Kuharićevo 2025 14Zagrebački nadbiskup mons. Dražen Kutleša predvodio je u utorak 11. ožujka 2025. godine euharistijsko slavlje prigodom 23. obljetnice smrti blagopokojnog sluge Božjeg kardinala Franje Kuharića. Na misnom slavlju u Bogoslužnom prostoru bl. Alojzija Stepinca na zagrebačkom Kaptolu koncelebrirali su nadbiskup u miru kardinal Josip Bozanić, porečki i pulski biskup mons. Ivan Štironja, pomoćni biskupi mons. Ivan Šaško i mons. Mijo Gorski, biskupski vikar za pastoral i kancelar Nadbiskupskog duhovnog stola preč. Marko Kovač, kanonici Prvostolnog kaptola zagrebačkog, prebendari Prvostolne crkve zagrebačke, redovnički provincijali te okupljeni svećenici.

Na početku homilije nadbiskup Kutleša istaknuo je da se nalazimo u korizmenom vremenu, ali i u Jubilejskoj godini kada je u središtu buđenje svijesti "o važnosti očuvanja naših kršćanskih korijena te življenja u skladu s Božjom riječju i katoličkim moralnim načelima, upravo tim idealima bio je posvećen život sluge Božjega Franje Kuharića."

Nadbiskup Kutleša predstavio je život blagopokojnog kardinala Kuharića kroz tri temeljne točke: vjeru, molitvu i savjest.

Kardinal Kuharić kao mladi svećenik iskusio je strahote Drugog svjetskog rata, kao nadbiskup zagrebački vodio Crkvu kroz, prema vjernicima neprijateljski, komunistički režim te je u poznijim godinama s narodom nosio križ Domovinskog rata. "Svjetlost i istina dolaze nam po utjelovljenoj Božjoj Riječi - Isusu Kristu. A znamo da je Kristov zemaljski put do Božjih šatora išao preko Golgote. Križevi koje je sluga Božji Kuharić nosio bili su prigoda da se njegova vjera produbi i učvrsti te ga osposobi za istinsku ljubav i praštanje na što je i druge pozivao. Neka nas primjer ovoga Sluge Božjega pouči da i mi svoje neizbježne životne križeve nosimo u vjeri i snazi Božje riječi. Križevi bolesti, obiteljskih poteškoća, nepravde ili nerazumijevanja u društvu nisu laki. Nije lako ni svakodnevno ustrajati u poštenju. No, sluga Božji Kuharić poručuje nam da ne gubimo srčanosti. Neka i nama vjera u raspetoga i uskrsloga Krista bude snaga da svaki dan ponesemo svoj križ", naglasio je nadbiskup Kutleša.

Povezujući s evanđeljem, Nadbiskup naglasio je važnost molitve u životu kardinala Kuharića: "Kad pristupamo molitvi važno je zapitati se jesmo li spremni na promjenu koju Duh Sveti želi izvesti u našim srcima. To je prvi uvjet da uopće možemo primiti dobro za koje molimo. Nađimo svaki dan vremena stati pred Boga, sabrati se i predati mu svoje brige i radosti. Sluga Božji kardinal Kuharić poručuje nam: vratimo molitvu u svoje obitelji, molimo s djecom, molimo jedni za druge. Neka Oče naš ne bude samo formula, nego životni stav - povjerenje u Oca i spremnost na praštanje."

"U središtu duhovnosti kardinala Kuharića bila je čista savjest. Sam je za sebe jednom posvjedočio: Ja sam slijedio svoju savjest. Ta jednostavna izjava sažima njegov životni program - uvijek činiti ono što je ispravno pred Bogom, pa makar to bilo teško ili nepopularno", istaknuo je nadbiskup Kutleša dodavši da je kardinal Kuharić učio da nikada ne smijemo pogaziti svoju savjest mržnjom i željom za osvetom jer time narušavamo svetost savjesti.

Zahvaljujući Gospodinu za dar života kardinala Kuharića, nadbiskup Kutleša potaknuo je okupljene vjernike da budu "živi spomenik njegovoj ostavštini time što ćemo živjeti ono što je on živio. Budimo svjedoci vjere u našem vremenu: ljudi molitve, čiste savjesti, ljubavi i praštanja. Tada ćemo najbolje počastiti kardinala Kuharića i, što je najvažnije, proslaviti Boga u kojem je živio i kojem je služio", zaključio je Nadbiskup.

Liturgijsko pjevanje predvodili su Koralisti zagrebačke katedrale pod vodstvom mo. Miroslava Martinjaka, uz orguljašku pratnju Nevena Kraljića.

Izvor: Zagrebačka nadbiskupija

Radio Marija

14:45 Glazba
14:55 Molitva za život
15:00 Krunica i litanije Božjega milosrđa
15:15 Krunica za nerođene

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

Riječ Gospodnja u 18:30h - homilija mons. Giorgia Lingue, apostolskog nuncija u RH

Na Veliku subotu, 19. travnja, u 18:30hpratite emisiju Riječ Gospodnja u kojoj donosimo tumačenja liturgijskih čitanja. Uskrsnu homiliju za Vas je...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Travanj 2025
P U S Č P S N
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.