2502 PredavanjeTP svecenici Smoljo 01U sklopu 18. Tjedna psihologije doc. dr. sc. Sanda Smoljo-Dobrovoljski, teologinja, psihologinja, psihoterapeutkinja i grupna analitičarka s Katoličkog bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu , održala je u srijedu 19. veljače predavanje za dubrovačke svećenike na temu “Zaštitni čimbenici nutarnje stabilnosti prezbitera u pastoralu”. Predavanje je održano u maloj dvorani bivšeg samostana sv. Klare u Dubrovniku, a na njemu su sudjelovali dubrovački biskup Roko Glasnović, generalni vikar mons. Ivica Pervan i dvadesetak svećenika Dubrovačke biskupije.

Nakon zajedničke molitve docentica Smoljo-Dobrovoljski počela je predavanje zanimljivim podatkom da je papa Franjo kao mladi svećenik posjećivao psihoanalitičarku koja mi je pomogla nositi se s anskioznošću i strahovima. Pomogla mu je pronaći sebe i naučiti kako kontrolirati svoju tjeskobu te izbjeći naglo donošenje odluka. Jedna od metoda koju je koristio jest slušanje Bacha. Dr. Smoljo-Dobrovoljski dodala je da je  znanstveno dokazano da slušanje klasične glazbe pomaže i u otklanjanju depresije, te smanjuje hormone povezane sa stresom, kao što je kortizol. Papa Franjo je također objasnio “da bi bilo opasno i štetno kad bi odluke donosio u stanju anksioznosti. Isto vrijedi i za tugu prouzrokovanu nemogućnošću rješenja nekog problema.”

Predavačica je dalje objasnila koliko je afektivna zrelost važan motor psihičkog razvoja i ponašanja osobe i koliko pomaže u orjetiranju vlastitog bića prema ostvarenju izabranih ciljeva. Pri tome je napomenula da ako osoba ostaje nezrela u ovom području, onda afektivni aspekti teže ometanju slobode darivanja sebe na putu kršćanske ljubavi. Naglasila je i da je varljivo vjerovati da integrirana osoba ne smije osjećati unutarnju napetost ili napor u upravljanju vlastitom afektivnošću, te iako je čovjek sposoban otvoriti se i doživjeti puninu ljubavi, postoji i stalno iskušenje zatvaranja u ograničeni horizont prepun malih osobnih zadovoljstava i egoizama.

Afekt je upleten u tkanje svake odluke, objasnila je te dodala da je emocionalno zdravlje zapravo suočavanje sa stvarnošću pod svaku cijenu, dok je duhovno zdravlje hoditi s Bogom u suočavanju sa stvarnošću.

Također je upozorila da su osobe opasne za sebe i druge ako ih u životu  vode emocije jer emocije trebaju biti filtrirane i vođene razumom i vrijednostima.

Dr. Smoljo-Dobrovoljski zatim je navela koji su zaštitni čimbenici nutarnje stabilnosti prezbitera u pastoralu. To je, prije svega, osobna molitva I to ona koja traje najmanje jedan sat i više, jer su istraživanja pokazala da su tek u tom slučaju pojedinci manje emocionalno iscrpljeni, manje depresivni, bolje se nose sa stresom, manje pretili, manje se osjećaju usamljeno, imaju nutarnji mir, sretniji su kao svećenici i osjećaju jaču povezanost s Bogom. Sljedeći zaštitni čimenik je duhovno vodstvo. Ono jača mentalno i duhovno zdravlje, utječe na jačanje slike o sebi, pomaže smanjenju tjeskobe i raznih oblika stresa. Zajedništvo je jedan važan čimbenik nutarnje stabilnosti prezbitera, te se preporučuju redovni zajednički susreti, zajednička hodočašća, izabiranje jednog sveca kojeg osoba nasljeduje kao i povezanost s vlastitom obitelji i obiteljima u župi kako bi kao svećenici bili što bliskiji životima, izazovima, teškoćama, svakodnevici ljudi zbog kojih jesu Bogu posvećene osobe. I konačno, zaštitni čimbenike je promjena životnih navika, a ona uključuje  zdravu i redovitu prehranu, izbjegavanje nikotina, alkohola i drugih stimulansa, bavljenje fizičkom aktivnošću ali opet umjereno, važno je i opuštanje uz dovoljan san, te je vrlo važno naučiti postaviti granice, raspodijeliti posao ako osoba osjeća da ga ima previše i tražiti podršku bližnjih kroz stvaranje osjećaja zajedništva.

Docentica Smoljo-Dobrovoljski je na kraju poručila kako je vrlo bitno znati i htjeti potražiti pomoć i otvoriti se, kao što je to činio papa Franjo u početku svog svećenićkog hoda.

Nakon zanimljivog i poticajnog predavanja koje je bilo potkrijepljeno s puno primjera iz dugogodišnjeg rada predavačice sa svećenicima i Bogu posvećenim osobama, uslijedilo je iznošenje dojmova i postavljanje pitanja, te je susret završio zajedničkim ručkom u Biskupijskom sjemeništu.

Dan ranije dr. Smoljo-Dobrovoljski je održala predavanje za javnost „Obnoviteljska snaga suosjećanja i praštanja u obiteljskim odnosima”.

18. Tjedan psihologije u Hrvatskoj se ove godine obilježava od 17. do 23. veljače pod nazivom “Čuvajmo mentalno zdravlje”.

Izvor: Dubrovačka biskupija

Radio Marija

15:15 Krunica za nerođene
16:00 Mali vrt - U ovoj epizodi Maloga vrta razgovaramo s najmlađima o najvažnijoj temi u povijesti! Ne propustite emisiju u kojoj je naša urednica i voditeljica Petra Ćurlin posjetila zagrebački Dječji vrtić Dobri Službenica Milosrđa
16:45 Glazba
17:00 Mudrosti i duhovnosti svetih otaca - ur.: don Ivan Bodrožić; vod.: Zdravka Andrijašević

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

Riječ Gospodnja u 18:30h - homilija mons. Giorgia Lingue, apostolskog nuncija u RH

Na Veliku subotu, 19. travnja, u 18:30hpratite emisiju Riječ Gospodnja u kojoj donosimo tumačenja liturgijskih čitanja. Uskrsnu homiliju za Vas je...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Listopad 2060
P U S Č P S N
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.