220126 SuboticanecZakanj 5

Druga srijeda Velike pobožnosti svetom Josipu u 2022. godini nastavila se hodočašćem župljana svetog Franje Ksvarskog sa Švarče uz vodstvo župnika vlč. Duje Kurtovića.

Svetu je misu, uz koncelebraciju rektora mons. Antuna Sentea i vlč. Kurtovića, predvodio je mons. Tomislav Subotičanec, generalni vikar Zagrebačke nadbiskupije i moderator Nadbiskupskog duhovnog stola.

Mons. Subotičanec u svojoj je propovijedi tumačeći evanđeoski odlomak kazao: „Trebamo promotriti pitanje pripadnosti Krista nama osobno. Ima li kod nas u zajednici, u Crkvi, svojatanja Isusa. Ima li stavova u kojima ga, tobože, branimo, a zapravo razmišljamo o svojoj vlastitoj koristi. Postoje li situacije u životu u kojima bismo voljeli gospodariti Isusovom sudbinom“, rekao je mons. Subotičanec te dodao kako u ovdje u Josipovu svetištu ne možemo ne promatrati svetog Josipa. Upravo nam njegov život daje pravi odgovor. "On je onaj koji je cijelim svojim životom vršio volju Božju. Pozivam da se zagledamo u Josipov lik i otkrivamo vrijednost njegovo ponizno i nenametljivo prihvaćanje Božjih planova u svoj život."

220126 SuboticanecZakanj 1 


Svetu je misu pjesmom uveličao župni zbor župe Švarča, a ovotjedno svjedočanstvo vjere podijelila je prof. dr. sc. Zora Zakanj, specijalist pedijatar, ujedno i sestra vlč. Duje Kurtovića. „Medicina je moj poziv, moje zvanje. Svaki dan radim sa zdravom i bolesnom djecom. Zapravo ono primarno za što sam se školovala je pomoći čovjeku kada nastupi bolest, kada krenu zdravstvene tegobe. Najčešće to bude iznenada, to je svojevrsni šok za roditelja, za obitelj.“

Mons. Sente priupitao je liječnicu Zakanj kakva je situacija s roditeljima u vrijeme pandemije koronavirusa, odnosno kako njima pristupa. „Nakon što završim posao na svom odjelu, primam pozive dragih mi prijatelja, kolega, poznanika koji traže pomoć i savjet. Sigurno koji puta budem umorna od prijašnjih liječničkih obveza, ali gotovo uvijek saslušam njihova pitanja i nastojim pomoći koliko god mogu.“

Osim što je Zora Zakanj sestra svećenika, ona je majka budućeg svećenika, sadašnjeg đakona Mateja. Kako je odrasti uz i odgajati svećenika Zakanj je rekla iduće: „Na to je najbolje reći – veliča duša moja Gospodina. Velika je to radost i milost u obitelji imati brata koji je svećenik, kao i sina koji će to postati.“

220126 SuboticanecZakanj 4 


Na pitanje mons. Sentea koliko joj vjera znači u životu Zakanj odgovara: „Svoj život ne mogu zamisliti bez vjere. Prvo ujutro kada otvorim oči zahvalim Bogu na novom danu. Zatim, uz molitve koje molim sa suprugom često dodamo i litanije svetom Josipu. Vjera je pokretač našeg života.“

Za liječnike zaštitnike našeg zdravlja važno je moliti, posebno u vrijeme pandemije, kada svakodnevno stavljaju svoje zdravlje na rizik. „Izazovno je ovo vrijeme za nas. Ponekad se mi liječnici okupimo u našoj kapelici u Općoj bolnici Karlovac i molimo. Vidi se tada naša snaga u odnosima s pacijentima. Zaista je vidljiv produkt molitve naroda za liječnike. Iskreno vam hvala.“

Na nezaobilazno pitanje svakog svjedočanstva u Nacionalnom svetištu – što predstavlja sveti Josip u vašem životu – odgovara gospodin Željko, suprug Zore Zakanj. „Nakon što smo se oženili molitvom smo zazvali svetog Josipa da bude zaštitnik u našem braku. Svaki dan se molimo svetom Josipu.“

 220126 SuboticanecZakanj 2


Svjedočanstvu se pridružio i vlč. Duje Kurtović. „Izašao sam danas iz izolacije, došao jutros ovdje na zornicu i sada sam s vama. Zanimljivo je kako smo u današnjem čitanju mogli čuti i moje mladomisničko geslo – Raspiruj milosni dar Božji koji je u tebi po polaganju mojih ruku jer nije ti Bog dao duha bojažljivosti, nego snage, ljubavi i razbora. Ponekad nismo ni svjesni koliko imamo snage i koliko dobivamo puno toga od Gospodina, dok nas netko ne „podbode“ sa strane. Tek tada vidimo kako nas kroz život prati, pogotovo ovdje, zagovor svetog Josipa.“

Dodajmo ovdje, kako se nalazimo u duhovnom putu od ukupno 19 srijeda sa svetim Josipom. Svakoj svetoj misi prethodi pobožnost koja počinje u 17 sati i 45 minuta, a nakon mise u Nacionalnom svetištu svetog Josipa, hodočasnicima se udjeljuje blagoslov prinesenih nabožnih predmeta.

Tekst i foto: Marta Marinović; Nacionalno Svetište Svetog Josipa

Radio Marija

07:40 Glazba
08:00 Svetac dana - sv. Marko, evanđelist i bl. Benedikt XII., papa
08:05 Glazba
08:15 Čestitamo rođendane

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

Molitva za život - svakoga dana u 14:55h

Svakoga dana u 14:55 h molimo molitvu za život. Pridružite nam se u zajedništvu molitve za blagoslov obitelji, sklad i plodnost supružnika i...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Travanj 2024
P U S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.