20250208 134248 1200x900Duhovna obnova za vjeroučitelje i odgojiteljice u vjeri Dubrovačke biskupije, koja je ujedno i drugo Županijsko stručno vijeće vjeroučitelja, održana je u franjevačkom samostanu sv. Jeronima u Slanome u subotu 8. veljače. Tema duhovne obnove bila je „Duhovnost vjeroučitelja – nerazdvojivost vjere i života (produbljivanje tema druge ploče Dekaloga)“.

Poslije uvodne molitve, prisutne je pozdravila voditeljica Katehetskog ureda Tea Kuzek Marević i izrazila zahvalnost na odazivu dubrovačkom biskupu Roku Glasnoviću i o. Marijanu Zubaku, CPPS, misionaru Družbe Krvi Kristove i predvoditelju duhovne obnove te fra Stipanu Klariću, gvardijanu samostana sv. Jeronima, na gostoprimstvu. Zahvalila je svim vjeroučiteljima i odgojiteljicama u vjeri na odazivu.

Nakon pozdrava biskupa Glasnovića, predvoditelj duhovne obnove Zubak u predavanju o Dekalogu i nerazdvojivosti vjere i života istaknuo je kako zapovijedi mnogi doživljavaju kao ograničavanje slobode i nametanje pravila te da vjeroučitelji i odgojitelji imaju izazovan zadatak prenijeti učenicima važnost i značenje Božjih zapovijedi. „Božje zapovijedi su put istinskoj slobodi, one čovjeka čine čovjekom i jedino tamo gdje čovjek izlazi iz brige za sebe i gdje se počne brinuti za Boga i za čovjeka, tek tu postaje istinskim čovjekom“, poručio je predvoditelj Zubak. Na temelju biblijskih tekstova temeljito je prikazao odnos Boga i čovjeka, savez Boga i izabranog naroda, s naglaskom na to da učenici u odnosu ljubavi i povjerenja mogu osjetiti da ih Bog u svojim zapovijedima ljubi, a ne uvjetuje.

„Sloboda je dar, prilika koju Bog nudi čovjeku, ali on da bi je živio u potpunosti mora je odgovorno prihvatiti i donijeti izbore koji mu omogućuju da ostane slobodan. Zbog toga Sveto pismo pred čovjeka stavlja izbor života i dobra, smrti i zla“, pojasnio je predvoditelj Zubak istaknuvši da se s Isusom Kristom sinajski Dekalog čita na uvijek novi način prodirući u njegove dubine. Protumačivši sažeto sadržaj Dekaloga naglasio je da se otkriva pouka da su Deset zapovijedi veliko „da“ Bogu koju ljubi čovjeka, „da“ ljubavi i životu, „da“ slobodi, „da“ zajedništvu i obitelji, „da“ solidarnosti, društvenoj odgovornosti i pravdi, „da“ istini, „da“ poštivanju drugih i onoga što im pripada. „Snagom našeg prijateljstva sa živim Bogom, živimo to višestruko ‘da’ i ujedno ga nosimo kao putokaz unutar našeg svijeta“, potaknuo je predvoditelj Zubak.

Duhovna obnova je nastavljena pokorničkim bogoslužjem, ispovijedi i zajedničkim slavljem euharistije koje je predvodio biskup Glasnović u koncelebraciji s predvoditeljem duhovne obnove Zubakom.

U homiliji biskup Glasnović je potaknuo na promišljanje o dnevnim liturgijskim čitanjima koja pred slušatelje stavljaju sliku pastira, Gospodina, koji se brine za svoje ovce. Osvrnuvši se na evanđelje istaknuo je važnost provođenja vremena na samo u tišini s Bogom, kako u odlomku i Isus poziva svoje učenike. „Sve, Isuse, sam za tebe činio, stvarno, ali nisam s tobom malo zastao, malo počinuo“,  kazao je biskup Glasnović naglasivši važnost opreza od izgaranja u aktivizmu. Osoba može istinski biti ponosna na djela evangelizacije ili na projekte koje dovrši, no uz to je potrebno biti kadar izdržati mir i tišinu, biti sam s Bogom. Uz temu duhovne obnove pojasnio je kako se u duhovnom životu zapovijedi i zakon mogu doživljavati kao teret i izazvati frustraciju, ili s druge strane potrebno se osloboditi toga prihvaćanjem zakona ljubavi, kao što su to učinili sveci, istaknuvši posebno primjere svetaca dana sv. Jeronima Emiliani i sv. Jozefine Bakhite. U svom životu  sv. Jeronim Emiliani posvetio se brizi za napuštenu i bolesnu djecu osnovavši družbu somaskana, a sv. Jozefina Bakhita je doživjela brojna poniženja i patnje u ropstvu. „Neka Gospodin bude naš pastir, a mi poput današnjih svetaca vjerni nasljedovatelji Krista, oni koju svoju egzistenciju razumiju polazeći od Krista i ostvaruju život u vršenju zapovijedi ljubavi“, zaključio je biskup Glasnović.

Duhovna obnova završena je zajedničkim ručkom i druženjem.

Izvor: Dubrovačka biskupija

Radio Marija

18:40 Glazba i čestitke biskupa
19:15 Obavijesti i najava programa
19:30 U uskrsnom raspoloženju - glazba i razgovor sa slušateljima
20:00 Kraljice Neba; Molitva za obitelj

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

Riječ Gospodnja u 18:30h - homilija mons. Giorgia Lingue, apostolskog nuncija u RH

Na Veliku subotu, 19. travnja, u 18:30hpratite emisiju Riječ Gospodnja u kojoj donosimo tumačenja liturgijskih čitanja. Uskrsnu homiliju za Vas je...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Prosinac 1417
P U S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.