Naslovna sveti Josip min

„Otvarajući srce prisutnosti svetoga Josipa, prepoznat ćemo i Isusa i Oca.“
Sveti Josip. Biblijske misli o njemu – Dominique Joseph

Blagdan svetoga Josipa, 19. ožujka, dan je posvećen ovom velikom svetcu, zaštitniku obitelji, radnika i Crkve. Josip je kroz povijest bio uzor u tišini, skromnosti i odanosti Bogu, a njegova svetost i odanost zadaći koju mu je Bog povjerio pružaju neizmjeran primjer svakom kršćaninu.
Josipova vjernost Bogu, iako nije govorio mnogo, ostavila je dubok trag. Postao je simbol skromnog, ali snažnog vodstva, posvećenosti obitelji i predanosti volji Božjoj. U svijetu koji se često nalazi pod velikim izazovima, svetac iz Nazareta poziva nas na hrabrost življenja svojih poziva, unatoč teškoćama.

U nakladi Kršćanske sadašnjosti dostupno je nekoliko knjiga koje opisuju lik svetoga Josipa te nam pomažu bolje razumjeti njegovu svetost i ulogu u povijesti spasenja, među kojima izdvajamo:

Naslovna sveti Josip 4 min
Redemptoris custos (D-178) – Apostolska pobudnica o osobi i poslanju svetog Josipa u životu Krista i Crkve, Ivan Pavao II.


Redemptoris custos apostolska je pobudnica Ivana Pavla II. o osobi i poslanju svetog Josipa u životu Krista i Crkve. U ovom pismu Papa duboko istražuje Josipovu ulogu u spasenju svijeta, naglašavajući njegovu snagu, hrabrost i odanost Bogu. Ovaj tekst potiče nas da uzmemo Josipa kao uzor u našim duhovnim životima, pozivajući nas da živimo sličnu predanost i vjernost Bogu u svim okolnostima života. Ivan Pavao II. podsjeća na Josipov evanđeoski prikaz i ženidbu s Marijom, opisuje Josipa kao čuvara Božjih otajstava, piše o radu kao izrazu ljubavi te o Josipu kao zaštitniku Crkve našega vremena. Redemptoris custos također nas podsjeća na važnost obitelji i uloge očeva u odgoju djece, čineći ovu knjigu neprocjenjivim izvorom duhovne inspiracije.

Naslovna sveti Josip 3 min


Tesar. Romansirani životopis svetoga Josipa – Božidar Prosenjak


Autor Božidar Prosenjak u knjizi Tesar istražuje Josipov lik kroz romansiranu prizmu njegovog svakodnevnog života i rada. Josip kao radnik, kao tesar, čovjek koji svojim rukama obavlja običan posao, ali s nevjerojatnom predanošću i poštovanjem prema Bogu. Prosenjak u ovom djelu duboko ulazi u psihološke i duhovne aspekte Josipovog života, prikazujući ga kao običnog čovjeka, ali ujedno i svetca. Kroz tekst, čitatelj će uvidjeti kako obična svakodnevica, kada je posvećena Bogu, postaje izvor svetosti. Ova će roman od tristotinjak stranica čitatelju približiti svetca na jedinstveno sugestivan i ljudski način, kao nijedna knjiga do sada.

Naslovna sveti Josip 2 min


Sveti Josip. Biblijske misli o njemu – Dominique Joseph


Ova zbirka misli o svetom Josipu vodi nas k promišljanju o osobi i poslanju Marijina zaručnika, Josipa pravednoga. Gotovo svaki redak ove knjige duboko je biblijski i razotkriva nam nazaretskoga radnika kao dobrog, poštenog i svetog čovjeka, supruga, muža. U ovoj knjizi autor Dominique Joseph pokušava rekonstruirati Josipov lik, usmjeravajući čitatelja prema Josipovu načinu života, njegovu odnosu prema Mariji, Isusu i Bogu. Ova je knjiga odličan izbor za svakoga tko želi bolje razumjeti duboku biblijsku simboliku i teološku važnost svetoga Josipa.

 

Sveti Josip kao uzor


Sveti Josip, kao otac, radnik i zaštitnik obitelji, poziva nas da u svojem životu tražimo mir i snagu u Božjoj volji, čak i u trenucima tišine i nevidljivosti. Blagdan svetoga Josipa i ove preporučene knjige omogućuju nam da produbimo svoje duhovno razumijevanje i odnose u obitelji, poslu i Crkvi. Čitajući o njegovoj svetosti i životu, možemo pronaći nadahnuće, od svakodnevnih zadataka do dubljih duhovnih nastojanja.

 

„Sveti Josip pozvan je od Boga izravno služiti Isusovoj osobi i poslanju svojim očinstvom. Upravo na taj način on surađuje u punini vremenâ u velikom otajstvu otkupljenja i doista je »služitelj spasenja«. Njegovo se očinstvo na konkretan način izražava »u tome da je od svoga života učinio službu, žrtvu za otajstvo utjelovljenja i otkupiteljsko poslanje koje je s ovim prvim združeno; izražava se, nadalje, u tome da je koristio autoritet koji je po zakonu imao nad Svetom obitelji da učini potpuno sebedarje, da tome posveti sav svoj život i rad; izražava se, napokon, u tome da je pretvorio svoj ljudski poziv na obiteljsku ljubav u nadljudsko žrtvovanje sebe sama, svoga srca i svih svojih sposobnosti u ljubavi stavljenoj u službu Mesije koji je odrastao u njegovu domu.«

Redemptoris custos (D-178)

 

Radio Marija

16:00 Glazba
16:30 Glazba i čestitke nadbiskupa i biskupa
17:30 Put u Emaus – razmatranje don Ante Stojića
17:45 Glazba

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

Riječ Gospodnja u 18:30h - homilija mons. Giorgia Lingue, apostolskog nuncija u RH

Na Veliku subotu, 19. travnja, u 18:30hpratite emisiju Riječ Gospodnja u kojoj donosimo tumačenja liturgijskih čitanja. Uskrsnu homiliju za Vas je...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Listopad 1765
P U S Č P S N
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.