MG 8679Župa Budaševo svečano je u ponedjeljak, 10. veljače, proslavila blagdan svog zaštitnika i suzaštitnika Sisačke biskupije bl. Alojzija Stepinca. Središnje misno slavlje u župnoj crkvi predvodio je sisački biskup Vlado Košić u zajedništvu s domaćim župnikom Krešimirom Bulićem i petnaestak svećenika.

Uz brojne okupljene domaće vjernike i hodočasnike sisačkog kraja, slavlju su nazočila i djeca iz Katoličke osnovne škole u Sisku i OŠ Budaševo – Topolovac – Gušće.

U homiliji, je biskup podsjetio kako je ovu Jubilejsku godinu papa Franjo stavio pod ime „hodočašće nade“, ali i kako je ovo jubilejska godina i od smrti našeg svetog Blaženika koji je preminuo na današnji dan prije točno 65 godina. „Kada sam nedavno predstavljao knjigu kardinala Josipa Bozanić Alojzije Stepinac – žrtva za budućnost, otkrio sam lijepu poveznicu kardinala Stepinca i jubilejske godine nade, koju upravo proživljavamo. Kardinal Bozanić kaže: Mučenik bl. Alojzije Stepinac učitelj je i uzor naše nade. Sav uronjen u Boga, nošen vjerom, nadom i ljubavlju on je postao prorok budućih vremena. On nas i danas uči kako staviti pouzdanje u Boga, kako se u ovom životu potpuno nasloniti na Božje obećanje koje ne razočarava.“ (Nav. dj., 78) Jednom je bl. Alojzije ispričao jednu zgodu iz života svetoga Ambrozija. On je svratio u neku kuću, zajedno s pratiocem, da tu prenoće. Domaćin mu se pohvalio da on ne zna što je križ. Ambrozije je smjesta ustao i rekao svom pratiocu: ‘Bježimo odavde, jer ovdje nema Boga!’ Doista je neobično ako u životu ne postoji križ, ako ne postoji trpljenje i ako mislimo da je to Božji put. Ne! Upravo Kristov križ u središtu je kršćanske nadeAve  crux, spes unica – zdravo, križu, nado jedina, zaziv je u himnu na blagdan Uzvišenja Svetog Križa. Doista je u križu Kristovom naša nada. Bez križa Gospodin ne bi uskrsnuo, a uskrsnuće je temelj svake ljudske nade koja se ispunja, obećanje koje se ostvaruje, naviješten život koji ni smrt ne može pobijediti“.

Osvrnuvši se na nedavno objavljenu knjigu dr. Gordana Akrapa “Kardinal Stepinac u dokumentima Gestapa i OZNA-e” biskup je istaknuo kako autor navodi da je za vrijeme Drugog svjetskog rata zagrebački nadbiskup Alojzije Stepinac bio meta napada i nacističke tajne službe Gestapo i komunističke OZNA-e. „Prema tim izvješćima, nadbiskupa Stepinca je kanila zatvoriti već tijekom rata ustaška vlast, kako dokazuju dokumenti Gestapoa, a poslije rata ga je kanila ubiti ili svakako optužiti za ratne zločine i baciti u zatvor komunistička vlast, kako svjedoče dokumenti OZNA-e. Ova posljednja je to i učinila i što je najgore, nije nikako htjela dopustiti da živ iziđe iz zatvora pa ga je sustavno trovala. Dokazi o trovanju u zatvoru Lepoglavi doneseni su na njegovoj obdukciji poslije smrti… Tako postaje još jasnije da naš sveti Blaženik nije bio omiljen ni jednoj ni drugoj totalitarističkoj vlasti koje su ga se htjele riješiti, jer im je smetao. No, time se pokazuje da je upravo  on bio u pravu, a ne ove ekstremne ideologije koje su u smrt odvele milijune ljudi. U kolopletu smrti i opće nesigurnosti ne samo za mir i životne uvjete, nego i za goli život, Stepinčevo pouzdanje u Boga unosilo je u ljude nadu. I zato ga s pravom smatramo učiteljem i uzorom kršćanske nade“, poručio je biskup.

Govoreći o današnjim liturgijskim čitanjima, na blagdan svetog blaženika Alojzija Stepinca, biskup je ustvrdio kako ona govore o mučeništvu i smislu života koji nadvladava smrt i kada se život gubi radi Kraljevstva nebeskoga. „Čitanje Druge  poslanice Korinćanima svetoga Pavla apostola (2Kor 1, 3‐7. 8b‐9.12) donosi nam apostolovu pohvalu Bogu: Blagoslovljen Bog i Otac  Gospodina našega Isusa Krista,  Otac milosrđa i Bog svake utjehe!  On nas tješi u svakoj našoj nevolji  da bismo i mi sve koji su u nevolji  mogli tješiti onom utjehom  kojom nas same tješi Bog.  Jer kao što su obilate patnje Kristove u nama,  tako je po Kristu obilata i utjeha naša.  I nastavlja a postol: tako je stamena nada naša o vama  jer znamo:  kao što ste zajedničari patnja tako ste i utjehe. I Pavao još dodaje: Ovo je naša slava:  svjedočansto naše savjesti  da smo u svijetu živjeli ‐ osobito prema vama –  u svetosti i iskrenosti Božjoj. Ovdje su povezane tri teme: patnja, nada i savjest.  Patnje imaju utjehu u Kristu koji je za nas trpio i ostavio nam primjer prihvaćanja Božje volje i kad treba prihvatiti trpljenje i križ. Bl. Alojzije to je znao i činio, po primjeru Isusovu i on je trpio ali i proslavljen primio vječnu nagradu. Nada koju spominje Apostol odnosi se na Korinćane, apostol se nada da su oni svjesni da su on i njegovi suradnici sve činili  za njih i da nisu bili pristrani, nego su se potpuno, bez interesa posvetili propovijedanju Riječi. A savjest im je čista jer nisu ništa propustili učiniti što su  trebali. Tako je i bl. Alojzije mogao reći na montiranom sudu da je njegova savjest čista. Učinio je sve što je mogao učiniti. No, to njegovim tužiteljima, i onima 1946. i ovima danas, nije dovoljno. Mrzili su Krista pa mrze i sve koji su njegovi, i tada i u vrijeme bl. Alojzija, i danas“, zaključio je biskup.

Nakon popričesne molitve biskupu je na dolasku kao i na nadahnutoj poruci o bl. Alojziju Stepincu, zahvalio župnik Bulić. Ovo slavlje je animirao Župni mješoviti zbor, a prethodila mu je i trodnevna duhovna priprava koju je predvodio župnik iz Prelošćice Rafael Mlinar.

Izvor: Sisačka biskupija

Radio Marija

14:00 Musica sacra - ur. i vod.: Ksenija Sanjković
14:45 Glazba
14:55 Molitva za život
15:00 Krunica i litanije Božjega milosrđa

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

Riječ Gospodnja u 18:30h - homilija mons. Giorgia Lingue, apostolskog nuncija u RH

Na Veliku subotu, 19. travnja, u 18:30hpratite emisiju Riječ Gospodnja u kojoj donosimo tumačenja liturgijskih čitanja. Uskrsnu homiliju za Vas je...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Travanj 2025
P U S Č P S N
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.