadbiskup Barišić. Naglasio je da je ovogodišnja proslava Male Gospe posebna ne samo zbog specifičnih uvjeta nego zbog darova nebeske Majke nama svojoj djeci i Splitsko-makarskoj nadbiskupiji: posvete bazilike i novoga splitsko-makarskoga nadbiskupa koadjutora mons. Kutleše.
U svojoj je propovijedi mons. Kutleša, tumačeći evanđeoski tekst o svadbi u Kani Galilejskoj, stavio naglasak na snagu i plodove Marijine molitve te na ono što možemo naučiti od nje koja je – kako reče – „najuzvišenija od svih ljudi“. „Marija je došla u Kanu Galilejsku radovati se s mladencima, biti s njima u njihovoj sreći i pokazati im što osjeća iskreno iz duše“. U tome nadbiskup vidi poziv nama vjernicima da budemo oni koji će širiti radost i radovati se dobru bližnjega.
Govoreći o prvom Isusovom čudu u Kani Galilejskoj, pretvaranju vode u vino, naglasio je kako je Marija primijetila potrebu mladenaca (da im je vina ponestalo) i svojom pravodobnom intervencijom spasila ih od sramoćenja. U tom je svjetlu potaknuo na promišljanje jesmo li mi ti koji ćemo okrenuti svoje lice prema ili od čovjeka u potrebi. „Hoćemo li po uzoru na Blaženu Djevicu Mariju biti ljudi koji će suosjećati s drugima, biti oni koji će ući u 'kožu' drugoga i razumjeti njegove potrebe i osjećaje ili ćemo željeti patnju i sramotu drugoga kako bismo uživali u njegovoj nesreći?“ – upitao je.
Posebno se osvrnuo na opasnost licemjerstva u našem narodu, među vjernicima kazavši: „Mi, Hrvati, se toliko puta dičimo da poštujemo obitelj, svoj dom, Boga, a ponašamo se sasvim suprotno od toga. Uglađeni smo na vani a iznutra agresivni i grubi. Zar ne bismo u svojoj obitelji trebali pokazivati najblaže i najbolje lice, a ne nasilno i grubo? A prema onima koje ne poznajemo smo ljubazni. Koliko dijalogiziramo u obitelji? Koliko smo koncentrirani samo na sebe ili želimo čuti i vidjeti drugoga? Kao što svaka majka poznaje potrebe svoje djece, tako naša nebeska Majka Marija vidi naše potrebe, samo mi često želimo ono što nam šteti a ne ono što nam istinski treba.“
Na kraju svoje propovijedi mons. Kutleša je stavio pred vjernike Mariju kao uzor ustrajne i strpljive molitve, čvrste i nepokolebljive vjere, nade koja ne postiđuje i samoprijegorne ljubavi, te ih potaknuo na sklad molitve i djela. „Budimo vjerni ljudi, vjerni Bogu, svojoj obitelji i svojoj domovini. To možemo jedino ako istinski i pošteno djelujemo kako u svojoj obitelji tako i u društvu“, poručio je mons. Kutleša.
Na kraju euharistijskoga slavlja nazočnima se obratio župnik don Ranko Vidović. Zahvalio je nadbiskupu Barišiću što je svake godine na Malu Gospu u Solinu, a nadbiskupu Kutleši na snažnoj propovijedi. Pozvao je vjernike da mole za svoje svećenike i da ih ne osuđuju kad pokleknu, te da budu prepoznatljivi kao Marijina djeca.

Silvana Burilović Crnov, Tiskovni ured Splitsko-makarske nadbiskupije

Radio Marija

23:00 Molitva - Povečerje
23:10 Glazba
23:15 "Riječ o Riječi" - duhovni poticaj za svaki dan
23:20 Glazba

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

Molitva za obitelj - svakoga dana u 20h

Svakoga dana u 20:00 h nakon molitve Anđeo Gospodnji molimo molitvu za obitelj. Pridružite nam se u zajedništvu molitve za sklad i plodnost...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Studeni 2024
P U S Č P S N
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.