„Božić je dar ljubavi među jednakima. Na Božić Bog postaje čovjek jednak nama da bi nas učinio jednakima sebi. Božić je dar ljubavi na Božji način. On nas ljubi čak i kad mi ne ljubimo njega i poziva da i mi tako ljubimo jedni druge“, rekao je riječki nadbiskup Mate Uzinić predvodeći božićnu misu 25. prosinca u katedrali sv. Vida.
Propovijed je započeo kritikom društvenih prilika u kojima vlada utrka u dokazivanju tko je jači. „Dok se danas na globalnoj razini svjetske sile natječu koja je veća i svoju moć pokazuju na slabijima; dok se u državama, uključujući i našu, sve više veličina i snaga pokušava dokazati utrkom u naoružanju; dok u samoj društveno-političkoj zajednici postoje podjele oko toga tko je važniji, tko je veći, tko ima bolja krvna zrnca, tko je lijevi, tko desni, tko crveni, tko plavi, tko crni, a sve zato da bi neki bili jednakiji od drugih; dok se na razini obitelji, pa i na crkvenoj razini, neki mole za muški autoritet i oko toga se trude, što bi se također moglo staviti u okvir iste logike dokazivanja tko je jednakiji, tko je jači i važniji; Bog nam u Božiću šalje sasvim drugačiju poruku“, rekao je nadbiskup. Homiliju nadbiskupa Uzinića, poslušajte ovdje.
Izvor: Riječka nadbiskupija