2502 Zborovode 15 1200x900Susret voditelja crkvenih zborova Dubrovačke biskupije održan je u subotu 22. veljače u Biskupijskom sjemeništu u Dubrovniku u organizaciji Vijeća za kulturu i znanost Dubrovačke biskupije.

Zborovođe se već dugi niz godina rado odazivaju ovim susretima, jer je to prilika da voditelji dopune svoje znanje, ali i da se susretnu sa svojim kolegama te razmijene iskustva iz svojih župa, te da osjete podršku svojih svećenika i Biskupije za svoj trud.

Ove godine gost predavač na susretu bio je univ. spec. music. Mirko Jankov, asistent na Umjetničkoj akademiji u Splitu i regens chori konkatedrale sv. Petra apostola u Splitu. Susretu su nazočili zborovođe gradskih župa Gospe Velike – Katedrala, Svetog Križa iz Gruža, sv. Petra s Boninova, zatim Svete Obitelji iz Nove Mokošice, Presvetog Spasitelja iz Mokošice, Velike Gospe iz Rožata, sv. Marije Magdalene iz Mandaljene, sv. Stjepana iz Luke Šipanske, Očišćenja Marijina iz Smokvice, sv. Petra iz Čare, sv. Nikole iz Čilipa, sv. Srđa i Baha iz Pridvorja te voditelj Pučkog zbora Konavle.

Na početku susreta nazočne je pozdravio generalni vikar Dubrovačke biskupije mons. Ivica Pervan koji je zahvalio predavaču što se odazvao pozivu te prof. Damiru Vlašiću, članu Vijeća za kulturu i znanost, na čiju inicijativu je prof. Jankov i pozvan.

Nakon molitve trećeg časa Božanskog časoslova uslijedilo je predavanje čija je tema bila „Liturgijska glazba – pastoralni i praktični pogledi”. Predavač je okupljene zborovođee upoznao s povijesnim pregledom liturgijske svete glazbe te s poviješću orgulja i graditelja orgulja koje je pronašao u Konavlima prilikom nedavnog istraživanja. „Kolike žrtve su kroz povijest orguljaši i graditelji orgulja davali da bismo danas uživali njihovo nasljeđe”, istaknuo je Jankov.

U nastavku se osvrnuo na glazbu koja je prisutna u Crkvi te je istaknuo kako je potrebno razlikovati liturgijsku, duhovnu i svetu glazbu. Moramo biti svjesni gdje je kojoj mjesto, kazao je te objasnio kako je potrebno poći od pitanja: što, kako i zašto? Moramo znati da glazba u Crkvi nije sama sebi svrha, već da je ona uklopljena u liturgiju, poručio je. Isto su tako orgulje, nazvane „kraljicom instrumenata”, ipak „sluškinja glasu”.

Između ostalog, istaknuo je da zborovođe moraju pjevačima biti primjer svojim životom te da trebaju raditi na osjećaju crkvenosti, a ne na osobnom osjećaju, pa onda tako treba prilaziti izboru pjesama za liturgijsko slavlje. Navodeći izreku „kako molimo, tako i vjerujemo, tako i živimo”, dodao je „tako i pjevamo”. To bi trebala biti misao vodilja zborovođe.

Nakon predavanja prof. Jankov je pripremio notne zapise koje su zborovođe kratko ponovili prije mise koju je predvodio generalni vikar Pervan.

Poslije mise uslijedio je zajednički ručak u blagovaonici Biskupijskog sjemeništa kojemu se pridružio i biskup Roko Glasnović. Na kraju su zborovođe izrazile veliko zadovoljstvo i zahvalnost što im je omogućen ovakav susret na kojem jedni s drugima mogu podijeliti svoja iskustva.

Izvor: Dubrovačka biskupija

Radio Marija

15:15 Krunica za nerođene
16:00 Mali vrt - U ovoj epizodi Maloga vrta razgovaramo s najmlađima o najvažnijoj temi u povijesti! Ne propustite emisiju u kojoj je naša urednica i voditeljica Petra Ćurlin posjetila zagrebački Dječji vrtić Dobri Službenica Milosrđa
16:45 Glazba
17:00 Mudrosti i duhovnosti svetih otaca - ur.: don Ivan Bodrožić; vod.: Zdravka Andrijašević

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

Riječ Gospodnja u 18:30h - homilija mons. Giorgia Lingue, apostolskog nuncija u RH

Na Veliku subotu, 19. travnja, u 18:30hpratite emisiju Riječ Gospodnja u kojoj donosimo tumačenja liturgijskih čitanja. Uskrsnu homiliju za Vas je...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Travanj 2025
P U S Č P S N
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.