Strucni skup Sinj 15Splitsko-makarski nadbiskup Zdenko Križić predvodio je misno slavlje u subotu, 15. ožujka, u Bazilici Čudotvorne Gospe Sinjske na stručnom skupu djelatnika katoličkih škola u Republici Hrvatskoj. U koncelebraciji su bili predstojnik Nacionalnog ureda za katoličke škole vlč. Ivica Žuljević, fra Joško Kodžoman, ravnatelj Franjevačke klasične gimnazije u Sinju i domaćin susreta, rektor sinjske Bazilike fra Marinko Vukman te još desetak svećenika. Liturgijsko pjevanje je predvodio župni zbor mladih „Totus Tuus“.

Nadbiskup Križić u homiliji je pojasnio Isusov evanđeoski susret s farizejom Šimunom koji ga je pozvao u svoju kuću te s javnom grešnicom, odnosno prostitutkom, koja iznenada upada u kuću i u čijoj prisutnost nitko nije htio biti javno viđen. Ipak, Isusu njezina prisutnost ne smeta, a ona bez ijedne riječi snažno govori svojim djelima: sva uplakana pada mu pred noge i suzama ih pere, kosom otire te maže pomašću. Vidjevši ovo farizej Šimun zaključuje kako Isus nije nikakav prorok jer javnoj grešnici, čiji grijesi sigurno nisu bili mali, dopušta da ga dotiče. Isus mu zatim upućuje jednu prispodobu o dva dužnika od kojih je jedan dugovao malu, a drugi veliku svotu vjerovniku koji im obojici oprašta. Na temelju ove priče Isus mu pojašnjava „da ima većih i manjih dugova, odnosno grijeha, ali da je najveći grijeh biti bez ljubavi“. Farizej je, dakle, obučen u nekakvu svoju neporočnost, svoja dobra djela i ne zna da to ne može popuniti veliku prazninu ljubavi od koje pati. Poruka farizeju iz ovoga evanđelja poruka je svima nama: „Potrebno je trajno provjeravati svoja djela ljubavi prema Bogu i bližnjemu“.

Isus, nadalje, govori o onima kojima se puno i onima kojima se malo prašta, a nadbiskup pojašnjava kako to praštanje ne zavisi od Božje velikodušnosti, već od čovjekove otvorenosti, kajanja i želje da bude bolji. Farizej se ne osjeća grešnikom i gleda mane drugih pa ne može opaziti svoje te drži da se nema zašto kajati i uopće ne uviđa manjak ljubavi prema bližnjemu. Svu ljubav koju Isusu nije pokazao farizej Šimun, nadoknadila je žena, prostitutka, za koju Isus kaže da ima puno ljubavi. „Bog koji vidi nutrinu, koji vidi srce, zna najbolje zašto je nečiji život skliznuo u krivo. Zato nam Isus ne dopušta suditi“, ističe nadbiskup pojašnjavajući moguće stanje velike tjeskobe i napuštenosti koju je zasigurno osjećala ova žena. Nadalje je ustvrdio kako će oni koji se u duhovnom životu zadovoljavaju osrednjošću teško učiniti veliki korak u duhovnom životu i dodao kako se moramo čuvati od ispovijedanja tuđih grijeha te prebacivanja vlastite krivnje na nekoga drugoga jer na taj način ne možemo očekivati da će nam biti oprošteno puno. Isus se farizeju obraća riječima: „Šimune, imam ti nešto reći“, podsjeća nadbiskup i dodaje kako uvijek moramo biti spremni u trenucima molitve i šutnje čuti što nam Isus ima reći, ma koliko to ponekad bilo teško slušati, jer njegove riječi ozdravljaju. Nadbiskup je zatim apostrofirao kako je jako važno znati se kajati za svoje grijehe i tražiti oproštenje od Boga, ljudi pa čak i djece. Zaključno je okupljenim djelatnicima katoličkih škola poručio kako je potrebno djecu odgajati za vrijednosti kajanja i molitve za oproštenje jer se tako njeguje njihova duša, a naposljetku dodao kako je važno uvijek djecu u poniznosti pitati za oproštenje jer ona ipak najbolje uče primjerom.

Na kraju misnoga slavlja okupljenima se obratio predstojnik Žuljević koji je zahvalio nadbiskupu Križiću na predvođenju slavlja i domaćinima u Svetištu Čudotvorne Gospe Sinjske te ih zamolio da svaki dan mole za potrebe katoličkih škola koje imaju velike izazove. Naposljetku je potaknuo sve one koji se promišljaju oko osnivanja katoličkih škola da se odvaže i krenu jer je tu budućnost Crkve i hrvatskoga naroda.

Na ovom godišnjem stručnom skupu trajne formacije djelatnika katoličkih škola okupili su se predstavnici deset škola iz Dubrovnika, Splita, Sinja, Šibenika, Zadra, Rijeke te dvije zagrebačke osnovne katoličke škole. Na okupljanje se prijavilo oko 220 sudionika, a jutarnji dio programa činila su dva motivirajuća predavanja kompetentnih govornika. Prvo predavanje doc. dr. sc. Sande Smoljo-Dobrovoljski govorilo je o radostima i izazova djelatnika katoličkih škola u Republici Hrvatskoj, a drugo je održala psihologinja Maja Jakšić i progovorila o fenomenu izgaranja u kojem čovjeku ponestaje oduševljena u radu te se on osjeća emocionalno praznim. Nakon radnoga dijela uslijedila je zajednička misa koju je predvodio nadbiskup Križić, a nakon iste zajednički objed. U popodnevnom dijelu sudionici su imali organizirano razgledavanje sinjskih znamenitosti, a posljednji dio stručnog skupa bile su praktične radionice održane u prostorijama Franjevačke klasične gimnazije u Sinju.

Izvor: Splitsko-makarska nadbiskupija

Radio Marija

17:45 Glazba
18:00 Uskrsne meditacije p. Nike Bilića: „Vazam“ i " Uskrs sa Svetim Pismom"
18:15 Molitva - Večernja
18:30 Pobjeda Krista uskrsnuloga – prigodno razmatranje fra Zvjezdana Linića

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

Riječ Gospodnja u 18:30h - homilija mons. Giorgia Lingue, apostolskog nuncija u RH

Na Veliku subotu, 19. travnja, u 18:30hpratite emisiju Riječ Gospodnja u kojoj donosimo tumačenja liturgijskih čitanja. Uskrsnu homiliju za Vas je...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Studeni 1441
P U S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.