PLAKAT Korizmena humanitarna akcija 2025Korizmena humanitarna akcija Zadarske nadbiskupije u Godini jubileja 2025. namijenjena je za opremanje Odjela palijativne skrbi Psihijatrijske bolnice na otoku Ugljanu.

Tim povodom, zadarski nadbiskup Milan Zgrablić uputio je dopis župnim uredima u Zadarskoj nadbiskupiji te poticaj vjernicima Zadarske nadbiskupije i svim ljudima dobre volje, da svojim prilogom doprinesu uspjehu te akcije.

„U ovoj Jubilejskoj godini, osobito u svetom vremenu korizme i vazmenog otajstva, u kojoj kao ‘hodočasnici nade’ intenzivno proživljavamo beskrajnu Božju dobrotu koja nam se daruje u milosrđu i potpunom oprostu, pozvani smo odgovoriti na Božje poticaje dobra u nama i očitovati svoju djelotvornu vjeru i ljubav prema našim bližnjima koji su u potrebi“, poručio je mons. Zgrablić i unaprijed zahvaljuje „na svakom daru srca“, zazivajući na sve sudionike toga zajedničkog dobročinstva na razini Nadbiskupije obilje Božjeg blagoslova.

„Palijativna skrb pruža dostojanstvenu njegu najpotrebnijima – onima koji se nalaze u osobitim kušnjama bolesti i patnje. Ovim djelom ljubavi želimo im pružiti olakšanje i dostojanstvenije uvjete života i umiranja, svjedočeći tako evanđeosku poruku: “Što god učiniste jednomu od ove moje najmanje braće, meni učiniste” (Mt 25, 40)“, poručio je zadarski nadbiskup, poželjevši da nam „korizmeno vrijeme bude prilika da konkretno živimo vjeru, dijeleći ljubav i suosjećanje s onima koji trpe“.

Nadbiskup u svojoj okružnici poziva sve vjernike, župne zajednice, župne caritase, pojedince i sve ljude dobre volje da se, prema svojim mogućnostima, odazovu i svojim novčanim prilozima uključe u tu akciju. Novčani prilozi mogu se predati u svakom župnom uredu u Zadarskoj nadbiskupiji, darovati u za to namijenjenu škrabicu u crkvama ili uplatiti na račun: Zadarska nadbiskupija, IBAN: HR0823400091110118040 s naznakom: „Za palijativnu skrb“ i pozivom na broj: 20-2025.

Korizmenom akcijom Zadarske nadbiskupije tradicionalno se već više od dvadeset godina, bez prestanka njenog održavanja, tijekom korizme prikuplja novac za potrebe raznih zdravstvenih i socijalnih ustanova, misija u svijetu gdje djeluju hrvatski misionari, obitelji i drugih konkretnih potreba u životu Zadarske nadbiskupije, ali i izvan Nadbiskupije. Svojevremeno su tom akcijom bile pomognute i potrebe caritasa u Vukovaru, Crkva u BiH, stradali od potresa u Sisačkoj biskupiji, Turskoj i Siriji, ovisno o aktualnim potrebama u određenom trenutku, a s obzirom i na teške izvanredne okolnosti koje su bile pogodile neku sredinu te je potrebna solidarnost, osobito kršćana koji su u vrijeme korizme pozvani intenzivnije činiti djela milosrđa prema potrebnima. U nakani korizmene akcije, Zadarska nadbiskupija uviđa potrebe određenog trenutka koji treba pomoć šire vjerničke, odnosno društvene zajednice.

Korizmena akcija uvijek je ostvarila dobar učinak i materijalno pomogla konkretnu nakanu, što se ostvaruje podrškom sa svih razina u Zadarskoj nadbiskupiji: vjernike u župama na davanje priloga potiču župnici, a doprinos daju i poduzeća, gradovi i općine, škole i ljudi dobre volje. S praksom prethodno uspješno provedenih akcija, a u vremenu kada su sve veće potrebe za palijativnom skrbi ranjive skupine društva u visokoj starosnoj dobi, Zadarska nadbiskupija ovogodišnjom akcijom želi pomoći omogućavanju što boljih zdravstvenih, socijalnih i materijalnih uvjeta u prilog poštovanju dostojanstva palijativnih bolesnika, doprinoseći opremanju Odjela za palijativnu skrb u Psihijatrijskoj bolnici na Ugljanu, koju je uz ovogodišnji Svjetski dan bolesnika pohodio i mons. Zgrablić.

Nadbiskup je tada posjetio i Palijativni odjel te bolnice te je osobno susreo štićenike na tom Odjelu koji su u osobito ranjivom stadiju svoga života. Upoznao se s požrtvovnim služenjem liječnika i medicinskog osoblja u specifičnom i zahtjevnom radu na tom Odjelu. Nakana ovogodišnje korizmene akcije dodatni je izraz podrške, zahvale, poštovanja i priznanja Zadarske nadbiskupije zahtjevnoj profesionalnoj službi tih djelatnika koji pružaju stručnu pomoć i ljubav starima i nemoćnima na zalazu ovozemaljskog života.

Izvor: Zadarska nadbiskupija

Radio Marija

18:15 Molitva - Večernja
18:30 Pobjeda Krista uskrsnuloga – prigodno razmatranje fra Zvjezdana Linića
18:40 Glazba i čestitke biskupa
19:15 Obavijesti i najava programa

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

Riječ Gospodnja u 18:30h - homilija mons. Giorgia Lingue, apostolskog nuncija u RH

Na Veliku subotu, 19. travnja, u 18:30hpratite emisiju Riječ Gospodnja u kojoj donosimo tumačenja liturgijskih čitanja. Uskrsnu homiliju za Vas je...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Srpanj 1407
P U S Č P S N
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.