Socijalni nauk crkve 4Knjiga "Socijalni nauk Crkve u školi i župi" autora Silvije Migles, Igora Jakobfija, Dubravke Petrović Štefanac, Stjepana Balobana i Zvonimira Ancića predstavljena je u četvrtak 27. veljače 2025. u dvorani „Vijenac“ Nadbiskupijskoga pastoralnog instituta u Zagrebu.

Pozdravnu riječ uputio je predsjednik Upravnog vijeća Centra za promicanje socijalnog nauka Crkve i đakovačko-osječki nadbiskup mons. Đuro Hranić. Pozdravivši sve prisutne, istaknuo je da je Crkva pozvana svojim socijalnim naukom nadahnjivati svijet dajući mu novi način gledanja na stvarnost. "Vjernici su pozvani, pri uključivanju u društveni, kulturi, gospodarski i politički život, biti nošeni evanđeljem i evanđeoskim principima, a Crkva je pozvana pružati podršku i ohrabrenje", naglasio je mons. Hranić.

Dodao je da socijalni nauk Crkve ima izrazito pastoralnu orijentaciju te da je on u službi služenja svijetu u kojemu se želi poticati cjelovito poimanje čovjeka. Nadbiskup Hranić također je zahvalio svima, a napose prof. Stjepanu Balobanu i prof. Ivici Pažinu na svemu što su učinili i što čine za promicanje socijalnog nauka Crkve.

Knjigu su predstavili predstojnica Ureda Zagrebačke nadbiskupije za vjeronauk u školi i profesorica na Katoličkom bogoslovnom fakultetu (KBF) Sveučilišta u Zagrebu dr. sc. Blaženka s. Valentina Mandarić, pročelnica Katedre socijalnog nauka Crkve KBF-a Sveučilišta u Zagrebu izv. prof. dr. sc. Silvija Migles, predstojnik Nacionalnoga katehetskog ureda Hrvatske biskupske konferencije i dekan KBF-a u Đakovu prof. dr. sc. Ivica Pažin te pročelnik Centra za promicanje socijalnog nauka Crkve i profesor u miru KBF-a Sveučilišta u Zagrebu dr. sc. Stjepan Baloban.

Profesorica Mandarić rekla je da knjiga daje odgovor na dva bitna pitanja: "Zašto je važno i dobro biti vjernik u današnjem društvu?" te "Kakva treba biti zrela vjera i kakav treba biti odrasli vjernik?". Dodala je da sadržaj knjige ima odgovore i na brojne druge aktualne teme te zadovoljava i pedagoški kriterij jer je u središtu čovjek. Na kraju je zahvalila i čestitala autorima knjige, osobito prof. Balobanu, rekavši da knjigu doživljava kao svojevrsni kompendij socijalnog nauka Crkve koji je godinama predavao na KBF-u u Zagrebu.

Profesorica Migles je, u ime autora, poručila da su vjeroučitelji na osobit način naslovnici knjige. Kazala je da je glavna motivacija za knjigu bila doći do što više vjernika i upoznati ih sa socijalnim naukom Crkve kako bi ga mogli upoznati, zavoljeti i promicati. "Glavni cilj našeg autorskog rada na sadržaju (…) bio je: kako socijalni nauk učiniti dostupnim i razumljivim današnjem čovjeku", istaknula je te dodala da se često susreće s dva oprečna mišljenja: da je socijalni nauk Crkve težak ili da je sve to već poznato. Naglasila je da su danas potrebni ljudi snažnog karaktera koji će vjerodostojno promicati socijalni nauk u društvu te je knjigu „predala“ nazočnima da ju na svoj način prenose i drugima.

Prof. Pažin rekao je da će knjiga služiti kao neizostavni priručnik vjeroučiteljima u školi, katehetama u župi, ali i mnogima koji su u potrazi ne samo za odgovorima na osobna životna pitanja, nego i onima koji traže sigurnost u odlukama i u nasljedovanju društvenih političkih ili kulturoloških zbivanja.

Osvrnuo se na situaciju obrazovanja u današnjem društvu. "I kad se možda čini da se vjeronauk, zajedno s vjeroučiteljima, nakon više od trideset godina pomalo umara od stalnih nastojanja svijet učiniti boljim i drukčijim, dogodi se ovakva večer, u kojoj smijemo promatrati možda još mladu znanstvenu disciplinu kao što je socijalni nauk Crkve, ali disciplinu koja je, kako se u knjizi citira blagopokojnoga papu Benedikta XVI., navještaj Kristove istine ljubavi u društvu. Stoga, smijem već sada ustvrditi da onaj tko primi ovu knjigu u ruke, podijeljenu u četiri hvalevrijedna poglavlja, a najprije tu mislim na vjeroučitelje, katehete i svećenike, taj postaje iznova svjestan da je ono što zovemo društveno ili socijalno zapravo duboko integrirajući dio vjerskoga", naglasio je te dodao da čitavo evangelizacijsko djelovanje Crkve ne smije postojati bez integrirajuće dimenzije socijalnog nauka Crkve.

Prof. Baloban je na kraju izrazio zahvalnost najprije Bogu što je uopće došlo do objavljivanja takve knjige, a onda i svima koji su pomogli u realizaciji. Kazao je da je ponosan na svoje suradnike te je naglasio da su knjigu pripremili nakon pozitivnih reakcija koje su pristigle nakon Vjeronaučne olimpijade o temi „Socijalni nauk Crkve“. Istaknuo je da vjeroučitelji mogu besplatno preuzeti knjigu jer bi uistinu voljeli da dođe do svakog vjeroučitelja i vjeroučiteljice. "Neka ova knjiga pridonese glasovima mira i razuma u ovom vremenu nemira i nesigurnosti!", zaključio je.

U glazbenom dijelu nastupio je Bogoslovski oktet, a program je vodila Tihana Semijalac s Hrvatskoga katoličkog radija.

Izvor: Zagrebačka nadbiskupija

Radio Marija

00:30 Stranac bijah i primiste me! - tema: Eritreja i Etiopija – zemlje ljepote, zemlje bijega; gosti: Samuel Embiza Tadesse iz Etiopije i Awet Habtom Debretsion iz Eritreje
01:30 Glazba
02:15 Krunica - Slavna otajstva
02:40 Glazba

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

Riječ Gospodnja u 18:30h - homilija mons. Giorgia Lingue, apostolskog nuncija u RH

Na Veliku subotu, 19. travnja, u 18:30hpratite emisiju Riječ Gospodnja u kojoj donosimo tumačenja liturgijskih čitanja. Uskrsnu homiliju za Vas je...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Rujan 1714
P U S Č P S N
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.