IMG 1385 scaledNa Čistu srijedu – Pepelnicu, 5. ožujka 2025. godine požeški biskup Ivo Martinović predvodio je u požeškoj Katedrali euharistijsko slavlje s obredom pepeljenja, a koncelebrirali su svećenici djelatni u središnjim biskupijskim ustanovama i u požeškim katoličkim školama na čelu s predstojnikom Ureda za katoličke škole Ivicom Žuljevićem. Na misi su sudjelovali učenici Katoličke osnovne škole i Katoličke gimnazije predvođeni svojim ravnateljima, Franom Barišićem i Ivicom Bedeničićem, nastavnicima i profesorima. Pozdravljajući nazočne vjernike, biskup je rekao kako Pepelnicom započinje korizmena priprava za svetkovinu Uskrsa. „Tijekom predstojećih 40 dana želimo se na jedan dublji način povezati s Gospodinom. Kajući se za grijehe, nastojat ćemo biti bolji i tako rasti kao djeca Božja gradeći bolji svijet. Rast se ostvaruje djelima ljubavi i milosrđa“, poručio je biskup te kazao kako je nas korizmeno vrijeme usmjerava na Boga, na vlastito srce i na ljude. Pojasnio je potom značenje obreda pepeljenja istaknuvši kako nas ono podsjeća na prolaznost zemaljskog života, ali i na vječni život po Kristovu uskrsnuću. Napomenuo je kako nas korizma poziva na jačanje i obnovu vjere te još većeg traženja Boga i rasta u vjeri. Pozvao je naposlijetku vjernike da se u svojim molitvama spomenu i pape Franje moleći za njegovo zdravlje te za mir u svijetu.

U homiliji biskup je podsjetio kako korizmom započinje naš duhovni hod prema Uskrsu. Kazao je kako nas naviješteno evanđelje podsjeća na temeljne kršćanske obveze u korizmenom vremenu, ali ne samo kao liturgijsku pripremu za Uskrs, nego za vječni Uskrs. „Isus u evanđelju govori o kriterijima za ulazak u nebo. Pravednost o kojoj Isus govori usmjerava nas na sve oblike ljubavi prema Bogu i ljudima: na molitvu, post, milostinju, darivanje, milosrđe… Svoja dobra djela ne trebamo skrivati, ali u njima ne smijemo misliti na ljudsko hvaljenje i veličanje, nego na iskrenu ljubav i obraćenje, koje pobjeđuje svaku dvoličnost.“ Biskup je potom naglasio kako nas Isus upozorava na opasnost subjektivne, ali i formalne i objektivne dvoličnosti prema kojoj nešto činimo samo zato što je propisano ili kao neki vanjski čin. „Takva djela nisu čin srca niti znak duhovnog darivanja i prave žrtve Bogu bez obzira je li riječ o milostinji, postu ili molitvi“, poručio je biskup.

Osvrnuo se zatim na prvo čitanje u kojem prorok Joel poziva na obraćenje i povratak Bogu. Biskup je primijetio kako i sv. Pavao u poslanici Korinćanima također poziva na pomirenje, obraćenje i iskreno otvaranje svoga srca Bogu. Kazao je kako nam je ovo milosno vrijeme dar od Boga, a Bog u njemu traži naše srce. „Korizma nam želi pomoći da u našem vjerničkom hodu prema vječnosti zastanemo, propitamo svoja životna usmjerenja i ciljeve te kao vjernici svoja srca i pameti iznova usmjerimo prema Isusu Kristu, izvoru naše jedine nade i spasenja. Budimo svjesni kako nam je ovo vrijeme darovano kao povlaštena prilika da učinimo promjenu u svom životu i da se obratimo, čvršće prionemo uz Krista i njegov križ te molitvom, postom i djelima ljubavi učvrstimo svoju kršćansku nadu koja svoj izvor i smisao ima u Kristovoj uskrsnoj pobjedi, da ne zaboravimo da smo stvoreni i pozvani u vječnost.“

Nakon homilije biskup je blagoslovio pepeo kojim su potom on i svećenici sudionicima slavlja posuli glave. Na svršetku misnog slavlja biskup je zahvalio učenicima i djelatnicima katoličkih škola na sudjelovanje u ovom misnom slavlju. Preporučio ih je zagovoru Isusove majke Marije te naglasio kako je ona uzor poniznosti, poslušnosti i prihvaćanja žrtve jer je slijedila Isusa sve do križa. Poželio je svima snagu Duha Svetoga kako bi u korizmenom vremenu mogli ostvarivati Božju volju hodeći u ljubavi prema njemu i ljudima kako bi ovo milosno vrijeme bilo svima plodonosno.

Izvor: Požeška biskupija

Radio Marija

02:15 Krunica - Slavna otajstva
02:40 Glazba
03:30 Čitamo knjigu - Nikola Kabasilas: Život u Kristu
04:00 Glazba

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

Riječ Gospodnja u 18:30h - homilija mons. Giorgia Lingue, apostolskog nuncija u RH

Na Veliku subotu, 19. travnja, u 18:30hpratite emisiju Riječ Gospodnja u kojoj donosimo tumačenja liturgijskih čitanja. Uskrsnu homiliju za Vas je...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Studeni 1713
P U S Č P S N
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.