DSC 1264 min

Odgojitelji i bogoslovi Centralnoga bogoslovnog sjemeništa u Splitu u srijedu, 8. prosinca svečanim euharistijskim slavljem proslavili su svoju zaštitnicu Bezgrješno začeće Blažene Djevice Marije. Misu je predvodio hvarski biskup mons. Ranko Vidović u koncelebraciji s dekanom KBF-a Sveučilišta u Splitu prof. dr. Mladenom Parlovom, rektorom Bogoslovije vlč. Đulianom Trdićem, vicerektorom don Franjom-Frankopanom Velićem, duhovnikom don Matom Brečićem te ostalim svećenicima. Biskup Vidović je u uvodu u misno slavlje istaknuo da je svetost normalnost na koju nas Bog poziva, a sve izvan toga je gubitak normalnosti.

U svojoj je propovijedi đakon Antun Mate Antunović na samom početku naglasio da svetkovina Bezgrješnog začeća BDM govori kako „uistinu postoji ne samo savršen Čovjek - Bogočovjek Isus Krist, nego i savršena Žena - nad svim ženama, Djevica i ujedno Majka! Ljudska čežnja za savršenstvom je doista opravdana i utažena! Imamo razloga za ogromnu zahvalnost i radost.“

Blaženu Djevicu Mariju je „sam Stvoritelj kao Njezin Tvorac i Otac, u svojoj božanskoj providnosti od vijeka predodredio, u svojoj svemogućnosti izvanredno pripravio te je najdoličnije satkajući postavio svojim remek djelom na proslavu svoje beskrajne, utjelovljene i raspete i uskrsle Ljubavi po srcima ljudi! Ukratko a sveobuhvatno, kako i zašto je Bezgrešna upravo takva kakva jest, zbori nam zborna molitva koju smo čuli, ali možda i prečuli pa ćemo si je posvijestiti: 'Bože, ti si po zaslugama smrti svoga Sina unaprijed oslobodio od svake ljage grijeha začeće Djevice Marije i tako pripravio dostojan stan svome Sinu'“, kazao je đakon dodavši: „Činjenice i razum to su sve više otkrivali, a znakovi i čudesa mnogostruko potvrđivali. Osobni i zagovornički zazivi na usnama i medaljicama upućeni Bezgrešnoj spasili su mnoge izgubljene pa naizgled i beznadne slučajeve od zala i zabluda te ih iz tame zaslijepljenosti i zarobljenosti izveli na put svjetlosti i kreposti. Toliko toga je dokumentirano i evidentno, od mnogobrojnih provjerenih čudesnih događaja obraćenja do ozdravljenja pred kojima je medicina zanijemila.“

„Jedini pravi put k istinskom smislu i sreći je s Gospom reći: neka mi bude Gospodine po Tvojoj Riječi!“, kazao je propovjednik sjetivši se riječi Ivana Pavla II. koji je na blagdan sv. Franje 1998. god. upravo na tom istom oltaru misio, te „bezbroj puta zahvalna srca molio i životom svjedočio svoj pokretački i posvećujući moto i stav pred Bezgrešnom od svetog Ljudevita G. Montforta: Totus Tuus=Totalno Tvoj!“

Budući da je Isus Krist često kroz prispodobe prenosio važne poruke, đakon Antunović je kroz tri stvarna događaja nastojao probuditi i pobuditi pouzdanje i predanje Majci Mariji. Zaključio je da „lako zaboravimo da na zemlji tek privremeno boravimo. Na nama je izbor: biti totalno i za-uvijek sretni ili totalno i za-uvijek nesretni! Zagledajmo se i ugledajmo u današnju slavljenicu i s tolikim svetima darujmo joj sve: Tota Tua! Totus Tuus! Poruka i preporuka za što bolji nastavak ovog našeg životnog putovanja od vremena do Vječnosti je: Idimo osobno i zajedno sa svetim Josipom, čiju godinu danas zaokružujemo iako druženje s njim ne završavamo, po Bezgrešnoj Majci Mariji za Isusom Kristom ponizna i hrabra srca naprijed kroz ovo došašće. Neka se Božić u nama nanovo rodi te nas milosno preporodi, da Ga kao Majka primamo i darivamo svakodnevnom ljubavlju izraženom kroz nesebičnost i sebedarje te požrtvovnost i milosrđe u čemu je i naše blaženo ostvarenje, tj. svetost!“

Na kraju se riječima zahvale obratio rektor vlč. Đuliano Trdić pozvavši klerike da budu uistinu klerici a ne karikature koje ono što rade svedu na vanjsku formu bez sadržaja. Biskup Vidović je u istom duhu kazao da je hrvatski narod divan, a da pastiri ne bi smjeli zakazati. Svoje čestitke splitskoj Bogosloviji uputili su svi biskupi Splitske metropolije te mostarsko-duvanjski biskup i apostolski upravitelj trebinjsko-mrkanski mons. Petar Palić i kotorski biskup mons. Ivan Štironja. I ovoga je puta kao i prošle godine radi koronavirusa izostala svečana akademija.

Centralno bogoslovno sjemenište u Splitu ima 42 bogoslova, od toga 22 bogoslova Splitsko-makarske nadbiskupije, 4 bogoslova Dubrovačke biskupije, 5 bogoslova Šibenske biskupije, 1 bogoslov Hvarske biskupije, 8 bogoslova Riječke nadbiskupije, 1 bogoslov Porečko-pulske biskupije i 1 bogoslov Trebinjsko-mrkanske biskupije. Tu su uključena po dva đakona Splitsko-makarske nadbiskupije, Dubrovačke i Šibenske biskupije.

Radio Marija

08:00 Svetac dana - sv. Marko, evanđelist i bl. Benedikt XII., papa
08:05 Glazba
08:15 Čestitamo rođendane
08:20 Glazba

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

Molitva za život - svakoga dana u 14:55h

Svakoga dana u 14:55 h molimo molitvu za život. Pridružite nam se u zajedništvu molitve za blagoslov obitelji, sklad i plodnost supružnika i...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Lipanj 2021
P U S Č P S N
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.