U suradnji Agencije za odgoj i obrazovanje i Ureda Zagrebačke nadbiskupije za vjeronauk u školi, 3. studenog održana je stručno-metodička priprema pripravnika za odgojno-obrazovni rad i polaganje stručnog ispita.

https://cdn-ika.hkm.hr

 

Taj metropolijski stručni skup (za vjeroučitelje s područja Zagrebačke nadbiskupije te Varaždinske, Sisačke i Bjelovarsko-križevačke biskupije) na koji se prijavilo 40 vjeroučitelja pripravnika i njihovih mentora započeo je pozdravom koji je u ime organizatora uputila prof. dr. sc. Valentina Blaženka Mandarić, koja je predstavila i ostale organizatore – više savjetnike u Agenciji za odgoj i obrazovanje mr. sc. Gordanu Barudžija i gosp. Dalibora Adžića, koji su kasnije i dali teorijski okvir stručnom skupu, te gđu Anitu Vranić, tajnicu Nacionalnog katehetskog ureda HBK. Vjeroučitelji su se ujedno pomolili za nedavno preminule kolege iz Zagrebačke nadbiskupije i Varaždinske biskupije.

Pripravnički staž vjeroučitelja i stručni ispit naslov je predavanja koje je održao Dalibor Adžić, prof., viši savjetnik. On je iskustveno govorio o procesu pripravničkog staža vjeroučitelja, općenito i s vjeroučiteljskim posebnostima, te o samom polaganju stručnih ispita i konkretnim očekivanjima od pripravnika u pisanom i usmenom dijelu ispita te na oglednom satu. Mr. sc. Gordana Barudžija, viša savjetnica, održala je predavanje Dnevnik stažiranja – što, kako i zašto? Dnevnik stažiranja pripravnik donosi na stručni ispit kako bi komisija dobila uvid u jednogodišnje aktivnosti koje prate rad vjeroučitelja pripravnika.

Nakon kratke pauze i osvježenja održane su dvije konkretne radionice, posebno za pripravnike i posebno za njihove mentore. Katarina Pučar, prof. savjetnik, radila je s pripravnicima na temu Planiranje i izvođenje vjeronaučne nastave. To planiranje ne odnosi se samo na pisanje pripreme, nego je važno razvijati određene strategije i kreativnost u snalaženju te uvijek predvidjeti i alternativni put do željenog cilja, osobito u nastavi s učenicima. Ukazala je na metode i strategije rada te sadržaje i aktivnosti koje vjeroučitelji početnici i pripravnici trebaju imati u vidu pri planiranju nastave. Prikazan je jedan osmišljeni sat za nastavu vjeronauka u 6. razredu osnovne škole uz nekoliko elemenata iznenađenja, kako se to zna dogoditi u stvarnom životu, da bi se pripravnici mogli unaprijed pripremiti i snaći u nepredvidivim situacijama kad nešto pođe po krivu.

S mentorima je radila dr. sc. Kata Lamešić, prof. savjetnik, a pripremila je temu Različite perspektive pri mentoriranju pripravnika, pri čemu je terorijski pojasnila što mentorstvo podrazumijeva, ali i s čime ga ne treba miješati. Predstavila je važnost profesionalnih kompetencija i iskustva te specifičnih znanja, vještina i osobina koje mentoru trebaju za mentoriranje. Objasnila je i na konkretnim primjerima što to znači u pojedinom slučaju. Pojašnjene su faze mentoriranja, pojedini izazovi i mogući odgovori na te izazove. Mentori su uz vježbu osvješćivali svoje jake strane u profesionalnom radu i izazovu mentoriranja pripravnika za stručni ispit – svoje eventualne slabosti, prilike i jake strane rada.

Radio Marija

03:30 Kroz stoljeća Crkve - tema: sv. Majka Terezija; ur.: dr. sc. p. Ivica Musa; vod.: Andrej Paulus
04:15 Glazba
04:30 Povijesni i kulturni spomenici u gradu Zagrebu - tema: Spomenici kulture koje nam je ostavio u baštinu zagrebački biskup Maksimilijan Vrhovac; ur. i vod.: dr. sc. Agneza Szabo
05:15 Glazba

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

Velika devetnica u čast sluge Božjega o. Ante Gabrića u kolovozu

VELIKA DEVETNICA SLUGI BOŽJEM OCU ANTI GABRIĆU »OD ZEMALJSKOGA DO NEBESKOG ROĐENDANA« Sedma devetnica od 20. do 28. kolovoza 2024.   UVOD Na vrhuncu smo...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Rujan 2024
P U S Č P S N
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.