MG 8077Tradicionalni „Molitveni doručak“ Sisačke biskupije, u organizaciji Ureda za promicanje socijalnog nauka Crkve, održan je u četvrtak, 6. veljače, u Velikom Kaptolu u Sisku. Ovogodišnji glavni predavač bio je apostolski nuncij u RH, nadbiskup Giorgio Lingua, koji je održao predavanje na temu „Kršćani u politici – razmatranja u svjetlu enciklike Fratelli tutti pape Franje“.

I ovoga puta okupilo se sedamdesetak osoba iz vjerskog, kulturnog, gospodarskog i političkog života, predstavnika državnih vlasti, županija, gradova, općina i raznih institucija s područja biskupije.

Nakon što je pročitana Božja Riječ, doručak je otvorio biskup Košić, zajedno s voditeljicom Ureda za promicanje socijalnog nauka Crkve Kornelijom Marović, pozdravivši sve okupljene.

U svom predavanju, nuncij je istaknuo kako politika ne smije biti shvaćena kao prepreka kršćanskom identitetu, već kao put svetosti i služenja društvu. Kršćanski političar pozvan je biti svetac u službi općeg dobra, što znači graditi odnose, voditi dijalog i slušati sve ljude. „Ako je najveća ljubav – kako kaže Isus – dati život za svoje prijatelje, nije teško vidjeti političara kao nekoga tko svoj život daje za dobrobit društva, odnosno općeg dobra. Nažalost, političare se prečesto optužuje da ih vodi želja za prestižem ili vlastitim interesima, što također dovodi do neopravdanih kritika onih koji se, s pravim altruističkim duhom, zalažu za služenje svojoj zajednici. Ono što bi trebalo obilježavati tipično kršćanski pristup politici jest sposobnost izgrađivanja odnosa, vođenja konstruktivnog dijaloga i slušanja svih jer je to povlašteni put prema traženju općeg dobra, koje je dobro sviju, a ne samo nekih. Slušanje je, dakle, preduvjet svakog političkog projekta koji želi biti kršćanski.“

U nastavku je poručio kako kršćanski političar ne smije nametati evanđeoske vrijednosti, već ih predlagati i svjedočiti svojim ponašanjem. Njegova je uloga biti „kvasac u tijestu“, boreći se za prava slabijih i marginaliziranih. „Kršćanin koji se bavi politikom svjestan je da evanđeoske vrijednosti – u koje duboko vjeruje i koje želi da usmjeravaju njegove odluke i prijedloge – mogu doći u sukob s prevladavajućim kulturnim relativizmom i mnogim dinamikama moći. Međutim, nikada ne smije zaboraviti da je njegov zadatak predlagati, učiniti svoje ideje privlačnima, nikada ih nametati. Možda više nego bilo kome drugome, tipična evangelizacija kršćanskog političara mora biti njegovo ponašanje, a ne njegovo propovijedanje. Po plodovima se prepoznaje pravi kršćanski političar. On mora biti kvasac u tijestu, pridonoseći preobraženju društva iznutra, brinući se o svemu što se tiče braće, osobito onih najslabijih, onih koji nemaju mogućnosti braniti se ili ostvariti svoja prava i koji često nemaju ni mogućnost da se čuje njihov glas, a ponekad ni njihov plač“, rekao je predavač, istaknuvši bratstvo i društveno prijateljstvo kao ciljeve i temelje politike.

Govoreći o enciklici Fratelli tutti, nuncij Lingua poručio je kako ona nudi izvanredno polazište za preispitivanje uloge kršćana u javnom životu i viđenje politike kao poziva na svetost. „Enciklika nam pokazuje kako, kroz politički angažman, nositi u svijet tipične kršćanske vrijednosti kao što su solidarnost, socijalna pravda i mir. To su transverzalne vrijednosti koje pripadaju čitavom čovječanstvu i za kojima svi žude… U enciklici Fratelli tutti Papa nam pokazuje dva stupa na kojima se mora temeljiti politika kako bi ostvarila svoj najuzvišeniji poziv u traženju zajedničkog dobra: bratstvo i društveno prijateljstvo. Bratstvo se doživljava kao univerzalno političko načelo koje mora postati temelj mirnijeg i pravednijeg ljudskog suživota, uz poticanje suradnje među narodima i kulturama. Društveno prijateljstvo jest praktična primjena tog načela u međukulturnom, međuetničkom i međureligijskom svijetu, odnosno u globaliziranom svijetu u kojem smo pozvani živjeti i djelovati kao kršćani.“

Na kraju je poručio okupljenima kako politiku ne treba doživljavati kao puki izraz moći ili osobnog interesa, već kao služenje zajednici. „Upravo stoga Papa ističe da politika predstavlja jedan od najdragocjenijih oblika ljubavi jer traži opće dobro (Fratelli tutti, br. 180). U tom smislu, politiku valja shvatiti kao poziv na služenje općem dobru. Opće dobro, shvaćeno kao dobrobit svih i svakoga, u politici je referentna točka. Ovo načelo zahtijeva da se politički vođe ne zalažu samo za stranačke interese, već da se posvete stvaranju uvjeta za jednakost, solidarnost i uključivost. Politika koja je usmjerena isključivo na profit ili traženje trenutne potpore gubi svoj pravi poziv“, rekao je na kraju.

Nakon zanimljive rasprave, koja je otvorila brojna pitanja, doručak je molitvom i zahvalom svima uključenima u organizaciju zaključio biskup Košić.

Izvor: Sisačka biskupija

Radio Marija

18:40 Glazba i čestitke biskupa
19:15 Obavijesti i najava programa
19:30 U uskrsnom raspoloženju - glazba i razgovor sa slušateljima
20:00 Kraljice Neba; Molitva za obitelj

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

Riječ Gospodnja u 18:30h - homilija mons. Giorgia Lingue, apostolskog nuncija u RH

Na Veliku subotu, 19. travnja, u 18:30hpratite emisiju Riječ Gospodnja u kojoj donosimo tumačenja liturgijskih čitanja. Uskrsnu homiliju za Vas je...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Prosinac 1417
P U S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.