IMG 1215 scaledHrvatska katolička udruga medicinskih sestara i tehničara u Požeškoj biskupiji održala je 1. ožujka 2025. u Dvorani bl. Alojzija Stepinca Biskupskog doma u Požegi svoju godišnju skupštinu, na kojoj su uz sudionike iz požeške središnjice sudjelovale i predstavnice ogranaka Udruge s područja Biskupije.

Na početku je riječi pozdrava uputila Suzana Šarčević, predsjednica Udruge, podsjetivši kako u godini Redovnog jubileja često slušamo o nadi (koja ne razočarava) te se osvrnula na blagodati poziva medicinske sestre gdje ona osobito dolazi do izričaja. Kazala je kako unatoč svim redovitim i svakodnevnim teškoćama medicinske sestre moraju biti zahvalne jer imaju priliku u njihovu životu svjedočiti svima, osobito bolesnima, duhovna i tjelesna djela milosrđa odnosno kršćansku nadu na djelu.

U prigodnoj riječi požeški biskup Ivo Martinović je izrazio radost što može sudjelovati na početku skupštine Hrvatske katoličke udruge medicinskih sestara i tehničara u Požeškoj biskupiji, te upitavši ih kako su, kazao kao je odgovor na to pitanje ključan za naš život i rad. Istaknuo je kako im želi zahvaliti za sve ono što čine kao medicinske sestre jer osobito tako svojim životom slave Boga i služe mu. Naglasio je kako Udruga ima svoju posebnu veličinu i značenje – što je katolička i što se temelji na Isusu Kristu, koji je temelj njihova života i rada. Pojasnio je da njihova djela koja čine kao vjernice, žene, supruge, majke i medicinske sestre nisu samo u okviru nečeg dobrog, humanog i etičnog nego još više moralnog, a kršćanski moral temelji se na Bogu i Isusu Kristu. Spomenuo je kako je njihov rad, trud i ljubav koje svjedoče bolesnicima i patnicima usmjeren prema osobama kojima je potrebna medicinska briga i ljubav, prema onima koji je u pitanju briga za zdravlje, za život. „Radite i služite ljudskim životima – od začeća do smrti, od djece do umirućih – svaka osoba ima život i nositelj je svoga života. Stoga vam želim zahvaliti za sve ono što činite za ljudske živote sa svojom ljubavlju i srcem, dobrotom i pažnjom, što je ponekad teško i naporno, ali je za bolesnika i patnika dragocjena“, istaknuo je. Zahvalio im je u ime bolesnika i patnika za njihov osmijeh, lijepu riječ, pogled, kao i za sve ono što su učinile i kad su bile svjesne da možda ne mogu pomoći bolesniku. U ime bolesnika zahvalio im je i za posljednju kap vode koju su im dali, a za koju im oni nisu zahvalili i od kojih neki nisu preživjeli, ali im je ta kap vode bila velika. Dodao je kako im i u Isusovo ime želi reći hvala, jer Isus nam poručuje: „Što god ste učinili jednom od moje najmanje braće, meni ste učinili“ pojasnivši kako je njihovo služenje bolesnicima djelo koje čine samom Isusu. Potaknuo ih je da unatoč životnim poteškoćama i svemu onome što imaju na poslu, u obiteljima kao majke i supruge, ne posustaju i ne obaziru se na druge koji možda ne znaju vrednovati ono što čine jer u pojedinim trenutcima sigurno nailaze na poteškoće i kušnje, na koje je nailazio i sam Isus. Podsjetio je kako ih je i papa Franjo, koji se ovih dana nalazi u bolnici, nazvao anđelima koji nose nadu bolesnicima i u ljudske živote. Poželio im je da ih Gospodin u ovoj godini Jubileja ojača za ostvarivanje obiteljskog, kršćanskog i medicinskog poziva koji se uvijek temelji na Isusovoj ljubavi. Na kraju im je u ime Crkve i Požeške biskupije te svih vjernika i bolesnika, zahvalio za sve ono što čine svojim služenjem ljudima i Bogu.

Uslijedio je potom radni dio skupštine gdje su podnesena izvješća o radu ogranaka kao i središnjice u Požegi. Predsjednica Udruge prikazala je potom plan rada u predstojećoj godini te potaknula sve članove na sudjelovanje u aktivnostima Udruge koje ju mogu učiniti još vidljivijom kako u bolnicama tako i u javnom prostoru. Upravitelj biskupijskog Pastoralnog centra Robert Kupčak potom se, u okviru svoje brige za cjelokupni biskupijski pastoral te laičke pokrete i udruge, osvrnuo na djelovanje Udruge u protekloj godini te pred sudionike skupštine iznio pitanja s obzirom na unutarnje funkcioniranje Udruge te uključivanje novih članova, osobito u pojedinim bolnicama.

Sudionice skupštine potom su se uputile u obližnju crkvu sv. Lovre gdje su imale priliku za sakrament pomirenja, a potom su u zajedništvu sa svećenicima i vjernicima Kaptolačkog dekanata sudjelovale u pobožnosti krunice i euharistijskom slavlju koje je predvodio biskup Ivo Martinović

 Izvor: Požeška biskupija

Radio Marija

00:30 Stranac bijah i primiste me! - tema: Eritreja i Etiopija – zemlje ljepote, zemlje bijega; gosti: Samuel Embiza Tadesse iz Etiopije i Awet Habtom Debretsion iz Eritreje
01:30 Glazba
02:15 Krunica - Slavna otajstva
02:40 Glazba

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

Riječ Gospodnja u 18:30h - homilija mons. Giorgia Lingue, apostolskog nuncija u RH

Na Veliku subotu, 19. travnja, u 18:30hpratite emisiju Riječ Gospodnja u kojoj donosimo tumačenja liturgijskih čitanja. Uskrsnu homiliju za Vas je...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Studeni 1673
P U S Č P S N
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.