P3730124

Splitsko-makarski nadbiskup Marin Barišić na blagdan Svete obitelji u nedjelju 26. prosinca predvodio je misno slavlje u lijepo okićenoj crkvi Svete Obitelji u Solinu. U koncelebraciji su bili: župnik don Ante Čotić, kapelan don Roko Kaštelan i nadbiskupov tajnik don Nikola Šakić.

Nadbiskup Barišić u svojoj je propovijedi govorio o Svetoj Obitelji kao uzoru svakoj kršćanskoj obitelji u kojoj bi trebao svaki član poput Isusa rasti u mudrosti, dobi i milosti. Budući da se svaka suvremena obitelj suočava s različitim poteškoćama nadbiskup je podsjetio na poteškoće s kojima se susrela Sveta Obitelj od zaručništva Marije i Josipa, popisa stanovništva, rađanja malog Isusa u štalici na periferiji, bijega u Egipat, života u izgnanstvu, povratništva i traženja smještaja i posla i dr.

Kroz prizor Isusova odlaska u hram u Jeruzalem dok su ga majka Marija i Josip tražili bojeći da se izgubio nadbiskup je govorio o različitim oblicima izgubljenosti u suvremenim obiteljima. Naglasio je da se danas nije lako fizički izgubiti jer imamo mobitele i GPS, ali da se često u obiteljima duhovno gubimo. Možemo živjeti zajedno, biti tjelesno prisutni u domu u obitelji i biti izgubljeni. „Ako se zatvorimo u svoju sobu sa svojim kompjuterom i mobitelom i živimo u svom svijetu udaljeni jedni od drugih, fizički smo prisutni a duhovno udaljeni.“

Iako su Marija i Josip tražili Isusa, nastavio je nadbiskup, „pronašli su ga na pravom mjestu u hramu, u kući Oca nebeskoga. Isus se nije izgubio, više su se izgubili njegovi roditelji. Našavši njega pronašli su sebe. Majka Marija pohranjivala je sve te događaje u svom srcu.“

Potom se osvrnuo na Isusov odnos s učiteljima Zakona u hramu. „Isus ne naučava nego sluša i pita. Nastavnici će i danas reći nije inteligentno ono dijete koje ima informacije i znanje nego ono koje sluša, a onda pita. To je važno za sve nas. Znati slušati. To znači vrednovati drugoga, uvažiti ga, uživjeti se u njegove riječi i osjećaje. Nama danas nedostaje sposobnosti slušanja“, kazao je nadbiskup te dodao: „Prebrzo smo sazorili bez sposobnosti slušanja i uvažavanja a trebamo rasti u mudrosti, dobi i milosti. Znanje ćemo steći u osnovnoškolskom i srednjoškolskom obrazovanju i na fakultetima, ali najvažnije za život naučit ćemo u svojoj obitelji. Obitelj nas humanizira, očovječuje. Puno ljudi susrećemo koji su ostarili ali su ostali djetinjasti.“

Nadbiskup Barišić govorio je i po pogrešnom odnosu roditelja prema djeci kad ih se divinizira, idolizira, smatra svojim vlasništvom, „nekretninom“, „stvarima“. „Treba znati da su nam djeca darovana, da jesu i nisu moja, pripadaju nekom Drugom. To Isus unosi u odnos Svete Obitelji. Mi smo u biti Gospodinovi.“

U obitelj treba ulagati svaki član obitelji, bio roditelj ili dijete. Previše smo zabrinuti i nestrpljivi a nedostaje nam povjerenja, strpljivosti, ljubavi i zajedništva. I u radosti i u žalosti treba biti i ostati zajedno. Samo čineći dobro širimo dobro, poručio je nadbiskup pozvavši sve da usmjere svoj pogled prema nebeskom Jeruzalemu, našem konačnom odredištu. Na kraju misnoga slavlja, koje je svojim pjevanjem uzveličao župni dječji zbor, riječ zahvale uputio je župnik don Ante Čotić.

 

Izvor: Splitsko-makarska nadbiskupija

Radio Marija

14:00 Pozdravi, čestitke i preporuke
14:55 Molitva za život
15:00 Krunica Božjega milosrđa
15:15 Krunica - Žalosna otajstva

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

P. Niko Bilić - uz današnje Evanđelje: Judine škude (Mt 26,14-25)

Danas, u srijedu Velikoga tjedna u središtu evanđelja stoji izdaja i Judine škude. Evanđelju po Mateju zahvaljujemo precizan podatak o 30...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Travanj 2024
P U S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.