tavelic 20 008

Svečano euharistijsko slavlje u Hrvatskom nacionalnom svetištu sv. Nikole Tavelića u Šibeniku na blagdan prvoga hrvatskog kanoniziranog sveca Nikole Tavelića, u subotu 14. studenoga, predslavio je zagrebački nadbiskup kardinal Josip Bozanić. U koncelebraciji su bili predsjednik Hrvatske biskupske konferencije i zadarski nadbiskup Želimir Puljić, gospićko-senjski biskup Zdenko Križić, gospićko-senjski biskup u miru Mile Bogović, provincijal Provincije sv. Jeronima franjevaca konventualaca fra Josip Blažević, te mjesni biskup Tomislav Rogić.


KARDINALOVA HOMILIJA

U riječima pozdrava kazao je kako je Šibenik slavio sa cijelom Crkvom u Domovini i po svijetu 1970. godine prigodom kanonizacije Nikole Tavelića. O tom slavlju i danas se govori. Slavlje koje je oslikavalo bilo zajedništva u našem narodu, a to i danas molimo Boga u ovoj prigodi kada zaključujemo Godinu svetog Nikole Tavelića za našu biskupiju, kazao je biskup Rogić.

U životu svetog Nikole Tavelića iščitavamo poziv na svetost svakom vjerniku: „Budite sveti jer sam ja svet.“ (1Pt 1,16). Njegov primjer neka svakom vjerniku osvijetli životni cilj: vječnost u Bogu. To danas molimo ovom svetom misom za svaku vjerničku dušu, čitav naš narod i cijelu Crkvu po svem svijetu. Njegovom zagovoru predajemo i sadašnje nevolje i iskušenja da po milosti Božjoj iz njih izađemo osnaženi vjerom i kao bolji ljudi i vjerodostojniji Kristovi vjernici.

Poseban pozdrav uputio je našem predvoditelju slavlja, uzoritom kardinalu mons. Josipu Bozaniću, nadbiskupu zagrebačkom. „Velika mu hvala što je prihvatio predvoditi ovo slavlje usprkos svim nedaćama koje živimo i potresa koji je nanio mnoge štete u Zagrebu i okolici. Želimo izraziti svoju kršćansku solidarnost sa svim koji trpe zbog posljedica potresa, te skromnim darom pomoći obnovu. Neka ovo misno slavlje bude kruna naših molitava kroz ovu godinu i neka Gospodin udjeli, zagovorom našeg Sveca, obilje duhovnih plodova i nove životne snage“, kazao je šibenski biskup.

 Tavelic 20 025jpg

Kardinal Bozanić u homiliji je istaknuo kako današnja svetkovina sv. Nikole Tavelića u Krešimirovu gradu ima posebno značenje jer se odvija u jubilarnoj godini 50. obljetnice kanonizacije Nikole Tavelića, čiju su uzornost njegovi ponosni sugrađani prepoznali. Prisjećajući se dana kada je sveti papa Pavao VI. Kanonizirao prvog sveca iz hrvatskoga naroda, istaknuo je kako će taj događaj ostati nezaboravan u povijesti Katoličke Crkve u Hrvatskoj.

„Sv. Nikola Tavelić, kao prvi kanonizirani hrvatski svetac, na neki način sažimlje plodove svetosti u našem narodu, sve od stoljeća sedmog. On simbolizira ono veliko mnoštvo iz hrvatskoga roda, one rijeke poznatih i nepoznatih, tolike majke i očeve, djedove i bake, djecu, mladiće i djevojke te starije osobe, tolike pripadnike puka i plemstva, raznih crkvenih službi, redova, staleža i zanimanja, što ih je teško nabrojiti. To su mučenici i sveci ‘za krst časni i slobodu zlatnu’ koji dođoše iz velike nevolje te su oprali haljine svoje i obijelili ih u krvi Jaganjčevoj. Oni su naši, mi smo njima nastanjeni i baštinici smo njihove svetosti“, rekao je kardinal Bozanić.

Istaknuo je kako je proglašenje svetim Nikole Tavelića označilo početak ponovnoga otkrivenja identiteta hrvatskoga naroda u Crkvi i svijetu.

„Proglašenjem svetim Nikole Tavelića zablistala nam je slavna zvijezda i dobili smo novi putokaz na obzorju naše povijesti. Taj događaj, u tom povijesnom kairosu, u nama je probudio zdrav ponos, vratio nam pouzdanje i obnovio u narodu svijest međusobne pripadnosti i povezanosti“, rekao, među ostalim, kardinal Bozanić.

Kardinal Bozanić se upitao i jesmo li zaboravili na prvoga kanoniziranoga sveca Nikolu Tavelića, dodavši kako ovaj jubilej i njegova prisutnost u crkvenim slavljima govori da nismo.

