6.5. aFranjevački samostan i crkva sv. Filipa i Jakova u Vukovaru u suradnji s Područnim centrom Instituta Ivo Pilar u Vukovaru organizirali su predstavljanje zbornika radova „300 godina franjevačke crkve u Vukovaru“ u ponedjeljak, 17. veljače u 11 sati u prostorijama franjevačke samostanske knjižnice u Vukovaru.
Ovaj skup kruna je zajedničkoga rada i projekta sveukupne obnove kompleksa franjevačkoga samostana i crkve sv. Filipa i Jakova apostola u Vukovaru. Zauzeti rad braće franjevaca kroz povijest na duhovnom i crkvenom području oblikovao je i utvrdio značenje franjevačke prisutnosti kroz povijest u Vukovaru. Društveno i kulturno djelovanje franjevaca također je značajno kao i djelovanje na području školstva. Rad i zauzimanje franjevaca na očuvanju kulturne baštine, pomogli su također da vjernici hrvatske nacionalnosti sačuvaju svoj identitet prisutnosti u Vukovaru i okolici.
Na ovom svečanom skupu, zbornik radova su predstavili autori i urednici zbornika radova koji su progovorili o temama i člancima u samom zborniku.
Nakon uvodnog pozdrava urednika, autora i uzvanika svečanoga skupa fra Tonia Vučemilovića, župnika i gvardijana, obratio se i nazočne pozdravio Željko Holjevac, ravnatelj instituta Ivo Pilar.
Petar Elez, ravnatelj Državnog arhiva u Vukovaru, progovorio je o povijesnom značenju franjevaca u Vukovaru. Istaknuo je povijesni kontekst djelovanja Katoličke Crkve na području Vukovara i okolice te istaknuo ulogu franjevaca u očuvanju nacionalnog i kulturnog identiteta Hrvata u Vukovaru. Također je naglasio nezanemariv trag franjevaca u čuvanju kulture sjećanja što se odnosi na dio povijesnog perioda Domovinskoga rata i poraća.
Fra Ivica Jagodić, gvardijan i župnik župe sv. Roka u Virovitici, jedan od urednika progovorio je o važnosti ovoga zbornika. Kao nekadašnji župnik i gvardijan vukovarski prisjetio se događaja koji su potaknuli izdavanje radova i zbornika kao povijesni, kulturni i duhovni doprinos franjevačke prisutnosti u Vukovaru. Kao važne događaje istaknuo je obnovu crkve i samostana, posvetu crkve 2013. godine i obljetnicu polaganja kamena temeljca crkve i samostana 1723. – 2023. godine. Ovi veliki jubileji za crkvu i samostan okupili su ugledne znanstvenike i kulturne djelatnike grada i države, kako bi zajednički svojim radovima doprinijeli obilježavanju jubileja, te da se upriliči izdavanje ovoga zbornika.
Na kraju se obratio fra Tomislav Smiljanić, župni vikar župe Predragocjene Krvi Isusove u Zagrebu, profesor na Institutu Družbe Isusove u Zagrebu i jedan od autora radova u zborniku. Fra Tomislav je predstavio teme u zborniku i same autore radova. Govorio je o franjevačkoj karizmi u povijesnim okolnostima na području Vukovara i Hrvatske, te istaknuo svjedočanstvo, život, rad i poslanje franjevaca u raznim povijesnim okolnostima. Kroz teme radova predstavio je duhovni i kulturni doprinos franjevaca istaknuvši kako ovaj zbornik sažima činjenice, ali i upućuje na daljnju zauzetost i služenje franjevaca u Vukovaru.
Ovaj novi zbornik dostupan je i može ga se nabaviti kao znanstveni i povijesni temelj za daljnje istraživanje i rad na području povijesti, kulture i baštine u kojoj su vukovarski franjevci ostavili neizbrisiv trag.

Izvor: Hrvatska franjevačka provincija sv. Ćirila i Metoda

Radio Marija

18:40 Glazba i čestitke biskupa
19:15 Obavijesti i najava programa
19:30 U uskrsnom raspoloženju - glazba i razgovor sa slušateljima
20:00 Kraljice Neba; Molitva za obitelj

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

Riječ Gospodnja u 18:30h - homilija mons. Giorgia Lingue, apostolskog nuncija u RH

Na Veliku subotu, 19. travnja, u 18:30hpratite emisiju Riječ Gospodnja u kojoj donosimo tumačenja liturgijskih čitanja. Uskrsnu homiliju za Vas je...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Prosinac 1417
P U S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.