MG 9783 980x653Svećenički dan Sisačke biskupije održan je u četvrtak, 6. ožujka, u Dvorani „Juran i Sofija“ u sisačkom Velikom Kaptolu pod predsjedanjem biskupa Vlade Košića. Predavanje na temu „Samoća i identitet svećenika“ održao je liječnik i psiholog dr. Đuliano Trdić.

U svom predavanju dr. Trdić jasno je razlikovao pozitivnu samoću – koja je dobrovoljna, poželjna te prostor za rast i introspekciju – od usamljenosti, koju definira kao bolno emocionalno stanje nedostatka povezanosti s drugima. Naglasio je da je usamljenost ozbiljan javnozdravstveni problem koji ima negativne posljedice na fizičko i mentalno zdravlje te na socijalno funkcioniranje.

Posebno je istaknuo da ni svećenici, kao ni drugi ljudi, nisu imuni na posljedice usamljenosti te zbog specifičnosti svoga poziva i načina života mogu biti pod još većim rizikom. Kao posljedice usamljenosti izdvojio je negativne oblike kompenzacije poput pretjerane upotrebe tehnologije, društvenih mreža i videoigara, ovisnosti o alkoholu, drogama i kockanju, pretjeranog aktivizma i radoholičarstva te ulaska u toksične i emocionalno nečiste odnose.

Dr. Trdić upozorio je okupljene svećenike na važnost prepoznavanja vlastite usamljenosti i aktivnog traženja zdravih načina suočavanja kroz kvalitetno druženje, iskrene odnose, duhovno vodstvo, molitvu te osobni odnos s Bogom. Također, smatra nužnim i zdravim priznati vlastitu ranjivost i otvoreno razgovarati o tim problemima.

Na kraju predavanja istaknuo je pozitivne aspekte samoće, naglasivši kako je ona nužna za osobni rast, introspekciju i produbljenje odnosa s Bogom. Samoća omogućuje sublimaciju osobnih izazova u plemenite ciljeve poput molitve ili kontemplacije. Za svećenike, samoća može biti ključni prostor duhovnog razvoja u kojem se obnavljaju osobni identitet i poziv. Naglasio je i kako ozbiljna osoba ne može kvalitetno živjeti bez vremena provedenog u samoći, jer ona pruža priliku za iskren susret sa samim sobom. Takva zdrava samoća ključna je za emocionalno i duhovno zdravlje te zaštita od negativnih oblika kompenzacija.

U drugom dijelu susreta biskup Košić izvijestio je o aktualnostima i nadolazećim događajima u biskupiji. Najavio je korizmene dekanatske susrete od 11. ožujka do 8. travnja, na kojima će sa svećenicima razgovarati o zaključcima Sinode Sisačke biskupije i njihovoj primjeni u pastoralu. Podsjetio je i na Tjedan zajedništva i solidarnosti s Crkvom i ljudima u BiH, koji će ove godine biti od 23. do 30. ožujka. Svećenike je pozvao i na tradicionalni 24. Planinarski križni put u Kutini, zakazan za 29. ožujka, te na Biskupijsko hodočašće Majci Milosrđa u Kloštar Ivanić, koje će biti 26. travnja. Također je najavio susret ovogodišnjih katekumena 13. travnja u Bazilici sv. Kvirina u Sisku te podsjetio na nagradu sv. Kvirina, koja se svake godine dodjeljuje na početku devetnice oči blagdana zaštitnika biskupije, pozvavši svećenike da predlože zaslužne vjernike iz svojih župa za tu nagradu.

Na kraju su svoje planove i aktivnosti za buduće razdoblje predstavili povjerenici i voditelji pojedinih ureda. Sljedeći svećenički dan održat će se 8. svibnja, a gost predavač bit će povjerenik za pastoral osoba s invaliditetom Varaždinske biskupije Leonardo Šardi.

Izvor: Sisačka biskupija

Radio Marija

15:15 Krunica za nerođene
16:00 Mali vrt - U ovoj epizodi Maloga vrta razgovaramo s najmlađima o najvažnijoj temi u povijesti! Ne propustite emisiju u kojoj je naša urednica i voditeljica Petra Ćurlin posjetila zagrebački Dječji vrtić Dobri Službenica Milosrđa
16:45 Glazba
17:00 Mudrosti i duhovnosti svetih otaca - ur.: don Ivan Bodrožić; vod.: Zdravka Andrijašević

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

Riječ Gospodnja u 18:30h - homilija mons. Giorgia Lingue, apostolskog nuncija u RH

Na Veliku subotu, 19. travnja, u 18:30hpratite emisiju Riječ Gospodnja u kojoj donosimo tumačenja liturgijskih čitanja. Uskrsnu homiliju za Vas je...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Travanj 2025
P U S Č P S N
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.