„Treba naglasiti da su sveci naši trajni uzori i izvori nadahnuća. Njih treba ponovno i ponovno upoznavati te u novim životnim okolnostima slijediti trajnu vrijednost njihove kreposti. To je izazov Tavelićeva jubileja u našoj suvremenosti. Njegov misionarski žar kojim je naviještao i svjedočio Krista, prvotno u Bosni, a potom u Isusovoj domovini, nadahnuće je za Crkvu i svaku kršćanku i kršćanina da smo pozvani prvotno životom, a i riječima svjedočiti da pripadamo Kristu Bogu“, istaknuo je kardinal Bozanić.

 Tavelic 20 030jpg

Pozivajući se na poslanicu sv. Pavla apostola Rimljanima, kardinal Bozanić je istaknuo kako naši sveci i blaženici i nama danas postavljaju pitanje „Tko će nas rastaviti od ljubavi Kristove?“.

„Riječi nevolja, tjeskoba, progonstvo, glad, golotinja, pogibao, mač opisuju stvarnost trpljenja i mučeništva to je postalo tijekom povijesti iskustvo onih koji su željeli slijediti Krista i bili povezani s Njim“, rekao je kardinal, istaknuvši kako su mučenici živi svjedoci Božje prisutnosti i Božjega djelovanja u svijetu.

„Tko hoće život svoj spasiti, izgubit će ga, a tko izgubi svoj život poradi Boga, taj će ga spasiti“, rekao je kardinal Bozanić, ističući kako je na taj Isusov poziv pozvan svaki Isusov učenik i učenica.

„Isus ne traži od nas da izgubimo materijalni život da bismo sačuvali vječni, nego da svojim životom svjedočimo da nismo usmjereni samo na sebe, već da se u ljubavi dajemo za druge. Samo potpuni dar samoga sebe iz ljubavi donosi plod i otvara nas pravom životu. To je poruka mučenika i svetca, to je uzor kojim nam danas svijetli sveti mučenik Nikola Tavelić“, rekao je kardinal Bozanić.

Naglasio je kako u današnjem svijetu ima puno Isusovih sljedbenika koji su često tihi i nevidljivi.

„Ima puno dobra među nama, o tome se ne govori niti piše, ali oni nose ovaj svijet. Braćo i sestre, u vremenu pandemije uzrokovane koronavirusom budim odgovorni jedni prema drugima i blizu onima koji trpe. Zlo se ne može pobijediti, ako nismo spremni na žrtvu“, rekao je kardinal Bozanić, moleći za zagovor svetog Nikole Tavelića i svih hrvatski svetaca i blaženika.

 Tavelic 20 033jpg

Na samom kraju slavlja biskup Tomislav Rogić zaključio je Godinu sv. Nikole Tavelića za Šibensku biskupiju. „Zahvaljujemo svemogućem Bog za proteklu pastoralnu godinu posvećenu sv. Nikoli Taveliću. Usprkos mnogim iskušenjima i posebnim uvjetima dogodilo se toliko toga lijepoga Bogu na slavu. Kroz proteklu godinu i prethodne tri godine priprave, održani su mnogi susreti i slavlja, od simpozija u čast našem Svecu, pokrenutog glasila Svetišta, tiskanog molitvenika, hodočašća po župama do hodočašća Nikolinom Bosnom i u Svetu zemlju, izložbe slika, nove pjesme, dokumentarni film, poštanska marka, medijski prijenosi slavlja, izrađeni kipovi svetog Nikole Tavelića i još mnogo toga. Ali najvažnijim držim, da nismo na sv. Nikolu zaboravili, da se njegovu zagovoru iznova ustrajnije utječemo i da u njegovom životu i žrtvi krijepimo svoju vjeru za iskušenja naših dana“.

Mučeništvo sv. Nikole neka u savjestima probudi spremnost na velikodušnost i žrtvu kojom se pokazuje ljubav prema Bogu i bližnjemu, te dosljednom kršćanskom življenju.Njegov primjer neka svakom vjerniku osvijetli životni cilj: vječnost u Bogu, poručio je biskup Rogić.

Za misnoga slavlja pjevao je zbor katedrale svetog Jakova pod ravnanjem voditeljice zbora prof. Jelene Mikulandra i uz orguljašku pratnju Nikole Lovrića Caparina.

Tavelic 20 034jpg

Fotografije i tekst: Ivo Kronja / Zagrebačka nadbiskupija

Radio Marija

05:15 Glazba
05:30 Upoznajmo Bibliju
05:40 Glazba
06:00 Kraljice Neba; Molitva prije rada

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

Danas je 124. rođendan Danice Širole - Tko je bila "hrvatska Mala Terezija"?

Danas je 124. rođendan Danice Širola. Tko je bila Danica? Djevojka, učiteljica, koja je silno željela stupiti u samostan. Rođena je u Karlovcu 18....

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Travanj 2024
P U S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.