krstenje Toma 4 1024x683Porečki i pulski biskup mons. Ivan Štironja, na poziv župnika vlč. Joška Listeša, pohodio je Župu sv. Silvestra, pape u Kanfanaru, predvodio euharistijsko slavlje i krstio Tomu, peto dijete Mirka i Elene Mihalj.

Na početku misnog slavlja biskup Štironja je zahvalio župniku vlč. Jošku Listešu na pozdravima i riječima dobrodošlice te posvjedočio svoju radost zbog većeg broja okupljene djece, mladeži i mlađih bračnih parova. Pozvao je sve nazočne na molitvu za potrebe Crkve i naroda, osobito za obnovu obiteljskih i duhovnih vrijednosti u ovoj Jubilejskoj godini te za mir u svijetu.

U svojoj je propovijedi biskup Ivan naglasio da rođenje i krštenje djeteta ne slavi samo jedna obitelj nego cijela župna zajednica. „Danas ne slavi samo obitelj Mihalj nego cijela župna zajednica, tim više što je mali Toma peto dijete u svojih roditelja. Radujemo se svakoj obitelji, svakom novorođenom djetetu. U isto vrijeme smo žalosni kada čujemo kolikom se broju začete djece ne daje prilika da se rode i razviju svoje talente… Rođenje i krštenje djeteta najsigurniji je i najbolji način obnove Crkve i naroda. To je temelj budućnosti, sigurna nada i potvrda evanđeoske ljubavi. To je ujedno i poziv na svetost života, svetost braka i obitelji, povratak na izvore, i obnova temeljnih vrijednosti na kojima stoji budućnost svijeta“.

Roditeljima Mirku i Eleni biskup je uputio ohrabrenje i čestitku: „Rođenje i krštenje malog Tome je najljepša čestitka i najljepši dar koji ste mogli dobiti za ovu Jubilejsku godinu. Zato se danas s vama, s vašom ostalom djecom i cijelom vašom obitelji radujemo i zajedno s vama Bogu zahvaljujemo. Radujemo se s cijelom župnom zajednicom i s cijelom Crkvom koja danas dobiva jednoga novog člana, koji će nositi ime Kristova apostola Tome.

U nastavku svoje propovijedi, biskup Štironja je, među ostalim, pozvao na razmišljanje o evanđeoskom tekstu (Lk 6,17.20-26), koji donosi dio Isusova „nastupna govora“ u kojemu Isus hrabri siromahe, gladne, uplakane, omražene, osobito one koji su izopćeni i odbačeni „zbog Sina Čovječjega“. Svima onima koji pripadaju ovoj skupini Isus poručuje: „Blago vama!“ U drugom dijelu evanđeoskog teksta Isus govori o bogatašima, sitima, onima koji se smiju i kojima se plješće. Ovima pak Isus poručuju: „Jao vama!“

Analizirajući pročitani tekst biskup je kazao da Isus svojim nastupom spomenutom u Evanđelju nikoga ne proglašava svetim niti odbačenim. Isus ne kaže da među siromasima nema onih koji će biti osuđeni, niti kaže da među bogatima nema onih koji će se spasiti. Isusov govor opisuje Božju logiku: „Bog nikoga ne odbacuje posebno ne one koje ljudi odbacuju. Božja logika je potpuno drugačija od ljudske. Čovjek zbraja zemaljske uspjehe, gleda zemaljsku moć. Dok Bog poručuje da svijet neće napredovati po onima koji gomilaju novac, po onima koji su siti i materijalno osigurani. Svjetski moćnici nerijetko donose bijedu, siromaštvo, pustoš, mržnju, osvetu i smrt. Oni koji svoje bogatstvo brane ratom, na kraju će izgubiti sve bitke. U konačnici će pobijediti samo oni koji su sačuvali svetost čovjekova bića od začeća do prirodne smrti, pobijedit će svetost žene, muža, mladića, djevojke, djeteta; pobijedit će svetost obitelji, bračno zajedništvo, zajedništvo naroda i Crkve.“

Završavajući svoju homiliju biskup Štironja je ohrabrio mlade bračne parove da se ne boje otvorenosti životu i broja djece, te ih pozvao na radosno svjedočenje i življenje vjere. U tom kontekstu je zaključio: „Mali Toma će za, koji trenutak, biti kršten u vjeri svojih roditelja i kumova. Oni jamče kršćansku potporu i odgoj ovom djetetu. Eto zašto se traži vjera roditelja, vjera kumova kod sakramenta krštenja i potvrde. Ne traži se samo neka pisana potvrdnica, nego ponajprije svjedočanstvo vjere. Ne traži se samo tradicionalno kršćanstvo potvrđeno komadom papira nego praktična vjera, vjera koja se hrani svakodnevnom molitvom i redovitom sakramentalnom praksom. Tradicija kršćanskih obitelji je dnevna molitva i nedjeljna sveta Misa koja uključuje redovitu svetu ispovijed, kada je to potrebno zbog smrtnog grijeha, i redovitu tjednu svetu misu i Pričest. To je kršćanska tradicija i pradjedovska vjera“, naglasio je biskup Štironja.

Na kraju misnog slavlja župnik Listeš je čestitao roditeljima i cijeloj obitelji, zahvalio biskupu na predvođenju svete mise, svim sudionicima kao i župnom zboru koji je animirao liturgijsko pjevanje.

Izvor: Porečko pulska biskupija

Radio Marija

15:00 Krunica i litanije Božjega milosrđa
15:15 Krunica za nerođene
16:00 Mali vrt - U ovoj epizodi Maloga vrta razgovaramo s najmlađima o najvažnijoj temi u povijesti! Ne propustite emisiju u kojoj je naša urednica i voditeljica Petra Ćurlin posjetila zagrebački Dječji vrtić Dobri Službenica Milosrđa
16:45 Glazba

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

Riječ Gospodnja u 18:30h - homilija mons. Giorgia Lingue, apostolskog nuncija u RH

Na Veliku subotu, 19. travnja, u 18:30hpratite emisiju Riječ Gospodnja u kojoj donosimo tumačenja liturgijskih čitanja. Uskrsnu homiliju za Vas je...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Travanj 2025
P U S Č P S N
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.