img 20250225 093158Šezdeset mladih iz Splitsko-makarske nadbiskupije i Šibenske biskupije, pod duhovnim vodstvom don Ivana Terze, don Igora Goleša, don Ivana Šeste i don Ante Vrcića, hodočastilo je od 23. do 28. veljače u Francusku i Italiju, tragom svetaca koji su obilježili povijest Crkve. To putovanje nije bilo samo prilika za posjet svetim mjestima, već i duboko duhovno iskustvo, poziv na dublju vjeru i razmišljanje o vlastitom pozivu na svetost.

Prva postaja hodočašća bio je Ars, malo francusko selo koje je u cijelom svijetu poznato po svetom Ivanu Mariji Vianneyu, zaštitniku župnika. Taj skromni svećenik svojim je životom i neumornim pastoralnim radom postao simbol svetosti i potpunog predanja Bogu. Mladi su u molitvi proveli vrijeme pred njegovim neraspadnutim tijelom, osjetivši snagu njeg

Putovanje se nastavilo prema Lyonu, gdje su hodočasnici posjetili Baziliku Notre-Dame de Fourvière, poznato marijansko svetište koje dominira gradom. U tom su prostoru mladi predali svoje nakane Gospodinu, crpeći nadahnuće iz stoljetne pobožnosti i vjere koja se ondje osjeća. Sljedeća destinacija bio je Annecy, grad usko povezan sa životom svetog Franje Saleškog, biskupa i naučitelja Crkve, poznatog po svojoj blagosti i mudrosti. Posjet njegovom grobu u bazilici, kao i grobu svete Ivane de Chantal, bio je prilika za dublje promišljanje o njegovoj poruci: "Činite sve iz ljubavi, ništa na silu." Ovaj svetac pokazao je kako se svetost ne očituje u izvanrednim djelima, već u svakodnevnom življenju Evanđelja s ljubavlju i poniznošću.

Po dolasku u Torino, mladi su se zaustavili na jednom od najvažnijih mjesta salezijanske duhovnosti – u Bazilici Marije Pomoćnice, gdje počivaju zemni ostaci svetog Ivana Bosca, svetog Dominika Savija i drugih salezijanskih svetaca. Susret s likom i djelom don Bosca, velikog odgojitelja mladih, bio je posebno snažan trenutak. Njegova karizma, prožeta ljubavlju i brigom za mlade, i danas nadahnjuje generacije. Molitva pred grobom svetog Dominika Savija, mladog sveca koji je živio s motom "Radije ću umrijeti nego sagriješiti!", potaknula je razmišljanja o vlastitom odnosu prema vjeri, čistoći srca i posvećenju Kristu. Jedan od najupečatljivijih trenutaka u Torinu bio je susret s Torinskim platnom, jednom od najvažnijih relikvija kršćanstva. Iako je originalno platno pohranjeno i rijetko izloženo, hodočasnici su imali priliku vidjeti njegovu repliku i saznati više o povijesnim i znanstvenim istraživanjima koja prate ovu svetu relikviju.

ove prisutnosti i svjedočanstva. Ars je mjesto koje govori o snazi jednostavne, ali čvrste vjere – vjere koja mijenja srca i dotiče živote milijuna vjernika diljem svijeta.

Poseban značaj imao je i posjet grob bl. Piera Giorgia Frassatija, mladića poznatog po svojoj nesebičnosti i ljubavi prema siromašnima. Njegov život svjedoči kako svetost nije rezervirana samo za iznimne pojedince, već se ostvaruje u svakodnevnim gestama ljubavi i služenja bližnjima.

Posljednja postaja hodočašća bio je Colle Don Bosco, rodno mjesto svetog Ivana Bosca. Posjet njegovoj rodnoj kući omogućio je hodočasnicima dublje razumijevanje njegovog odgojnog sustava i njegove vizije rada s mladima. U Muzeju Don Bosca, kroz zbirke predmeta i priče, mladi su se upoznali s njegovim djelovanjem, a u Velikoj bazilici Don Bosca slavili su svetu misu, zahvaljujući Gospodinu za sve milosti primljene tijekom hodočašća. Pri povratku svojim domovima mladi su se zaustavili u Padovi gdje su se pomolili u crkvama svetog Leopolda Bogdana Mandića i sveca cijelog svijeta Svetog Antuna Padovanskog.

Ovo hodočašće nije bilo samo fizičko putovanje, već i duhovni hod prema dubljem razumijevanju vjere i svetosti. Susret s likovima svetog Ivana Marije Vianneya, Franje Saleškog, Ivana Bosca, Dominika Savija i Piera Giorgia Frassatija ostavio je neizbrisiv trag u srcima mladih. Njihovi životi svjedoče da svetost nije daleka i nedostižna, već stvarna i dostižna svima koji nastoje živjeti Evanđelje u svakodnevnim okolnostima. "Budi svet tamo gdje jesi!", poruka je svetog Ivana Bosca koja i danas nadahnjuje mlade da s radošću, vjerom i pouzdanjem u Boga kroče svojim životnim putem.

Izvor: Splitsko-makarska nadbiskupija

Radio Marija

16:00 Mali vrt - U ovoj epizodi Maloga vrta razgovaramo s najmlađima o najvažnijoj temi u povijesti! Ne propustite emisiju u kojoj je naša urednica i voditeljica Petra Ćurlin posjetila zagrebački Dječji vrtić Dobri Službenica Milosrđa
16:45 Glazba
17:00 Mudrosti i duhovnosti svetih otaca - ur.: don Ivan Bodrožić; vod.: Zdravka Andrijašević
17:45 Glazba

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

Riječ Gospodnja u 18:30h - homilija mons. Giorgia Lingue, apostolskog nuncija u RH

Na Veliku subotu, 19. travnja, u 18:30hpratite emisiju Riječ Gospodnja u kojoj donosimo tumačenja liturgijskih čitanja. Uskrsnu homiliju za Vas je...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Listopad 2060
P U S Č P S N
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.