24 02 strucni skup vjeroucitelji 3„Izazovi povijesnih tema i ljepota hrvatske srednjovjekovne književnosti” bila je tema stručnog skupa za vjeroučitelje osnovnih i srednjih škola Đakovačko-osječke nadbiskupije koji je uvodnom molitvom i pozdravnim riječima započeo u ponedjeljak, 24. veljače u pastoralnim prostorima Nadbiskupskog vikarijata u Osijeku. Skup se održava u organizaciji Katehetskog ureda Đakovačko-osječke nadbiskupije i Agencije za odgoj i obrazovanje Podružnica Osijek.

Molitvu je animirao zbor vjeroučitelja pod vodstvom i uz instrumentalnu pratnju Ivana Rakonce i Danijela Leke, a molitvu je izrekao Davor Šamadan. Uvodnu riječ vjeroučiteljima uputio je pomoćni biskup đakovačko-osječki Ivan Ćurić, no prije toga, vjeroučitelje potaknuo da zajednički otpjevaju zaziv Jubilejske godine „Ti si nam Gospodine nada i spas!“. Nakon pomoćnog biskupa Ćurića, prisutnima su se obratile predstojnica Katehetskog ureda Đakovačko-osječke nadbiskupije, dr. sc. Teuta Rezo te viša savjetnica za vjeronauk pri Agencije za odgoj i obrazovanje Podružnica Osijek Ankica Mlinarić, dipl. teol.

Slični čovjeku koji iz svoje riznice iznosi novo i staro

Zahvaljujući organizatorima skupa te pozdravljajući vjeroučitelje i predavače u ime nadbiskupa Đakovačko-osječkog Đure Hranića te svoje osobno ime, biskup Ivan je rekao: „U ozračju ove Jubilejske godine u cijeloj Crkvi, kao i u ozračju spomena 1100. obljetnice Splitskih sabora i spomena Hrvatskoga kraljevstva, odlučili ste se za jedan stručni pogled u povijest s temom Izazovi povijesnih tema i ljepota hrvatske srednjovjekovne književnosti. Uvjeren sam da ćete se obogatiti i u svom osobnom pristupu povijesnoj baštini naše europske i nacionalne kulture, kao i u njezinu posredovanju djeci i mladima.“

Rekao je zatim kako nam je poznato da se povijest može lako i zaboraviti te nastavio: „Nije nam nepoznat, štoviše relativno je rasprostranjen stav – da povijest treba i zaboraviti. I to bi bilo točno ako bismo htjeli stalno živjeti u prošlosti, kao neki staromodni poklonici prošlih vremena – kao Laudatores temporis acti – kako je to još davno, u 1. stoljeću prije Krista, izrekao rimski pjesnik Horacije. A nasuprot tomu čini se da je mudro u povijesti prepoznati učiteljicu života – slični, kako nas na to sam Isus upućuje – čovjeku koji iz svoje riznice iznosi novo i staro. U tome je naznačena jedna zdrava bilanca oslonjenosti na spomen i vrijednu baštinu koja odgaja i oplemenjuje, nadahnjuje za nasljedovanje, ali i za pročišćavanje. Svojim sadržajem i primjerom nas poziva da mi i dalje gradimo – sada s novim zahtjevima i novim izazovima naše suvremenosti, te pogleda prema budućnosti. Kako nas i u tome želi odjenuti duhovno-kršćansko ozračje, i danas kao hodočasnike nade.“

Kako govoriti spontano, točno i precizno o povijesnim temama

Predstojnica T. Rezo također je izrazila dobrodošlicu pomoćnom biskupu, vjeroučiteljima te je najavila predavače, a predstavila ih je viša savjetnica A. Mlinarić, pojašnjavajući: „U suradnji s vama vjeroučiteljima vidjeli samo da ponekad povijesne, kontroverzne teme izazivaju kod vas pitanja – kako govoriti spontano, točno i precizno učenicima o njima. Naši predavači  su znanstvenici te vjerujem da ćemo iz njihovih izlaganja ponoviti sva znanja, pa možda i na drugačiji način presložiti svoj način komunikacije prema učenicima o ovim temama.“

Uslijedila su predavanja izv. prof. dr. sc. Trpimira Vedriša s Filozofskog fakulteta u Zagrebu; dr. sc. Ivana Zubca s Katoličkog bogoslovnog fakulteta u Đakovu i Darija Budimira, prof. izvrsnog savjetnika u Klasičnoj gimnaziji u Zagrebu.

Izvor: Đakovačko-osječka nadbiskupija

Radio Marija

15:00 Krunica i litanije Božjega milosrđa
15:15 Krunica za nerođene
16:00 Mali vrt - U ovoj epizodi Maloga vrta razgovaramo s najmlađima o najvažnijoj temi u povijesti! Ne propustite emisiju u kojoj je naša urednica i voditeljica Petra Ćurlin posjetila zagrebački Dječji vrtić Dobri Službenica Milosrđa
16:45 Glazba

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

Riječ Gospodnja u 18:30h - homilija mons. Giorgia Lingue, apostolskog nuncija u RH

Na Veliku subotu, 19. travnja, u 18:30hpratite emisiju Riječ Gospodnja u kojoj donosimo tumačenja liturgijskih čitanja. Uskrsnu homiliju za Vas je...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Travanj 2025
P U S Č P S N
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.