Kolokvij Prvi Nicejski sabor 01U dvorani biskupa J. J. Strossmayera Katoličkog bogoslovnog fakulteta u Đakovu u utorak, 18. ožujka 2025. godine, održan je znanstveni kolokvij povodom 1700. obljetnice Prvog nicejskog sabora. Kolokvij je okupio renomirane znanstvenike i teologe, koji su kroz stručna izlaganja rasvijetlili ključne teološke, povijesne i pravne dimenzije Nicejskog sabora. Skup je započeo uvodnim govorom i pozdravima dekana Katoličkog bogoslovnog fakulteta, izv. prof. dr. sc. Ivice Pažina, koji je sudionicima izrazio dobrodošlicu i istaknuo značaj ove obljetnice za teološku i crkvenu zajednicu. Moderiranje skupa preuzeo je dr. sc. Ivan Zubac.

Prvo izlaganje, pod naslovom Kristološke implikacije Nicejskog vjerovanja: Ćiril Aleksandrijski i Nestorije, održale su izv. prof. dr. sc. Andrea Filić i izv. prof. dr. sc. Vanda Kraft Soić s KBF-a u Zagrebu. Predavačice su temu predstavile u obliku dijaloga, čime su oživjele povijesnu raspravu između Ćirila Aleksandrijskog i Nestorija, ističući njihove suprotstavljene stavove o odnosu božansku i ljudsku narav u Kristu. Ovaj interaktivni pristup učinio je izlaganje dinamičnim i pristupačnim, omogućivši jasnije razumijevanje teoloških posljedica njihovih učenja.

Drugo izlaganje, Politička teologija Euzebija Cezarejskog: Nicejski koncil i ‘hipoteka’ carske države, održao je izv. prof. dr. sc. Josip Knežević s KBF-a u Sarajevu. Predavanje je analiziralo ulogu cara Konstantina u Nicejskom koncilu te utjecaj Euzebija Cezarejskog na razvoj političke teologije. Poseban naglasak stavljen je na interpretaciju cara kao Božjeg izabranika i njegovu sakralizaciju u sklopu kršćanske misli.

Nakon izlaganja uslijedila je rasprava, tijekom koje su sudionici imali priliku postavljati pitanja i razmijeniti mišljenja s predavačima. Kratka pauza omogućila je neformalno druženje i razmjenu ideja među sudionicima.

Posljednje izlaganje održao je izv. prof. dr. sc. Boris Vulić s KBF-a u Đakovu, o temi Što još trebamo naučiti od crkvenog sabora u Niceji? u kojem se osvrnuo na dvadeset pravno-disciplinskih kanona Prvoga ekumenskog nicejskog koncila. Predavanje je obuhvatilo ključne kanone koji su regulirali crkvenu hijerarhiju, disciplinu klera i odnos prema onima koji su tijekom progona zanijekali vjeru. Prof. Vulić je istaknuo kako su ovi kanoni postavili temelje za rješavanje dogmatskih i pravnih pitanja unutar Crkve te omogućili postizanje većeg jedinstva i stabilnosti.

Kolokvij je zaključen riječima zahvale prof. dr. sc. Šime Šokčevića, prodekana za znanost i međufakultetsku suradnju KBF-a, koji je sudionicima izrazio zahvalnost na doprinosu i potaknuo ih na daljnje istraživanje tematike Prvog nicejskog sabora. Ovaj znanstveni skup predstavlja vrijedan doprinos Katoličkog bogoslovnog fakulteta u Đakovu akademskoj i teološkoj zajednici, potvrđujući njegovu predanost promicanju teološke misli i znanstvene rasprave. Kroz analizu ključnih povijesnih i teoloških aspekata, potaknut je daljnji akademski angažman te je osnaženo promišljanje o trajnoj važnosti Nicejskog sabora.

Izvor: Đakovačko-osječka nadbiskupija

Radio Marija

14:10 Glazba
14:30 Radio igra „Uskrsnula Riječ“ autorice Sonje Tomić, a u izvedbi djece i roditelja iz obiteljske grupe župe sv. Petra u Zagrebu, a koju vodi vlč. Josip Golubić, župnik
14:45 Glazba
14:55 Molitva za život

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

Riječ Gospodnja u 18:30h - homilija mons. Giorgia Lingue, apostolskog nuncija u RH

Na Veliku subotu, 19. travnja, u 18:30hpratite emisiju Riječ Gospodnja u kojoj donosimo tumačenja liturgijskih čitanja. Uskrsnu homiliju za Vas je...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Prosinac 1464
P U S Č P S N
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.