1X5A1576Svečano misno slavlje proslave blagdana Stepinčeva u ponedjeljak, 10. veljače u Župi Presvetog Trojstva u Krašiću predvodio je mons. Ivica Petanjak, krčki biskup. Na misnom slavlju koncelebrirali su mons. Nikola Kekić, vladika križevački u miru, mons. Juraj Batelja, generalni postulator za kauze beatifikacije i kanonizacije Zagrebačke nadbiskupije, fra Tomislav Glavnik, ravnatelj Hrvatskog Caritasa i brojni okupljeni svećenici.

Mons. Petanjak u homiliji je istaknuo da "u Katoličkoj crkvi slavimo mučenike one koji su podnijeli mučeništvo, umrli nasilnom smrću radi toga što su vjerovali u Boga, u Isusa Krista iz ljubavi prema Bogu i prema Crkvi, a onda mogu biti i domoljubi i rodoljubi i sve drugo, ali ono što je bit je vjera u Isusa Krista" te nadodao da je "mučeništvo kao takvo solidan temelj za početak razmišljanja i smještanja te osobe u svoje vrijeme. Čim je riječ o mučeniku, znači govorimo o teškim vremenima. Ako netko mora braniti svoja uvjerenja i pod cijenu života i ako je taj spreman za ta uvjerenja umrijeti onda na drugoj strani postoji netko tko se boji ovoga koji je toliko dosljedan u svojim stavovima da je spreman za njih i položiti život."

"Kako god zvučalo pomalo čudno i nestvarno mučenik je uvijek u prednosti i mučenik je uvijek pobjednik, a egzekutor je samo prividni pobjednik, a zapravo je žrtva svojih krivih uvjerenja, opredjeljenja i zločina koje čini iz straha da će mu ovaj pobrkati njegove planove. Kad bi egzekutori zločina imali samo malo soli u glavi nikada ne bi učinili zločin jer se protiv živih možeš boriti, ali protiv mrtvih ne možeš. To se potvrdilo i to se potvrđuje i danas u slučaju kardinala Stepinca. Dok je bio živ moglo ga se kontrolirati i držati pod prismotrom, ali kad je umro - Što ćemo sad? Zadat će im više muke mrtav, nego živ", rekao je mons. Petanjak te se osvrnuo na organizaciju Stepinčeva sprovoda.

Govoreći o mučenicima propovjednik je istaknuo da "sva njihova snaga i besmrtnost izviru iz tog nepokolebljivog svjedočenja i zato kad se govori o bl. Alojziju Stepincu uvijek se mora krenuti od njegovih kršćanskih uvjerenja i opredjeljenja za Krista. Iz vjere proizlazi sve ono što je bio i što je činio. Poput svakog vjernika on je rastao u svojoj vjeri, a službe koje je obnašao proširivale su njegove horizonte i vodile ga u nove spoznaje. Pri tome treba imati na pameti da je Bog gospodar povijesti i da on u svakome vremenu podiže ljude koji su potrebni tom vremenu. Tako se obistinjuje da milost prethodi naravi. Bog je uvijek na djelu i ne zaboravlja svoj narod."

Istaknuvši Stepinčevu rečenicu: Hrvatski se narod plebiscitarno izjasnio za hrvatsku državu i ja bih bio ništarija kad ne bih osjetio bilo hrvatskog naroda, mons. Petanjak rekao je da je "Stepinčevo rodoljublje snažno proizlazilo iz njegove vjere. Vjera kao i ljubav nisu ideologija, nego uvijek traže konkretno lice. Ne ostvaruju se u zraku, nego u konkretnom čovjeku i narodu uvijek na djelu." 

"Budući da je hrvatski narod najvećim dijelom katolički, micanjem Stepinca željelo se začepiti usta cijelom narodu, a dogodilo se upravo suprotno. Dogodilo se ono što mladi danas vole reći - kliknuli su na prvu. Stepinac i hrvatski narod kliknuli su na prvu. Kao što je Stepinac prepoznao bilo hrvatskog naroda tako je hrvatski narod prepoznao bilo kardinala Stepinca, a to bilo snažno je održavao na životu kardinal Franjo Kuharić svojim primjerom života i svojim propovijedima, a kasnije nastavio kardinal Bozanić. Kad god se silom nešto želi nametnuti i postići, postiže se suprotan učinak", naglasio je mons. Petanjak.

Osvrnuvši se na naviješteno evanđelje, propovjednik je istaknuo da je "bl. Alojzije Stepinac zrno koje je palo na zemlju i koje je donijelo toliki plod da unatoč svim svojim naporima komunistički sistem ne samo da nije uništio katoličanstvo, nego ga je učinilo plodnim. I ne samo da nismo nestali s povijesne scene, nego smo stvorili i svoju državu"

"I kad jednom bude proglašen svetim, Stepinac će i dalje biti osporavan od svih onih koji ne podnose Hrvate jer je Stepinac neodvojiv od Hrvata i Hrvati od njega. To je njegova i naša sudbina, a sada samo o nama ovisi imamo li mi beskompromisnu vjeru u Isusa Krista i beskompromisno domoljublje kao što ga je on imao koje će se znati nositi sa svim izazovima ovoga svijeta, kao što se Stepinac znao nositi s izazovima svog vremena", zaključio je mons. Petanjak.

Na kraju misnog slavlja okupljeni svećenici i vjernici izmolili su Molitvu za proglašenje bl. Alojzija Stepinca svetim, a zatim je preč. Ivan Vučak, upravitelj Župe Presvetog Trojstva u Krašiću i dekan Jastrebarskog dekanata zahvalio svima koji su tijekom devetnice i na sam blagdan Stepinčeva doprinijeli ljepoti slavlja. Pozvao je okupljene da se zadrže u Krašiću i istaknuo želju za što skorijim početkom izrade plana i radova na hodočasničkom centru u Krašiću. Također, osobito je zahvalio predvoditelju misnog slavlja te mu darovao kip Blaženika. 

Poticajne riječi i zahvalu uputio je i mons. Juraj Batelja istaknuvši poveznicu bl. Alojzija Stepinca i mons. Josipa Srebrnića, krčkog biskupa, prethodnika mons. Petanjka, koji je djelovao s Blaženikom. 

Misno slavlje pjevanjem je animirao župni zbor iz Krašića "Josip Vraneković".

1X5A1475

Izvor: Zagrebačka nadbiskupija

Radio Marija

18:40 Glazba i čestitke biskupa
19:15 Obavijesti i najava programa
19:30 U uskrsnom raspoloženju - glazba i razgovor sa slušateljima
20:00 Kraljice Neba; Molitva za obitelj

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

Riječ Gospodnja u 18:30h - homilija mons. Giorgia Lingue, apostolskog nuncija u RH

Na Veliku subotu, 19. travnja, u 18:30hpratite emisiju Riječ Gospodnja u kojoj donosimo tumačenja liturgijskih čitanja. Uskrsnu homiliju za Vas je...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Prosinac 1417
P U S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.