250218 Rijeka 1 scaled 1 770x470Kao hodočasnici nade u godini Jubileja vlč. Antun Kolić, župnik Župe Sveta Tri Kralja na Baniji, vlč. Duje Kurtović, župnik Župe sv. Franje Ksaverskog na Švarči, vlč. Nikola Špiljak, upravitelj Župe Pohoda BDM u Mahičnom, fra Leopold Palić, OFM, karlovački gvardijan i župnik Župe Presvetog Trojstva te o. Luka Madunić, OSPPE, župni vikar u Župi BDM Snježne na Kamenskom, predvođeni dekanom mons. Antunom Senteom svoje su hodočašće započeli misnim slavljem u Svetištu Majke Božje Trsatske.

Povod hodočašća jest činjenica da u Karlovačkom dekanatu djeluju tri svećenika rođena u Rijeci. o. Stjepan Hruškar, pavlin u Kamenskom, o. Gaudencije Vito Spetić, kapelan u Općoj bolnici Karlovac i fra Siniša Pucić, župnik vikar u Presvetom Trojstvu, te želje da svoju svećeničku braću bolje upoznaju sa znamenitostima Riječke nadbiskupije. Kao hodočasnici nade u godini Jubileja svećenici su hodočašće hodočašće započeli misnim slavljem u Svetištu Majke Božje Trsatske. Trsatski gvardijan fra Krunoslav Kocijan upoznao je karlovačke svećenike sa znamenitostima trsatskog svetišta te im prezentirao muzej Svetišta gdje im je pokazao mnoštvo zavjetnih darova te predmete nemjerljive vrijednosti iz liturgijskog i pastoralnog života Marijine kućice na Trsatu. Svećenici su se susreli i s fra Markom Čosićem, ekonomom Svetišta, koji je svoju svećeničku službu započeo u karlovačkom franjevačkom samostanu.

Zatim su se uputili u kapucinski samostan Gospe Lurdske na riječkoj Žabici gdje ih je dočekao gvardijan fra Miljenko Vrabec OFM Cap te ih upoznao s poviješću i znamenitosti kapucinskog samostana u Rijeci. Karlovačkim su svećenicima bile zanimljive ćelije u kojoj je kratko živio sveti Leopold Bogdan Mandić te ćelija sluge Božjeg te fra Ante Josipa Tomičića. Kroz središte grada Rijeke proveo ih je mons. Sanjin Francetić. Provevši ih pored različitih spomenika koji čuvaju i govore o povijesti Rijeke još i iz rimskih vremena prije ulaska u katedralu svetog Vida zaustavili su se u kapeli svetih Fabijana i Sebastijana. O liturgijskom životu te povijesnim i kulturnim znamenitosti riječke katedrale svetog Vida svećenicima iz Karlovca govorio je rektor riječke katedrale prof. Ivan Stošić, te im pokazao katedralnu riznicu. Mons. Francetić goste iz Karlovca poveo je do „svoje“ župne crkve Uznesenja Blažene Djevice Marije (Vele Crikve, Assunte) koja je oduvijek bila najvažnije sakralno zdanje u Rijeci.

Zadnja postaja jubilejskog hodočašća karlovačkih svećenika po Riječkoj nadbiskupiji bila je župna crkva svetih Filipa i Jakova na Grobniku u kojoj je kršten fra Zvijezdan Linić. Prof. dr. Dražen Volk, grobnički župnik, upoznao je svećenike s kamenim spomenicima devet gradova Vinodolskog zakonika, glagoljaškom baštinom te s kaštelskim kompleksom obitelji Frankopan koji su upravljali Grobnikom.

Svim riječkim domaćinima u ime karlovačkih svećenika zahvalio je mons. Sente te im uručio prigodni dar kao i Župni list Karlovačkog dekanata.

Izvor: Riječka nadbiskupija

Radio Marija

17:30 Put u Emaus – razmatranje don Ante Stojića
17:45 Glazba
18:00 Uskrsne meditacije p. Nike Bilića: „Vazam“ i " Uskrs sa Svetim Pismom"
18:15 Molitva - Večernja

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

Riječ Gospodnja u 18:30h - homilija mons. Giorgia Lingue, apostolskog nuncija u RH

Na Veliku subotu, 19. travnja, u 18:30hpratite emisiju Riječ Gospodnja u kojoj donosimo tumačenja liturgijskih čitanja. Uskrsnu homiliju za Vas je...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Listopad 1478
P U S Č P S N
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.