Ig Fb Trsatska majkaKršćanska sadašnjost i Franjevački samostan Trsat objavili su novu knjigu "Trsatska Majka milosti i Gospa od zdravlja", koncipiranu kao svojevrsnu kompilaciju rezultata radova koji su temom, izravno ili posredno, vezani uz trsatsko svetište. Tekst prate nadopune s povijesno-medicinskim zapažanjima vezanima uz sakralna.

U knjizi se donosi i prikaz odabranih tema iz slikopisa „Život Majke Božje“ fra Serafina Schöna u klaustru samostana. U nastavku knjige prikazuju se zavjetni darovi u riznici svetišta i eksponati u Kapeli zavjetnih darova. Na kraju slijedi kraći osvrt na karakteristične grafite po zidovima i inventaru svetišta.

U sedam stotina godina dugoj povijesti najstarijega hrvatskog marijanskog svetišta, na Trsatu, nebrojeni su vjernici i hodočasnici na najrazličitije načine izražavali zahvalnost na ukazanoj milosti ili upućivali molbe Majci Božjoj. Usmena predaja i sačuvani materijalni dokazi: samostanski anali i zavjeti u obliku zapisa, predmeta i slika što ih je pobožni puk stoljećima poklanjao svojoj Trsatskoj Gospi, impresivno svjedoče da je među njima bio velik broj bolesnih i unesrećenih, kao i njihovih najbližih.

Premda su votivi svojevrsna posebnost ovoga svetišta, ne manje izazovan je i preostali likovni inventar koji uz primarnu – religijsku poruku i zavidne artističke kvalitete, pobuđuje pozornost i s brojnih drugih polazišta.

Uz zavjetne darove u obliku slika, kipova i predmeta, sljedeći specifikum svih svetišta i inih ciljeva hodočasnika jest pisana riječ. Već nakon letimičnoga prelistavanja knjiga koje su u tu svrhu namijenjene trsatskim namjernicima, te pogledom na nebrojene i uporno obnavljane grafite na zidovima i inventaru kapele, pa čak i u samoj crkvi, osobito iza glavnoga oltara, uočeno je da su uz općenite poruke Gospi, najčešće upravo one s nedvosmisleno medicinskim predznakom. Prvu skupinu, uvjetno rečeno preventivnih molbi i molitvi, napisali su zdravi koji mole za očuvanje svoga zdravlja i zdravlja najbližih.

U drugoj su skupini molbe za ozdravljenje bolesnih pa ih se može držati kurativnim. Treću vrstu pišu osobe koje su zagovorom Majke Božje ozdravile, pa bi se te poruke mogle nazvati zahvaljenicama. Fenomen grafita, kao jedan od najosebujnijih vidova javnoga komuniciranja pojedinca (najčešće anonimnog) s društvom i okolinom, u ovom slučaju u mnogome izlazi iz uobičajenih standarda. Ovdje je, naime, riječ o najintimnijim preokupacijama zbog kojih se pojedinac (vrlo često s punim generalijama) uz puno povjerenje, sa zamolbom ili zahvalom, obraća jednom cilju – Trsatskoj Gospi.

Knjiga Trsatska Majka milosti i Gospa od zdravlja može se pronaći u knjižarama i web knjižari Kršćanske sadašnjosti.

Izvor: IKA

Radio Marija

18:40 Glazba i čestitke biskupa
19:15 Obavijesti i najava programa
19:30 U uskrsnom raspoloženju - glazba i razgovor sa slušateljima
20:00 Kraljice Neba; Molitva za obitelj

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

Riječ Gospodnja u 18:30h - homilija mons. Giorgia Lingue, apostolskog nuncija u RH

Na Veliku subotu, 19. travnja, u 18:30hpratite emisiju Riječ Gospodnja u kojoj donosimo tumačenja liturgijskih čitanja. Uskrsnu homiliju za Vas je...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Prosinac 1417
P U S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.