Božićno slavlje u bazilici sv. Kvirina

MG 2713

Svečanu misu poldanjicu na svetkovinu Božića, u četvrtak, 25. prosinca 2025., u bazilici sv. Kvirina u Sisku predvodio je biskup Vlado Košić u zajedništvu s rektorom bazilike Robertom Jakicom i župnim vikarom Croatom Balijom, a služio je đakon Martin Radić.

Uz brojne okupljene vjernike slavlju je nazočio i gradonačelnik Siska Domagoj Orlić, kao i sisački bogoslovi.

U homiliji, biskup je vjernike pozvao da otajstvo Božića ne ostane samo na razini blagdanskog ugođaja, nego da se pretače u konkretan život, osobito kroz djela ljubavi, blizine i solidarnosti. Polazeći upravo od misli sv. Majke Terezije, istaknuo je kako se Božić događa svaki put kada se čovjek otvara drugome, sluša ga i pomaže mu, osobito onima koji su u tjelesnoj ili duhovnoj bijedi. Naglasio je da Kristovo rođenje nije prigoda za površnu radost, nego snažan poziv na nasljedovanje njegova puta poniznosti i darivanja. „Sin Božji nije postao čovjekom – dakle postao je Božić – da bi to bila prigoda nekog vlastitog uživanja i pretjerivanja u slavlju, nego da bismo se posvetili drugima, kao što je to i on učinio, jer zato je i došao – radi nas ljudi i radi našega spasenja. Učinio se siromašnim, da se mi obogatimo; učinio se slabim, da bismo mi postali jaki; učinio se čovjekom s ruba društva, dapače od ljudi prezren, da bismo mi bili Bogu poznati i dragi; učinio se spremnim za progon i samu smrt, da bismo mi s njime bili dionici Uskrsa i pobijedili svakog neprijatelja, svako zlo i grijeh“, poručio je biskup. Cijelu homiliju mons. Košića, pročitajte ovdje.

 

Izvor: Sisačka biskupija