naslovna 1 770x470U Velikoj dvorani Nadbiskupskog ordinarijata u Rijeci u četvrtak 26. veljače, u organizaciji Metropolitanskog pastoralnog instituta, održana je teološka tribina na temu: „Riznica milosrđa: O oprostima u Jubilejskoj godini“. O temi je govorio kancelar Riječke nadbiskupije i župnik Šmrike i Križišća, Goran Žan Lebović Casalonga.

Vremenite kazne, uvjeti za djelomični i potpuni oprost, „nakane Svetog Oca“ te  posebnostima poput onih na koji način osobe koje ne mogu hodočastiti u oprosne crkve, mogu zadobiti potpuni oprost, bile su teme o kojima je izlagao predavač. Okupljenima je pojasnio što Katekizam Katoličke Crkve kaže o grijehu i oprostu te vremenitim kaznama, ali i iz Bule proglašenja Redovnog jubileja godine 2025. „Spes non confudit“ izdvojio da grijeh na čovjeka ostavlja traga, ima posljedice koje nisu samo vanjske, u smislu počinjenja zla, nego i unutarnje, u smislu da „svaki grijeh, pa i laki, povlači sa sobom nezdravu privrženost uz stvorenja, koju treba čistiti bilo na ovoj zemlji, bilo poslije smrti u stanju zvanom čistilište.“ U našem slabom i zlu sklonom čovještvu ostaju posljedice grijeha, rekao je predavač.

Pojasnio je i za koje mrtve molimo oprost, kao i uvjete. Poručio je kako je osobito važno podjeljivanja oprosta na smrtnom času te da Crkva traži da se kontinuirano poučava o važnosti istoga. Govorio je i o tri uobičajena uvjeta za dobivanje potpunog oprosta. Kao prvi je naveo sakramentalnu ispovijed zahvaljujući kojoj se može zadobiti više potpunih oprosta. Pritom vjernik ne bi smio imati nikakvu privrženost grijehu, pa ni lakom. Euharistijska pričest je drugi korak, naveo je Lebović Casalonga, dodajući da se jednom pričešću može dobiti jedan oprost. Kao treći spomenuo je bilo koju molitva na nakanu Svetoga Oca te kao četvrti naglasio nužnost izvršenja propisanog djela. Prva tri se mogu izvršiti nekoliko dana prije ili nakon izvršenja propisanog djela, a u Riječkoj nadbiskupiji je to hodočašće u neku od oprosnih crkava: katedrala sv. Vida, bazilika Majke Božje Trsatske ili crkva BDM Karmelske na Svetoj Gori. Osim toga, govorio je i o četiri opće povlastice kojima je vjernik pozvan da svoja djela, od kojih je satkan njegov život, prožme kršćanskim duhom te da u redovnim poslovima nastoji oko savršenstva ljubavi. Te povlastice općeg su karaktera i svaka od njih podrazumijeva slična djela, no oprostom nisu obdarena sva ta djela, nego samo ona koja se izvrše na određeni način i s posebnim duhom, rekao je predavač. U tom smislu iz Priručnika o oprostima, kao prvi naveo je da se djelomičan oprost dodijeljuje vjerniku „koji u izvršavanju svojih dužnosti i u podnošenju životnih poteškoća, s poniznim pouzdanjem uzdiže dušu k Bogu. S obzirom na ljudsku slabost, takva djela nisu česta.“ Vjernike se ovime potiče na izvršavanje Gospodinove zapovijedi: „Valja svagda moliti i nikada ne sustati“, i istodobno ih se uči svoju dužnost izvršavati tako da očuvaju i osnaže svoju sjedinjenost s Kristom.

Kao drugu povlasticu naveo je da se vjernike potiče na češće izvršavanja djela ljubavi i milosrđa, a kao treću povlasticu da se djelomični oprost dodijeljuje vjerniku koji si u duhu pokore i uz osobnu žrtvu  uskrati nešto dopušteno. To dopušteno može biti i odricanje od korištenja mobitela i društvenih mreža, prakticiranje posta i slično, rekao je predavač i kao četvrtu povlasticu naveo da se podijeljuje djelomični oprost  onom vjerniku koji u posebnim prilika svakodnevnog života pruža otvoreno svjedočanstvo vjere. Uz ove, naveo je i pojedine posebne povlastice te pojasnio uvjete za stjecanje potpunog i djelomičnog oprosta. „Za stjecanje potpunog oprosta traži se izvršenje djela, ispunjenje triju uvjeta i potpuna raspoloživost duše, koja isključuje bilo kakvu privrženost grijehu. Što se tiče djelomičnog oprosta, traži se izvršenje djela i barem pokajanje u srcu.“

U prostoru za komentare i pitanja govorilo se o temi može li suvremeni čovjek vidjeti milost jubilejskog oprosta kao i je li po pitanju oprosta, koncentracija na društveni ili individualni aspekt. U tom smislu komentirano je da zaboravljamo da ne možemo tražiti oprost ukoliko i sami ne opraštamo. Problem suvremenog čovjeka nije u razumijevanju vremenitih kazni, nego čovjek je izgubio osjećaj za grijeh. Ne vidi potrebu sebe vidjeti krivim, nego okrivljuje druge.

Događaj je moderirara predstojnica Metropolitanskog pastoralnog instituta, Natalija Bogović, koja je zahvalila predavaču na korisnom predavanju, osobito u Jubilejskog godini kada je omogućeno dobivanje potpunog oprosta u za to određenim crkvama.

Izvor: Riječka nadbiskupija

Radio Marija

18:15 Molitva - Večernja
18:30 Pobjeda Krista uskrsnuloga – prigodno razmatranje fra Zvjezdana Linića
18:40 Glazba i čestitke biskupa
19:15 Obavijesti i najava programa

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

Riječ Gospodnja u 18:30h - homilija mons. Giorgia Lingue, apostolskog nuncija u RH

Na Veliku subotu, 19. travnja, u 18:30hpratite emisiju Riječ Gospodnja u kojoj donosimo tumačenja liturgijskih čitanja. Uskrsnu homiliju za Vas je...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Srpanj 1407
P U S Č P S N
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.