Vinko Puljic

Ova odluka obuhvaća teritorije Vrhbosanske nadbiskupije. Odgađaju se Prve Pričesti i Krizme, ispovjedi su dozvoljene uz poštivanje mjera.

Nadbiskup metropolit vrhbosanski kardinal Vinko Puljić, u 3. uskrsnu nedjelju, 26. travnja 2020. u Sarajevu, poslao je, u aktualnoj pandemiji koronavirusa, nove 'Upute i poruka dušobrižničkom svećenstvu u Vrhbosanskoj nadbiskupiji' u kojima stoji kako će se vjernici moći okupljati na liturgijskim slavljima od sljedeće nedjelje 3. svibnja na području cijele Vrhbosanske nadbiskupije. Nakon odluke mostarsko-duvanjskog biskupa Perića ovo je druga biskupija na području Bosne i Hercegovine koja je dozvolila okupljanja. Čeka se i odluka banjalučkog biskupa Franje Komarice.

U cijelosti prenosimo poruku kardinala Puljića.

Upute i poruka dušobrižničkom svećenstvu u Vrhbosanskoj nadbiskupiji

Draga braćo misnici!

Nakon svih dosadašnjih uputa za ponašanje u vrijeme pandemije, sada kada se počinju ublažavati restriktivne mjere za sprečavanja širenja zaraze, stojimo svi pred pitanjem kako i što dalje. Mnogi od vas su zvali i pitali što ćemo činiti s nekoliko pastoralnih djelatnosti. Ovdje vas pozivam, da pokušamo na sljedeći način organizirati svoje programe, primjenjujući pravilo pastoralne razboritosti ali i odgovornosti u ovoj čudnoj zarazi i uvažavajući činjenicu da nisu jednaki uvjeti na svim prostorima naše Nadbiskupije.

1. OSOBNA ISPOVIJED VJERNIKA

U ranijim uputama zamolio sam svećenike da nikoga ne odbiju od sakramenta Pomirenja, što se odnosi posebno na bolesne, stare i nemoćne. Sada bi se na razini dekanata moglo organizirati ispovijed u župama, tako da nekoliko svećenika bude cijeli dan u župi na raspolaganje za ispovijed poštujući, naravno, odredbe nadležnih stožera o broju prisutnih i potrebnom fizičkom odstojanju. Neka nas sve pri tomu vodi svećenička solidarnost i strpljivost kako bismo vjernicima omogućili slaviti osobni sakrament Pomirenja.

2. SLAVLJE PRVE PRIČESTI

Ove godine još uvijek nije moguće organizirati slavlja Prve Pričesti, jer traje zabrana javnog okupljanja. Zato neka se Prva Pričest u župama odgodi. Jedino gdje su od posljedica rata nastale malobrojne župe te je u njima mali broj prvopričesnika, ako bi se poštivale odredbe stožera o broju prisutnih i fizičkom odstojanju, u njima bi se moglo slaviti Prvu Pričest.

3. SLAVLJE BLAGOSLOVA POLJA

Ove godine se odgađa pobožnost blagoslova po grobljima, na koju se u redovitim prilikama okuplja velik broj vjernika. No u našim malobrojnim župama, uz poštivanje dopuštenoga broja okupljenih, moglo bi se obaviti blagoslov uz fizičko odstojanje prisutnih. Također, ukoliko župnik smatra razboritim, može iz župne crkve obaviti blagoslov za cijelu župu uz prisutnost onolikoga broja vjernika koji nadležni stožer propisuje.

4. SLAVLJE SVETIH KRIZAMA PO ŽUPAMA

Sve smo Svete Krizme odgodili do daljnjega, dok se ne promijeni odluka o javnom okupljanju. Živo se nadamo da će se okolnosti promijeniti na bolje i da ćemo ipak do ljeta moći obaviti Svete Krizme. Nadamo se također da ćemo ova slavlja moći obaviti u onim župama, koje otprije imaju zakazane termine subotom i nedjeljom u mjesecu lipnju. Druge župe neka priprave svoje vjernike da bismo u lipnju, ako prestane zabrana javnog okupljanja, slavili Svete Krizme svaki dan u popodnevnim ili večernjim satima kako bi svi krizmanici u ovoj školskoj godini tako primili sakrament Svete Krizme, o čemu ćemo se detaljnije dogovarati ovisno o razvoju situacije.

5. SLAVLJE NEDJELJNIH SVETIH MISA

Uz poštivanje odredbi nadležnih stožera neka svećenici redovno slave Svete Mise i neka crkve budu otvorene. Također, ukoliko imaju tehničku mogućnost, neka župnici ozvuče crkveno dvorište kako bi omogućili da veći broj vjernika može na otvorenom prostoru pratiti Svetu Misu, poštujući pravilo odstojanja jednih od drugih. A budući da skoro svaka župa ima dopuštenje za binaciju i trinaciju, neka se nedjeljom slavi više Svetih Misa kako bi vjernici mogli sudjelovati. Posebno je to prikladno u župama u kojima ima više svećenika. No pri tomu se mora poštivati crkveno pravilo da nitko nema dopuštenje za kvadrinaciju. Neka se ove upute na području Nadbiskupije primjenjuju od 4. uskrsne nedjelje ove godine. Majko Božja, zdravlje bolesnih i majko dobroga savjeta, moli za nas!

U Sarajevu, na 3. uskrsnu nedjelju, 26. travnja 2020., na dan kad se slavi blagdan Gospe majke dobroga savjeta.

Vinko kardinal Puljić nadbiskup metropolit vrhbosanski

Datum 28.4.2020.

Radio Marija

15:40 Glazba
16:30 Vijesti dana
16:45 Glazba
17:00 Franjina ekonomija - ur. i vod.: Katarina Bukša

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

Molitva za obitelj - svakoga dana u 20h

Svakoga dana u 20:00 h nakon molitve Anđeo Gospodnji molimo molitvu za obitelj. Pridružite nam se u zajedništvu molitve za sklad i plodnost...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Studeni 2024
P U S Č P S N
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.