2025 ozujak knjiga mjeseca web objava unutra slike 02

Knjiga Tragovima biblijskih prostora i događanja Bože Lujića pruža veliko povijesno i arheološko znanje te isto tako biblijsko i vjersko svjedočanstvo. Ona nije klasični hodočasnički vodič po Svetoj Zemlji, već tkanje teologije, povijesnih podataka, pouka i poticaja za osobno razmišljanje o mjestima koja su povezana s poviješću spasenja. Ovoga ožujka, kada su misli mnogih vjernika usmjerene prema korizmi i Kristovoj muci, Kršćanska sadašnjost ovu knjigu izdvaja kao knjigu mjeseca koja će čitateljima približiti prostore poput Golgote, mjesta Isusove smrti i uskrsnuća, mjesto Posljednje večere, Isusove osude, Isusova križnoga puta, Getsemani i niz drugih. Do kraja ožujka Knjiga mjeseca može se pronaći po 30% sniženoj cijeni u knjižarama ili web knjižari Kršćanske sadašnjosti.
Tragovima biblijskih prostora i događanja plod je dugogodišnjeg iskustva autora Bože Lujića kao biblijskoga stručnjaka, kao voditelja hodočašća po Svetoj Zemlji, kao pisca brojnih stručnih i popularnih knjiga.

Jeruzalem, Betlehem, Nazaret i Kafarnaum


Autor se potrudio načiniti djelo koje će biti različito od drugih vodiča ne toliko po informacijama koje su iznesene, jer su one uglavnom manje ili više zajedničke svim vodičima, koliko stavljajući naglasak na širu obradu četiriju biblijskih mjesta koja su važna za kršćanstvo: Jeruzalem, Betlehem, Nazaret i Kafarnaum, dovodeći u međuodnos informacije o prostoru i vremenu i biblijsku poruku.
Na samom početku knjige, koja broji 442 stranice, u petnaest točaka autor donosi sažetu povijest Izraela od najranijih vremena pa sve do moderne židovske države, koja se proteže kroz 3 000 godina.

U opsežnom poglavlju o Jeruzalemu prikazana je njegova povijest. Dakako, Hram mu je bio središte, a pratila su ga razaranja, obnove i završno rimsko uništenje. U starom Jeruzalemu mjesto je Isusove smrti i uskrsnuća pa se tu nalazi bazilika Isusova groba i uskrsnuća. Povijest je tijekom stoljeća to sveto mjesto obilježila krvlju i suzama.
Čitatelj će u ovoj zanimljivoj knjizi pronaći niz zanimljivosti: današnja bazilika obuhvaća Golgotu raspeća, mjesto uskrsnuća Anastasis, prostor Katholikon i kriptu pronašašća Sv. Križa. Izvan zidina na vrhu starog Jeruzalema zvanom Sion sačuvana je dvorana Posljednje večere i silaska Duha Svetoga na apostole, obnovljena u XVI. stoljeću. U neposrednoj je blizini crkva Marijina usnuća (Dormitio) s čunjastim tornjem kao najvišim znakom kršćanskog Siona. Mjesto Isusove osude i put prema Golgoti muke obuhvaća više crkava i kapela, utvrda i palača gdje se i danas kreće Isusov križni put – Via dolorosa.

2025 ozujak knjiga mjeseca web objava unutra slike 01


Povezivanje biblijskih mjesta i događaja


Druga važna razlikovna novina ove knjige odnosi se na pokušaj oživljavanja biblijskoga prostora posredstvom poruke koja redovito čini zadnji dio prikaza svakoga obrađenog biblijskog mjesta ili lokaliteta. Ta je poruka sažeta, jezgrovita i kratka, ali potrebna da se poveže mjesto uz biblijski događaj, a događaj uz posjetitelja ili hodočasnika.
Osim ključnim i često spominjanih lokaliteta vezanih uz biblijsko vrijeme, čitatelj će u ovoj knjizi pronaći i niz manje isticanih gradova, poznatih ipak po nekim biblijskih događajima: primjerice Šekem, grad otaca, Jakovljev zdenac i grob Josipa Egipatskoga, gdje Isus razgovara sa Samarijankom, ili pak dražesno mjestance Nain, gdje je Isus u povorci života s apostolima susreo ukopnike mladića, zaustavio ih i u sućuti zaplakanoj udovici vratio živoga sina.
Ovim djelom čitatelju se na svjež, jednostavan i slikovit način približavaju zemljopisni prostori Svete zemlje, a umjesto klasičnoga vodiča u rukama će držati knjigu tkanja teologije, povijesnih podataka te pouka i poticaja za osobno razmišljanje o mjestima koja su povezana s poviješću spasenja. Samo po sebi se razumije da će baš ovakva knjiga na nekome od svetih mjesta hodočasniku biti izvrsno i vrlo korisno štivo.
Knjigu Bože Lujića Tragovima biblijskih prostora i događanja potražite u knjižarama ili web knjižari Kršćanske sadašnjosti. 

Izvor: KS

Radio Marija

00:30 Stranac bijah i primiste me! - tema: Eritreja i Etiopija – zemlje ljepote, zemlje bijega; gosti: Samuel Embiza Tadesse iz Etiopije i Awet Habtom Debretsion iz Eritreje
01:30 Glazba
02:15 Krunica - Slavna otajstva
02:40 Glazba

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

Riječ Gospodnja u 18:30h - homilija mons. Giorgia Lingue, apostolskog nuncija u RH

Na Veliku subotu, 19. travnja, u 18:30hpratite emisiju Riječ Gospodnja u kojoj donosimo tumačenja liturgijskih čitanja. Uskrsnu homiliju za Vas je...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Studeni 1673
P U S Č P S N
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.