Božićni susret kardinala Bozanića i ravnatelja predškolskih, osnovnoškolskih i srednjoškolskih ustanova Zagrebačke nadbiskupije

221220 Susret Kardinala s ravnateljima 4

U prostorima Nadbiskupijskog pastoralnog instituta u utorak 20. prosinca 2022. godine održao se božićni susret zagrebačkog nadbiskupa kardinala Josipa Bozanića i ravnatelja predškolskih, osnovnoškolskih i srednjoškolskih ustanova s područja Zagrebačke nadbiskupije.

 

Susretu su, uz okupljene ravnatelje i predstojnicu Ureda za vjeronauk u školi prof. dr. sc. Blaženku s. Valentinu Mandarić, prisustvovali i g. Luka Juroš, pročelnik ureda za obrazovanje, sport i mlade Grada Zagreba; gđa Dubravka Brezak Stamać, ravnateljica Agencije za odgoj i obrazovanje; g. Vinko Filipović, ravnatelj Nacionalnog centra za vanjsko vrednovanje obrazovanja; preč. Marko Kovač, biskupski vikar i kancelar NDS-a; preč. Ivan Lukić, ravnatelj NPI-a te brojni drugi visoki uzvanici.

 221220 Susret Kardinala s ravnateljima 5

Predstojnica Ureda za vjeronauk s. Valentina Mandarić na početku susreta pozdravila je sve okupljene te izrazila zadovoljstvo što se ovaj susret ponovno održava nakon dvogodišnje pauze. Okupljene je u ime gradonačelnika Grada Zagreba pozdravio g. Luka Juroš istaknuvši promjenu koja se događa u osnovnim škola – uvođenje besplatnog obroka za sve osnovnoškolce. Naglasio je kako se radi o vrlo bitnoj promjeni za djecu i za cijeli sustav obrazovanja u Hrvatskoj.

 221220 Susret Kardinala s ravnateljima 6

Gđa Brezak Stamać u svom je obraćanju kazala kako je hrvatska tradicija izrazito srasla s Božićem i kršćanskim blagdanima u ovom vremenu, a Božić je čestitala ulomkom iz romana Zlatarovo zlato Augusta Šenoe u kojem opisuje Božić. Ravnatelj NCVVO-a g. Vinko Filipović pozvao je sve okupljene da poruke Božića žive svaki dan.

U ime ravnatelja govorili su s. Antonija Matić, ravnateljica DV “Blažena Ozana”; gđa Jelena Ivaci, ravnateljica OŠ bana Josipa Jelačića u Zagrebu te g. Zlatko Stić, ravnatelj Prirodoslovne škole “Vladimir Prelog” u Zagrebu.

 221220 Susret Kardinala s ravnateljima 11

S. Antonija Matić kazala je kako su u svakom djetetu dužni vidjeti Dijete koje je promijenilo svijet, a na kraju je zahvalila kardinalu Bozaniću na podršci. Gđa Ivaci istaknula je kako promjene utječu na okolnosti u kojima se sve odgojna dimenzija škole sve više zanemaruje. Dodala je kako se preporučuju u Nadbiskupove molitve kako bi se duhovno ojačani mogli nositi s budućim izazovima.

U ime ravnatelja srednjih škola i učeničkih domova g. Zlatko Stić pozdravio je sve okupljene te naglasio kako bi odgoj uvijek trebao imati centralno mjesto u razvoju današnjeg suvremenog društva.

 221220 Susret Kardinala s ravnateljima 14

Kardinal Bozanić u svom je obraćanju istaknuo kako: “Djecu i mlade treba odgajati za novi odnos prema sebi, svijetu, prirodi, bližnjima, posebno prema najugroženijima i najslabijima. Tomu može pridonijeti izgradnja novih, otvorenih i snažnih zajednica koje se nadahnjuju kršćanskim i općeljudskim vrjednotama. Našem su društvu potrebni mladi osjetljivi za potrebe najugroženijih: siromašnih, bolesnih, izbjeglih i prognanih, starijih, socijalno, intelektualno i duhovno ugroženih. Najugroženiji članovi u našim zajednicama predstavljaju periferije na koje smo pozvani ići i konkretnim djelima svjedočiti sućut, pomoć, odgovornost i solidarnost. Te periferije nažalost nisu daleko – susrećemo ih u središtu naših gradova, u obiteljima, u učionicama, na ulicama i trgovima, u domovima, na kolodvorima…”

Dodao je ne smijemo odvajati, a još manje suprotstavljati odgoj i obrazovanje jer oni djeluju komplementarno. “Odgoj bi trebao pružati potporu u procesu sazrijevanja osobe, jer obrazovanjem se postaje dobar stručnjak, a odgojem se postaje dobar čovjek. U jednoj se osobi treba sjediniti i dobar stručnjak i dobar čovjek.”

 221220 Susret Kardinala s ravnateljima 15

Govoreći o dostojanstvu učitelja i odgojitelja kardinal Bozanić kazao je kako bismo mogli reći da je “učiteljsko zvanje u nekom smislu zvanje duhovne naravi, jer je posvećeno odgajanju, obrazovanju i očovječenju novih, mladih naraštaja. Nemjerljiv je doprinos odgojitelja i učitelja u odgoju djece i mladih, jer oni uvijek daju više od propisanoga, očekivanoga i plaćenoga.”

Zaključio je svoje obraćanje božićnom čestitkom rekavši kako se Božja darežljivost i čovjekoljublje očitovalo “u liku malog Djeteta, u Božiću. Otvorimo se tom daru kako bismo u ovo božićno vrijeme bili dionici Božjeg i ljudskog dara; kako bismo postali dar svima s kojima ćemo dijeliti radost božićnih blagdana. Božić nam uvijek iznova priziva istinu o sveopćem bratstvu – cijelo čovječanstvo je jedna velika Božja obitelj u kojoj ima mjesta za svakog čovjeka i nitko ne bi smio biti isključen.”

 221220 Susret Kardinala s ravnateljima 17

Na kraju susreta kardinal Bozanić primio je prigodne darove od sudionika susreta, a s. Valentina Mandarić zahvalila je svima na dolasku.

Adventskim pjesmama susret je uveličao zbor Instituta za crkvenu glazbu Katoličkog bogoslovnog fakulteta pod vodstvom dirigentice prof. Danijele Župančić.

Tiskovni ured Zagrebačke nadbiskupije