papa 5 cathopic 1200x888
Papa Franjo je poslao poruku sudionicima skupa koji se danas održao u Rimu pod naslovom „Promicati zaštitu djece u vrijeme bolesti COVID-19 i dalje“, a na kojemu su sudjelovali predstavnici Europskoga parlamenta, Talijanskoga parlamenta i poštanske policije. Zaštita maloljetnika – napisao je Papa – treba biti prioritet u odgojnom djelovanju Crkve. Mladi traže obnovu u odnosu na te rane.
 

Obraćenje, formacija, prevencija. Papa Franjo upućuje na sustavno djelovanje koje svi koji danas imaju odgojne odgovornosti i rade u sredinama s maloljetnicima – u Crkvi, društvu i obiteljima – trebaju ostvariti kako bi iskorijenili kulturu smrti koju nosi svaki oblik zlostavljanja: seksualno zlostavljanje, zloporaba savjesti i zloporaba moći. Papa rabi jasne i odlučne riječi u poruci sudionicima skupa naslovljenoga „Prihvatiti i odgajati u sigurnim sredinama. Promicati zaštitu djece u vrijeme bolesti COVID-19 i dalje“, koji se održao danas u Rimu, u sjedištu Dikasterija za komunikaciju.

Neka zaštita maloljetnika bude sve konkretnije redovni prioritet u odgojnom djelovanju Crkve; neka bude promicanje otvorene, vjerodostojne i pouzdane službe, u odlučnoj suprotnosti s bilo kojim oblikom prevlasti, povrede intimnosti i sudioničke šutnje – poručio je papa Franjo sudionicima skupa na kojemu su sudjelovali – uživo i on line – predstavnici Europskoga parlamenta, Talijanskoga parlamenta i poštanske policije.

Taj projekt označava još jedan korak na putu suradnje među crkvenim i laičkim udrugama u borbi protiv zla koje je još danas postoji i ustraje, kao što je zlostavljanje djece. Skup je rezultat dvogodišnjega slušanja, istraživanja i formacije, u okviru projekta „Safe“, talijanske inicijative koju sufinancira Europska unija, a ostvarene zahvaljujući iskustvu Zajednice Ivan XXIII. koja se bavi nezaštićenom djecom i žrtvama zlostavljanja, u bliskoj suradnji sa psiholozima, pedagozima, socijalnim radnicima, odvjetnicima i akademicima.

Riječ je o radu koji je započeo 'odozdo', kao izraz aktivnoga sudjelovanja Božjega naroda na putu osobnoga i zajedničkoga obraćenja – primijetio je Papa u poruci koju je potpisao 21. listopada, a koja je pročitana na početku konferencije. Put je to – dodao je – koji smo kao Crkva pozvani prijeći svi zajedno, potaknuti žalošću i stidom zato što nismo uvijek bili dobri čuvari, štiteći maloljetnike koji su nam povjeravani u našim odgojnim i društvenim aktivnostima.

Papa Franjo želi proces obraćenja koji pak hitno zahtijeva obnovljenu formaciju svih koji imaju odgojne odgovornosti i koji rade u sredinama s maloljetnicima, u Crkvi, u društvu, u obitelji. Samo će tako, sustavnim djelovanjem preventivnoga savezništva, biti moguće iskorijeniti kulturu smrti čiji je nositelj svaki oblik zlostavljanja: seksualno zlostavljanje, zloporaba savjesti, zloporaba moći.

Ako je zlostavljanje čin izdaje povjerenja, koji one koji ga podnesu osuđuje na smrt i stvara duboke pukotine u kontekstu u kojemu se događa, prevencija treba biti trajan proces promicanja uvijek obnovljene i sigurne pouzdanosti prema životu i budućnosti, s kojom bi maloljetnici trebali računati. To je zadaća koja se odnosi na odrasle, koji su pozvani otkriti poziv „majstora odgoja“ i truditi se biti mu vjerni. To konkretno znači – objasnio je Papa – podupirati izražavanje talenata onih koje pratimo; poštovati njihovo vrijeme, slobodu i dostojanstvo; suprotstavljati se svim sredstvima napastima zavođenja i navođenja, koji samo prividno mogu olakšati odnose s mladim naraštajima.

Upravo na mlade gleda papa Franjo, posebno na one uključene u taj projekt. Gleda ih – kako je napisao – s povjerenjem i nadom, jer upravo oni traže odlučnu obnovu pred ranama zlostavljanja utvrđenima kod njihovih vršnjaka. Oni su mladi apostoli mladih – istaknuo je Papa navodeći riječi Pavla VI.: 'Prinos mladih bit će dragocjen u prepoznavanju rizičnih stanja i u hrabrom pozivanju cijele zajednice na njezinu odgovornost u zaštiti maloljetnika, na preispitivanje načina uspostavljanja odnosa s malim naraštajima, kako bismo ih ponovno uvjerili u ljepotu susreta, razgovora, igre i sanjanja'.

Papa Franjo je stoga ponovno uputio apel odraslima koji su sudjelovali na tom putu s mladima, štoviše, poželio im je da i dalje budu vjerodostojni, odnosno odgovorni u skrbi i dosljedni u svjedočenju. Da budu promicatelji i čuvari obnovljenoga odgojnog saveza među generacijama i među raznim kontekstima razvoja maloljetnika, sposobni poticati među njima generativnu i zaštitnu povezanost, posebno u ovom slojevitom vremenu pandemije – istaknuo je Papa potičući laičke udruge da ustraju u tom djelu formacije za suodgovornost, dijalog i transparentnost.

Photo: Cathopic

Radio Marija

03:30 Kroz stoljeća Crkve - tema: sv. Majka Terezija; ur.: dr. sc. p. Ivica Musa; vod.: Andrej Paulus
04:15 Glazba
04:30 Povijesni i kulturni spomenici u gradu Zagrebu - tema: Spomenici kulture koje nam je ostavio u baštinu zagrebački biskup Maksimilijan Vrhovac; ur. i vod.: dr. sc. Agneza Szabo
05:15 Glazba

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

Velika devetnica u čast sluge Božjega o. Ante Gabrića u kolovozu

VELIKA DEVETNICA SLUGI BOŽJEM OCU ANTI GABRIĆU »OD ZEMALJSKOGA DO NEBESKOG ROĐENDANA« Sedma devetnica od 20. do 28. kolovoza 2024.   UVOD Na vrhuncu smo...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Rujan 2024
P U S Č P S N
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.