Korizmena DO prezbiterija 03„Ljubav je jedina bolest za koju nema lijeka“ – bila je tema korizmene duhovne obnove za čitav prezbiterij Đakovačko-osječke nadbiskupije koju je predvodio dr. Zdenko Ilić, profesor crkvenoga prava i sudski vikar, u ponedjeljak, 10. ožujka 2025. u Metodovoj dvorani Kuće susreta u Đakovu. Obnova je počela molitvom Srednjega časa koju je predvodio maestro Ivan Andrić, a nazočili su joj i đakovačko-osječki nadbiskup Đuro Hranić i pomoćni biskup Ivan Ćurić.

U uvodu u razmatranje dr. Ilić je govorio o Božjoj ljubavi koja se najizvrsnije očitovala u Isusovom pashalnom otajstvu muke, smrti i uskrsnuća. „Kao hodočasnici nade razmatrat ćemo navedeno otajstvo kroz nekoliko povijesno-teoloških trenutaka: posljednja večera, raspeće na križu te Kristovo uskrsnuće. Na tom putu pomoći će nam i pojedini likovi Isusovih najbližih učenika i suradnika, rekao je dr. Ilić. Tako je približio sudionicima osobe koje su bile protiv Isusa kao što su Juda i Petar naglasivši da oni koji šute nikada ne sprječavaju nepravdu. A od osoba koje su bile za Isusa istaknuo je raskajanog razbojnika koji je otvorio srce milosti i Mariju i ljubljenog učenika koji predstavljaju sve koji su pripremljeni da s Isusom podijele poslanje i križ.

Osvrnuo se i na tri kalvarijska križa: „Navikli smo ozbiljno shvaćati samo onaj u sredini, Kristov križ. Druga dva za nas ne znače ništa, kao da su slučajno tamo postavljeni. A ipak, ta tri križa idu skupa. Oni predstavljaju cijelo čovječanstvo s njegovom glavom i Otkupiteljem.“ Lijevi križ je neotkupljeni križ, desni križ je otkupljeni križ i Kristov križ u sredini: „Krist nije raspet daleko ni od koga. Ili obrnuto: gdje god ima trpljenja i patnje, kad god osjećamo da smo razapeti na križ, tu negdje u blizini mora biti i Krist. No, smisao križa otkriva tek uskrsnuće. Mjesto potpune nemoći postade mjestom Božje svemoći. Stoga je pogled na križ, jer mi to uvijek činimo već po uskrsnuću, izvor nade i utjehe: dobro pobjeđuje nad zlom, milost nad grijehom,“ tumačio je dr. Ilić.

Razmatrajući o uskrsnuću dr. Ilić se ponovo poslužio biblijskim likovima: Toma: osoba bez vjere; Marija Magdalena: osoba bez nade; Petar: osoba bez ljubavi. „To su tri područja i naše izgubljenosti, a istovremeno i tri ohrabrenja uskrslog Krista, tri dara, triju teoloških kreposti vjere, ufanja i ljubavi.“

Vjera bi se trebala češće i svjesnije izgovarati, meditirati i živjeti Vjerovanje. Ufanje (nada) znači živjeti život okrenuti prema nebu, prema vječnosti, prema budućnosti. Rješenja su u Kristovoj prisutnosti u svijetu, Crkvi i životu čovjeka. Ljubav je poziv na poslanje i odgovornost za one kojima smo poslani. „Stoga nije važno što radimo, nego zbog čega to radimo: iz ljubavi prema Isusu. I drugo, treba dopustiti da nas Isus voli, ne moramo se bojati njegovih pitanja da li ga volimo, njegovih poziva, nego, kao hodočasnici nade, znati odgovoriti s Petrom Ti znaš, Gospodine!“-zaključio je razmatranje dr. Ilić.

Duhovna obnova nastavljena je u kapeli Bezgrešnog Začeća BDM u Bogoslovnom sjemeništu pokorničkim bogoslužjem s kraćim razmatranjem i ispitom savjesti te prilikom za ispovijed. Svećenici su potom zajednički molili pobožnost križnoga puta hodeći postajama postavljenim  na prvom katu Sjemeništa, a obnovu su završili ručkom. 

Izvor: Đakovačko-osječka nadbiskupija

Radio Marija

01:30 Glazba
02:15 Krunica - Slavna otajstva
02:40 Glazba
03:30 Čitamo knjigu - Nikola Kabasilas: Život u Kristu

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

Riječ Gospodnja u 18:30h - homilija mons. Giorgia Lingue, apostolskog nuncija u RH

Na Veliku subotu, 19. travnja, u 18:30hpratite emisiju Riječ Gospodnja u kojoj donosimo tumačenja liturgijskih čitanja. Uskrsnu homiliju za Vas je...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Travanj 1712
P U S Č P S N
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.