26 02 boje rijeci beslic 1U Spomen-muzeju biskupa Josipa Jurja Strossmayera u Đakovu, u utorak, 25. veljače 2025. predstavljena je knjiga pjesama “Boje riječi” autora Milana Bešlića. Organizatori predstavljanja bili su Društvo hrvatskih književnika – Ogranak slavonsko-baranjsko-srijemski i Spomen-muzej biskupa J. J. Strossmayera.

Pozdravnu riječi prisutnima uputio je đakovačko-osječki nadbiskup Đuro Hranić te je izrazio zahvalnost autoru na njegovu doprinosu kulturnom životu, osobito kroz angažman na projektu Strossmayerovim putem te izložbama postavljenim u kripti katedrale sv. Petra. Nadbiskup je istaknuo simboliku samog naslova zbirke, naglasivši kako Bešlić u svojim pjesmama riječi slaže poput slikara koji promišljeno bira boje, stvarajući duboke i slojevite poruke. „Pjesme Milana Bešlića često su religioznog karaktera te on u svojoj poeziji uspostavlja prisan savez između biblijskih, evanđeoskih poruka i umjetnosti; upućuje na otajstvo utjelovljenja unutar stvorene stvarnosti“, istaknuo je nadbiskup Hranić.

O knjizi je govorio i akademik Stjepan Damjanović, koji je podsjetio na dugogodišnju Bešlićevu ulogu u hrvatskoj likovnoj i književnoj kritici. Istaknuo je njegovu suradnju s istaknutim umjetnicima poput Frane Šimunovića, Ede Murtića, Miroslava Šuteja i Ivana Lackovića Croate, ali i njegovu strast za povezivanjem različitih umjetničkih izraza. „Milan Bešlić je od početka svoje djelatnosti imao na umu svoj narod, hrvatskoga čovjeka, hrvatski pejzaž, hrvatske institucije, hrvatsku umjetnost“, rekao je akademik Damjanović.

Književni povjesničar i kritičar Božidar Petrač osvrnuo se na specifičan odnos Bešlićeve poezije prema tradiciji, uspoređujući njegov stvaralački postupak s konceptom Eliota o spoju tradicije i individualnog talenta. Posebno je naglasio Bešlićevu religioznu liriku, koja ne predstavlja potragu za svetim, već njegovu jasnu manifestaciju. „Boje riječi dobrim je dijelom vrsna apologija. Kako je već istaknuto, ona se ne referira samo na hrvatske velikane pjesničke riječi, ona proziva i velika imena europske pjesničke tradicije od Dantea do Eliota, zaključio je književnik Petrač.

O tehničkim aspektima knjige govorio je urednik dr. sc. Mirko Ćurić, istaknuvši doprinos recenzenata Davora Šalata i Mire Gavrana, kao i autoricu pogovora dr. Sanju Knežević. Knjiga je grafički oblikovana pod vodstvom Ane Zubić, a portret autora izradio je slikar Tomislav Buntak.

Sam autor, Milan Bešlić, zahvalio je svima koji su sudjelovali u stvaranju knjige, u organizaciji predstavljanja, kao i prisutnima koji su svojim dolaskom uveličali događaj. Program je završio interpretacijom dviju pjesama iz zbirke, koje je pročitao Marin Ivanović, ostavljajući publiku u nadahnuću i promišljanju o značenju riječi i boja u poeziji.

Pjesnička knjiga “Boje riječi” podijeljena je u četiri ciklusa i sadrži oko 70 suvremenih pjesama. Ranije je predstavljena i u Zagrebu, Vukovaru, Slavonskom Brodu, Mostaru i Zadru, a predstavljanje u Đakovu još je jednom potvrdilo Bešlićevu važnost u suvremenoj hrvatskoj književnosti.

Izvor: Đakovačko-osječka nadbiskupija

Radio Marija

15:15 Krunica za nerođene
16:00 Mali vrt - U ovoj epizodi Maloga vrta razgovaramo s najmlađima o najvažnijoj temi u povijesti! Ne propustite emisiju u kojoj je naša urednica i voditeljica Petra Ćurlin posjetila zagrebački Dječji vrtić Dobri Službenica Milosrđa
16:45 Glazba
17:00 Mudrosti i duhovnosti svetih otaca - ur.: don Ivan Bodrožić; vod.: Zdravka Andrijašević

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

Riječ Gospodnja u 18:30h - homilija mons. Giorgia Lingue, apostolskog nuncija u RH

Na Veliku subotu, 19. travnja, u 18:30hpratite emisiju Riječ Gospodnja u kojoj donosimo tumačenja liturgijskih čitanja. Uskrsnu homiliju za Vas je...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Travanj 2025
P U S Č P S N
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.