img 20250311 wa0005 800 659 60 s c1U samostanu "Sv. Obitelji" u Dubrovniku blagoslovljena je samostanska kapela. Misno slavlje s obredom blagoslova u utorak, 11. ožujka, predslavio je mons. Roko Glasnović, dubrovački biskup. Koncelebrirali su fra Mijo Šarčević, ofm cap i đakon fra Marko Nedić, ofm cap. U svečanosti su sudjelovale s. Terezija Pervan, provincijalna glavarica Provincije Sv. Josipa i s. Brigita Rojnica, provincijalna zamjenica.

Mons. Roko Glasnović u homiliji je istaknuo da riječ crkva ima dvostruko značenje. Crkva označava zgradu kao što je i kapela u kojoj se nalazimo, ali i Crkva od živog kamenja, to jest svi mi vjernici. Po vjeri u Isusa Krista, Božja smo građevina. Puno je crkva sagrađena na slavu Imena Isusova, ali nas Isus upozorava da pazimo kako naziđujemo.To je poziv upućen svima nama. Ako želimo biti duhovna zgrada, moramo prionuti uz Krista. Vežemo se na druge ljude i ta bliskost je dobra, ali važnije je navezivanje na Krista jer smo slabi i jedni druge često razočaramo. To navezivanje na Krista je otajstvo Crkve – živo kamenje povezano s Kristom i jedno s drugim. To je istina i snaga naše Crkve. Ali stalno smo u iskušenju da želimo biti samostalni, bez Crkve, bez zajednice. To iskušenje nas ruši i uzrokuje nered. Sama riječ 'Ecclesia' znači skup, zajednica, Bog je sazvao skup i želi da budemo zajedno. Sv. Augustin kaže da po vjeri ljudi postaju materijal, ali tek ujedinjeni tvore Crkvu. Svaka je crkva puna simbolike. Treba razumjeti što Bog traži, dobivamo poziv i šaljemo na jednostavan, trijezan, velikodušan, pažljiv i darežljiv život. Život je tu da se daruje, očituje se u pravednosti, poniznosti i čistoći međuljudskih odnosa. Kršćani trebaju dati svijetu svetost, istinu Isusa Krista. Upućen nam je i poziv na molitvu. Katekizam definira molitvu kao dijalog, razgovor s Bogom, u poniznosti po Kristu u Duhu Svetom upućeno Ocu. Molitva traži sabranost, pripravljanje mjesta i vremena, ali i umijeće da obuhvatimo svoj život u razmatranju kako bismo susreli drugoga.Ne molimo da bismo prisilili Boga da radi kako mi želimo već da radimo kako to Bog traži od nas. Razmatranje omogućuje otkrivanje smisla života u tolikim životnim teškoćama. Jedan duhovni pisac kaže da je molitva jedna velika tužaljka. Život je u isto vrijeme i skučen i nepregledan, nitko nije dorastao životu. Potrebna nam je ta tužaljka pred Bogom koja izriče da smo pritisnuti egzistencijom ali je i vapaj da se naš život ne raspadne, već da bude plodan. Ne smijemo dopustiti da nas poteškoće u molitvi obeshrabre jer Božja Riječ silazi kao dar, ne vraća se i hoće donijeti plod. Božja Riječ, osim despriptivnog ( opisnog ), ima i performativno značenje ( kada riječ čini ). Neka se ta Božja Riječ nastani u nama, natopi srce naše kao kiša da donesemo plod.

Nakon mise, slavlje blagoslova kapele nastavljeno je uz prigodno druženje.

Zbog predviđenih radova, samostan je postupno ispražnjen. Dio sestara je otišao u druge zajednice, a 8 sestara smjestilo se u novijem dijelu u kojem su nekad boravile štićenice Doma umirovljenika. Kako zbog radova nije bilo moguće koristiti dosadašnju kapelu, uređen je novi prostor u dijelu koji sestre sada koriste. Nakon blagoslova, kapela će biti duhovno središte zajednice i izvor milosti.

Izvor: Sestre služavke malog Isusa

Radio Marija

18:15 Molitva - Večernja
18:30 Pobjeda Krista uskrsnuloga – prigodno razmatranje fra Zvjezdana Linića
18:40 Glazba i čestitke biskupa
19:15 Obavijesti i najava programa

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

Riječ Gospodnja u 18:30h - homilija mons. Giorgia Lingue, apostolskog nuncija u RH

Na Veliku subotu, 19. travnja, u 18:30hpratite emisiju Riječ Gospodnja u kojoj donosimo tumačenja liturgijskih čitanja. Uskrsnu homiliju za Vas je...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Srpanj 1407
P U S Č P S N
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.